portalparentingowy.pl
Jak opóźnić okres?  Naturalne i farmakologiczne sposoby na przesunięcie miesiączki

pixabay.com

Jak opóźnić okres? Naturalne i farmakologiczne sposoby na przesunięcie miesiączki

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Nie ma zapewne kobiety, która chociaż raz nie zastanawiała się, jak opóźnić okres. W końcu miesiączka w dniu ślubu, urodzin albo w czasie wakacji może skutecznie pokrzyżować plany i uniemożliwić dobrą zabawę. Okazuje się, że można pró

Jak opóźnić okres?

Własny ślub, chrzciny dziecka czy komunia, albo wymarzone wakacje pod palmami to wystarczający powód, aby zastanawiać się, jako opóźnić okres. Zwłaszcza że wiele tego typu wydarzeń planowanych jest z dużym wyprzedzeniem, dlatego nie da się przewidzieć, kiedy wypadnie miesiączka. Za to każda kobieta doskonale wie, że zwłaszcza w pierwszych dniach menstruacji zarówno wygląd, jak i samopoczucie pozostawia wiele do życzenia.

Nie dość, że w te dni, większość kobiet czuje się opuchnięta, z powodu zatrzymywania się wody w organizmie to jeszcze pojawiają się w tym czasie silne bóle podbrzusza, które czasem wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Dlatego w wyjątkowych przypadkach można skorzystać ze sposobów, które pomogą opóźnić okres. Można to zrobić zarówno za pomocą farmakologii, jak i naturalnych metod, choć te drugie są znacznie mniej skuteczne. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są sposoby na opóźnienie okresu i czy są one bezpieczne dla organizmu.

Farmakologiczna metoda przesunięcia okresu

Najpopularniejszym i zarazem najbardziej skutecznym sposobem na opóźnienie miesiączki  jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza jednofazowych. Aby skutecznie opóźnić okres, należy po skończonym opakowaniu, nie robić 7-dniowej przerwy, tylko od razu przejść do przyjmowania tabletek przeznaczonych na kolejny cykl. W ten sposób za pomocą hormonów zawartych w lekach można zatrzymać procesy zachodzące w macicy i jajnikach, wpłynąć na brak owulacji, a także zatrzymać złuszczanie błony śluzowej macicy. Efektem tego będzie całkowity brak miesiączki, albo minimalne krwawienie.

W przypadku tabletek dwufazowych i trójfazowych sytuacja się komplikuje, dlatego nie należy przesuwać okresu na własną rękę, bez uzgodnienia z lekarzem. Co więcej, zawsze chcąc opóźnić okres za pomocą tabletek antykoncepcyjnych, należy wcześniej skonsultować się z ginekologiem, aby odbyło się to pod kontrolą lekarza.

Można także opóźnić okres za pomocą plastrów antykoncepcyjnych. W tym wypadku także należy pominąć przerwę między jednym a drugim opakowaniem. Warto jednak zapytać o zgodę ginekologa. Sytuacja komplikuje się w przypadku kobiet, które do tej pory nie stosowały żadnej antykoncepcji hormonalnej. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one opóźnić okresu za pomocą farmakologii. Aby jednak było to możliwe, koniecznie należy zgłosić się do ginekologa na kilka miesięcy przed wydarzeniem, przez które chcemy opóźnić miesiączkę. W takiej sytuacji lekarz dobierze adekwatne leki hormonalne, które skutecznie pozwolą wstrzymać okres. Bardzo ważne jest jednak, aby nigdy nie korzystać z żadnych środków farmakologicznych bez kontroli ginekologa. Aby mieć pewność, że nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu, koniecznie należy stosować tylko tabletki przepisane do tego celu przez lekarza i przyjmować je zgodnie z zaleceniem specjalisty.

Naturalna metoda przesunięcia okresu

Zdaniem niektórych istnieją także naturalne sposoby, aby opóźnić okres.  Nie jest to jednak prawda, dlatego trzeba mieć świadomość, że ich skuteczność nie tylko nie dorównuje metodom farmakologicznym, ale jest wręcz znikoma. Mimo to niektórzy wierzą, że naturalne metody mogą mieć wpływ na przesunięcie okresu. Jakie to sposoby? Wśród nich wymienia się picie wapna oraz przyjmowanie witaminy C. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża dawka tej witaminy może mieć szkodliwy wpływ na organizm, ponieważ istnieje ryzyko, że dojdzie do zakwaszenia organizmu. Co więcej, przyjmowanie witaminy C może wręcz wpłynąć na obfitsze krwawienie, dlatego lepiej podejść do tej metody z dużą ostrożnością. Poza tym nie ma żadnych dowodów na jej skuteczność, dlatego nie należy robić sobie specjalnej nadziei, że przyniesie ona oczekiwane skutki.

Obserwując swój organizm łatwo zauważyć, że pod wpływem niektórych czynników okres może się opóźniać. Bardzo często dzieje się tak w sytuacji silnego stresu, przemęczenia czy dużego wysiłku fizycznego. Zdarza się również, że miesiączka opóźnia się wskutek zmian klimatu, np. podczas podróży do innego kraju, a także pod wpływem ostrej diety czy przyjmowania antybiotyków.

Trudno jednak, aby potraktować któryś z tych czynników, jako sposób na opóźnienie okresu. Nie dość, że mają one negatywny wpływ na organizm, to nie sposób traktować je jako skuteczne metody na opóźnienie miesiączki. Zwłaszcza że kobiety, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej, często nie są w stanie określić dokładny termin krwawienia, dlatego tym trudniej przewidzieć, kiedy wypadnie menstruacja, w takiej sytuacji pozostaje pogodzić się z wizją miesiączki w planowanym terminie, albo udać się do ginekologa i skorzystać z metod farmakologicznych.

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Niebezpieczne rośliny

Zdrowie

Niebezpieczne rośliny z naszego otoczenia. Rodzice powinni być uważni

Czytaj więcej >
trujące rośliny

Zdrowie

Rośliny trujące, na które powinny uważać dzieci

Czytaj więcej >
zespół angelmana

Zdrowie

Na czym polega zespół Angelmana?

Czytaj więcej >
panga

Zdrowie

Ryba, jakiej nie należy podawać dziecku. Jest bardzo szkodliwa

Czytaj więcej >
Jak chronić przed udarem słonecznym

Zdrowie

Jak chronić dzieci w gorące dni?

Czytaj więcej >
Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >