Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Olej sezamowy – właściwości
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Olej sezamowy – właściwości

Olej sezamowy – właściwości
pixabay.com

Olej sezamowy – właściwości kosmetyczne

Kosmetyki w których jest olej sezamowy – właściwości którego zapewniają też ochronę tkanek przed procesami starzenia – świetnie działają na skórę. Zwłaszcza skorzystają z tego osoby o cerze suchej, wymagającej nawilżania i regeneracji. Odradza się go za to osobom z rozszerzonymi naczynkami, ponieważ olej sezamowy rozgrzewa skórę.

Jest też świetny do pielęgnacji włosów – sprawia, że są gładkie i o wiele lepiej się układają. Poleca się go szczególnie osobom, które narzekają na suche i łamiące się włosy.

Olej sezamowy – właściwości lecznicze

Olej sezamowy może zostać wykorzystany do zachowania higieny zębów i dziąseł. Można nim płukać jamę ustną, co zmniejsza ilość bakterii, wzmacnia dziąsła, chroni śluzówkę, a także oczyszcza organizm z toksyn.

Najlepiej takie płukanie zrobić na czczo, przed zaśnięciem. Wystarczy trzymać w ustach łyżkę oleju przez kilka minut, płucząc nią usta i gardło. Na koniec go wypluwamy, bo właśnie w nim znajdują się teraz toksyczne substancje.

Ma działanie wykrztuśne, można więc często spotkać go jako składnik w syropach na kaszel, zwłaszcza w sklepach z medycyną naturalną. W sklepach oferujących zdrowe produkty można spotkać preparaty zawierające nie tylko olej sezamowy, ale także siemię lniane i miód – taka mieszanka ułatwia usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Używa się go też jako środka przeciwbólowego we współczesnym ziołolecznictwie. Mieszany jest z sokiem ze startego imbiru w równych proporcjach. Zazwyczaj macza się w takiej mieszance bawełniane płótno i naciera nim bolące miejsce.

Olej sezamowy – właściwości w kuchni

Nie jest to olej dobry do smażenia ze względu na niską temperaturę dymienia. Doskonale jednak nadaje się do sałatek i gotowanych potraw. Wzbogaca je o bardzo łagodny, charekterystyczny orzechowy smak. Zawiera w sobie sporo kalorii, podobnie jak inne tłuszcze, jedna jego łyżka to około 100 kalorii.

Dodatkowo nadaje się też do leczenia dolegliwości układu trawiennego. Przyda się zwłaszcza osobom, które często zmagają się z zaparciami. Te bardzo często są przyczyną diety ubogiej w błonnik oraz braku odpowiedniego nawodnienia. Świetnie sprawdzi się tu olej sezamowy – właściwości przeczyszczające na pewno pomogą na ściany jelita i złagodzą zaparcia, ale nie należy przesadzać z jego ilością, na pewno nie powinno się go przyjmować więcej niż dwie łyżeczki dziennie.

Uważajmy też na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ sezam może powodować alergię pokarmową. Jest groźny zwłaszcza z uwagi na fakt, że może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Jeśli zastanawiamy się, czy mamy alergię na sezam, to dobrze wiedzieć, że idzie ona często w parze z alergią na mąki, owoce kiwi i orzechy.

Tagi: Dziecko