Omdlenia w ciąży
Kiedy występują omdlenia w ciąży?
Ciąża to okres wielu zmian zachodzących w organizmie. Zmieniają się poziomy hormonów, co prowadzi do deregulacji wielu procesów, a to z kolei może być przyczyną wielu nowych objawów, często niepożądanych. Większość z nich nie jest jednak niczym nadzwyczajnym, przeżywa je każda kobieta spodziewająca się dziecka. Zawroty głowy albo omdlenia w ciąży nie muszą od razu świadczyć o tym, że coś jest nie tak.
Pierwsze trzy miesiące ciąży to okres, w którym gwałtownie powiększa się objętość naczyń krwionośnych, rośnie też stężenie progesteronu we krwi. Jest to hormon regulujący rozciągliwość naczyń krwionośnych, przez co czasami ciśnienie się zmniejsza, a to jest bezpośrednią przyczyną niedotlenienia mózgu i zawrotów głowy albo wręcz omdleń.
W drugim trymestrze można doświadczyć nacisku rozszerzającej się macicy na naczynia krwionośne, zwłaszcza na znajdującą się po prawej stronie kręgosłupa żyłę główną dolną. Uciskana, zmniejsza dopływ krwi do prawej komory serca, co też przyczynia się do pojawienia się zawrotów głowy.
Omdlenia w ciąży mogą pojawić się też gdy przyszła mama wykona gwałtowny ruch, na przykład bardzo szybko przechodząc z pozycji siedzącej do strojącej, co prowadzi do nagłego spadku ciśnienia. Inną przyczyną jest niskie stężenie glukozy we krwi, niski poziom żelaza, odwodnienie albo niedotlenienie.
Takie omdlenia zazwyczaj trwają kilkanaście sekund, po których świadomość wraca. Przeważnie nie mają negatywnych konsekwencji dla układu nerwowego. Czasami mogą pojawiać się na skutek wrodzonych wad serca lub jego chorób. Jest to wtedy powód do tego, by skontaktować się ze specjalistą.
Omdlenia w ciąży – co robić?
Omdlenia w ciąży mogą okazać się niebezpieczne z racji tego, że łatwo podczas nich upaść i zrobić sobie krzywdę. Aby temu zapobiec, warto szybko reagować. Jeśli tylko przyszła mama poczuje, że robi jej się słabo, natychmiast powinna usiąść albo się czegoś przytrzymać, jeśli jest na zewnątrz.
Jeśli jest taka możliwość, warto usiąść i pochylić głowę do przodu, a jeśli brzuch nie jest jeszcze zbyt duży, to włożyć ją między kolana. Ważne jest, by znalazła się jak najniżej. Aby zwiększyć przypływ krwi do mózgu warto też położyć się na lewym boku i unieść nogi.
Omdlenie podczas jazdy samochodem może być szczególnie niebezpieczne. Jeśli tylko kobieta poczuje, że robi jej się słabo w takiej sytuacji, natychmiast powinna zjechać na pobocze i się zatrzymać. Jeśli nie ma pobocza, to wystarczy po prostu stanąć i włączyć awaryjne światła.
Omdlenie w ciąży może być też groźne, gdy bierzemy kąpiel. Warto więc wyjść z wanny gdy zacznie nam się robić słabo, zachowując jednak ostrożność, aby się przy tym nie przewrócić. Na pewno pomoże też otwarcie okna i wykonanie kilku głębokich wdechów.
Omdlenia w ciąży – zapobieganie
Jeśli kobieta odpowiednio zadba o swoją dietę, zapewni organizmowi odpowiednio dużo energii i będzie unikać mogących sprawiać problem pozycji, zminimalizuje ryzyko omdleń. Przede wszystkim warto dbać o to, żeby spożywane posiłki były regularne i aby nie było pomiędzy nimi długich przerw. Częstsze, ale mniejsze porcje pomogą utrzymać odpowiednią ilość cukru we krwi.
Dobrze też unikać spania na plecach, jeśli tylko to możliwe, ponieważ w takiej pozycji żyła główna dolna może być uciskana przez macicę, a to bywa przyczyną niedotlenienia. Szacuje się, że taka pozycja podczas snu to przyczyna omdleń u około 10% kobiet w ciąży.
Warto też unikać gwałtownych ruchów, nie podnosić się zbyt szybko, a także przebywać często na świeżym powietrzu. Pomaga również noszenie luźnych, nie uciskających ubrań.