Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Oddziały przygotowawcze. Ministerstwo Edukacji opublikowało zasady organizacji
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 23.03.2022 04:27

Oddziały przygotowawcze. Ministerstwo Edukacji opublikowało zasady organizacji

MEiN EN
fot. Marek BAZAK/East News

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało najważniejsze informacje dotyczące organizacji oddziałów przygotowawczych i poinformowało, że aby ułatwić kształcenie uczniom obywatelstwa ukraińskiego w polskich szkołach, została uchwalona ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki w związku z trwającą na Ukrainie wojną 12 marca uchwalono ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Rozwinięto istniejące regulacje w celu ułatwienia kształcenia uczniów obywatelstwa ukraińskiego w polskich szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Tworzenie oddziałów przygotowawczych jest kluczowe

O tym, jak ważne jest tworzenie oddziałów przygotowawczych, mówił w niedzielę 20 marca Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w programie "W pełnym świetle" na kanale TVP INFO.

Kluczowe jest odtworzenie oddziałów przygotowawczych, czyli klas w szkołach z wykorzystaniem także infrastruktury pozaszkolnej. Dzieci ukraińskie, które przybyły z wojny przeżywają traumę, dodatkowy stres nie jest im niepotrzebny powiedział szef MEiN.

Oddziały przygotowawcze

Oddziały przygotowawcze to specjalnie tworzone klasy dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. Mogą być kierowane do nich jednakowo osoby niebędące obywatelami polskimi jak i osoby będące obywatelami polskimi.

Do oddziałów przygotowawczych mogą być kierowani obywatele polscy, którzy:

  • mają obowiązek szkolny lub obowiązek nauki,

  • edukowali się w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw,

  • nie znają języka polskiego wystarczająco do korzystania z nauki,

  • mają problemy z komunikacją oraz adaptacją związane z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego.

Rodzaje oddziałów przygotowawczych

Rozróżniamy trzy rodzaje oddziałów przygotowawczych: szkolny oddział przygotowawczy, międzyszkolny oddział przygotowawczy oraz międzygminny oddział przygotowawczy, w których maksymalnie może być 25 uczniów.  – Kształcenie uczniów realizowane jest zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego oraz dostosowane pod względem treści nauczania, metod i form do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów, w miarę możliwości organizacyjnych i kadrowych poszczególnych szkół – czytamy na rządowym portalu gov.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: gov.pl