Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Oksytocyna w ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:12

Oksytocyna w ciąży

Oksytocyna w ciąży
pixabay.com

Czym jest oksytocyna

Oksytocyna jest hormonem i neuropeptydem. Jej budowa została opracowana w latach 50 XX wieku, to wtedy zauważono, że jest składającym się z 9 aminokwasów peptydem. Jej wydzielanie odbywa się dzięki estrogenom, dzięki nim dochodzi do zwiększenia jej wydzielania z przysadki mózgowej, ale także pobudza wzrost ilości receptorów w komórkach mózgowia.

Sama oksytocyna powstaje w podwzgórzu a jej magazynowanie i uwalnianie ma miejsce z tylnego płata przysadki. Do uwolnienia oksytocyny konieczne jest podrażnienie brodawek sutkowych lub receptorów szyjki macicy i pochwy. Oksytocyna to hormon, który wytwarzany syntetycznie znajduje szerokie zastosowanie w położnictwie – do wywołania skurczów macicy i przyspieszenia akcji porodowej.

undefined

Rola oksytocyny w ciąży

Rola oksytocyny w samej ciąży jest można by powiedzieć marginalna, ponieważ w trakcie, gdy kobieta oczekuje potomstwa inne hormony wiodą prym. Niemniej jednak organizm przyszłej mamy magazynuje spore ilości oksytocyny, ponieważ ta będzie szczególnie potrzebna podczas porodu.

Oksytocyna jest znana jako hormon szczęścia, wyzwala się między innymi podczas współżycia seksualnego, wiele par zastanawia się zatem, czy stosunek seksualny nie wywoła takiej ilości hormonu, która mogłaby spowodować skurcze macicy i przedwczesny poród – otóż nie jest to możliwe. Regularne współżycie w ciąży natomiast może mieć dobry wpływ na samopoczucie ciężarnej, dlatego o ile ciąża nie jest zagrożona lub nie ma innych medycznych przeciwwskazań, współżycie podczas oczekiwania na dziecko nie jest niczym niewskazanym.

Część osób wskazuje jeszcze jedną rolę oksytocyny w ciąży, mianowicie ma ona pomagać budować więź pomiędzy matką a nienarodzonym dzieckiem

Okołociążowe zastosowania oksytocyny

Oksytocyna ma bardzo ważną rolę w procesie zapłodnienia kobiety. Przed samym zapłodnieniem obkurcza ona błonę mięśniową macicy co znacznie przyspiesza przepływ plemników i umożliwia połączenie się komórek. Mimo to, oksytocyna najbardziej znana jest ze swojej roli przy porodzie.

Wydzielanie oksytocyny przez podwzgórze jest odpowiedzialne za sterowanie całym mechanizmem porodowym, ułatwiając samą akcję porodową. Kiedy podczas porodu, szyjka macicy rozciąga się, dochodzi do automatycznego uwolnienia się dużych ilości oksytocyny. Pojawiają się wówczas silne i regularne skurcze będące zwiastunem rychłego zakończenia akcji porodowej. Ponadto oksytocyna jest odpowiedzialna za wyrzut łożyska (i rozpoczęcie laktacji). Jeśli pomimo doniesienie i przeniesienia ciąży, kobieta nie zaczyna rodzić i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić, lekarze podejmują decyzję o dożylnym podaniu syntetycznej oksytocyny w celu wywołania porodu poprzez wzmocnienie i zwiększenie intensywności skurczów. Zaraz po porodzie hormon spełnia funkcje ochronne wobec organizmu kobiety. Broni ją przed krwotokiem i depresją.

Powikłania po oksytocynie

Podanie oksytocyny w podczas porodu może też nieść określone skutki uboczne. Wywołanie porodu za jej pomocą może skończyć się koniecznością zrobienia operacji cesarskiego cięcia, ponieważ wskutek jej podania może dojść do zamknięcia naczyń krwionośnych co z kolei prowadzi do problemów z dotlenieniem płodu. Kobieta może odczuwać zaburzenia rytmu serca, nudności ponadto mogą u niej wystąpić reakcje alergiczne, wymioty lub skurcz tężcowy. Podczas podania oksytocyny i po jej podaniu monitorowane są czynności macicy, serca natki i płodu oraz ciśnienie matki.

undefined

Bibliografia

https://party.pl/porady/dom/dziecko/jak-dziala-oksytocyna-w-ciazy-i-przy-porodzie-105508-r1/

https://parenting.pl/oksytocyna-czym-jest-jak-dziala-w-ciazy

https://www.medonet.pl/badania,oksytocyna,artykul,1570228.html

https://www.mjakmama24.pl/mama/zdrowie-kobiety/oksytocyna-jak-dziala-hormon-milosci-i-przywiazania-aa-KV3h-qXvK-MryY.html#oksytocyna-jako-lek-w-poloznictwie-i-nie-tylko

undefined

Tagi: Dziecko