portalparentingowy.pl
Opalanie w ciąży – czy jest możliwe?

unsplash.com/Ryan Franco

Opalanie w ciąży – czy jest możliwe?

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Opalanie w ciąży to kontrowersyjny i nie bez przyczyny. Przeciwnicy opalania w ciąży wskazują na szereg powikłań jakie może powodować. Po drugiej stronie barykady są natomiast entuzjaści, mówiący, że opalając się z głową – nic złego nie może

Czy można się opalać w ciąży?

Opalanie w ciąży budzi wiele kontrowersji. Kobiety planujące urlop nad morzem lub w innym ciepłym miejscu zastanawiają się, czy w ogóle będą miały możliwość skorzystania ze słońca i czy w ogóle jest sens cokolwiek planować i gdziekolwiek wyjeżdżać. Najkrócej rzecz ujmując – opalanie się w ciąży jest możliwe, pod warunkiem zachowania pewnych zasad, dzięki którym będzie ono bezpieczne zarówno dla dziecka jak i matki.

Przeciwwskazania do opalania w ciąży?

Kontrowersje odnośnie do opalania w ciąży wynikają z kilku czynników. Przede wszystkim, osoby będące przeciwnikami opalania podają jako argumenty takie powody jak - zwiększona wrażliwość skóry na promieniowanie UV – spowodowana zmianami hormonalnymi – może prowadzić do szybszych poparzeń, powstawania nieestetycznych plam na skórze. Ponadto opalanie może być niewskazane, ponieważ długotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do powstawania pajączków na skórze lub nawet krwawienia z dróg rodnych. Ma to ścisły związek z reakcją organizmu na przegrzanie połączoną z rozszerzonymi przez ciążę naczyniami krwionośnymi.

Jak opalać się w ciąży? O czym należy pamiętać?

Jeśli ciężarnej zależy na ładnej opaleniźnie i nieszczególnie chce rezygnować z planów wakacyjnych – jest to możliwe, natomiast powinna zachować pewną rozwagę przy planowaniu opalania. Przede wszystkim powinna unikać go w godzinach największego nasłonecznienia. Drugą rzeczą jest zadbanie o odpowiednią ochronę skóry – stosowanie kremu z mocnym filtrem (50) jest zasadniczo niemalże obligatoryjne. Podczas opalania, ciężarna powinna zasłonić brzuch. Najlepiej zrobić to przy pomocy wilgotnej ściereczki lub pieluchy tetrowej. Nie wolno również zapominać o konieczności odpowiedniego nawodnienia organizmu, tak aby uniknąć sytuacji niebezpiecznego dla zdrowia zarówno mamy jak i dziecka odwodnienia.

Opalanie w ciąży  - opalanie w solarium

Odnośnie do opalania w solarium w ciąży – zdania są podzielone. Jedni badający zagadnienie naukowcy są zdania, że korzystanie z solarium w czasie ciąży może być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia płodu. Wskazują oni na możliwość uszkodzenia cewy nerwowej dziecka, co może prowadzić do powikłań takich jak rozszczep kręgosłupa a w późniejszym etapie ciąży doprowadzić do przyspieszenia porodu.

Z drugiej strony znajdują się naukowcy twierdzący, że opalanie w solarium w ciąży niekoniecznie musi być szkodliwe, a nawet może mieć pozytywne skutki dla zdrowia dziecka. Skąd ta rozbieżność? Angielscy naukowcy prowadzili badania odnośnie do poziomu witaminy D w organizmie dzieci, których ciężarne mamy korzystały z solarium w ostatnim trymestrze i tych, których mamy nie korzystały z solarium. Poziom witaminy D miał być zauważalnie wyższy u dzieci w pierwszej grupie.

Badający zagadnienie wskazują jednak, że opalanie w solarium podczas ciąży jest bezpieczne przy zachowaniu pewnych zasad. Po pierwsze, kategorycznie odradzają opalanie się w ciąży w pierwszym trymestrze – z racji tego, jak newralgiczny jest to okres w życiu płodowym. Przypomnijmy, że w pierwszych 12 tygodniach rozwoju płodu ma miejsce najbardziej intensywna organogeneza i jakiekolwiek jej zaburzenie faktycznie może mieć negatywne skutki dla rozwoju dziecka. Po drugie, każdorazowa wizyta na solarium nie powinna trwać dłużej niż kilka minut przy niezbyt dużej mocy lamp. Z solarium w ciąży według tych badań powinny również zrezygnować kobiety mające problem z wysokim ciśnieniem, ciepło jakie emitują lampy na solarium dodatkowo wpływa na wzrost ciśnienia a to może skutkować nawet odklejeniem się łożyska i niedotlenieniem płodu.

 Opalanie w ciąży – alternatywy w opalaniu

Kategorycznie nie poleca się natomiast stosowania alternatywnych metod opalania jak samoopalacze lub opalanie natryskowe.

W przypadku samoopalacza stosowanie jest niewskazane (a niektórzy lekarze kategorycznie zakazują stosowania tego typu produktów) z powodu dihydroacetonu – związku, który odpowiada za zmianę koloru skóry. W chwili obecnej nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby lub zaprzeczały możliwości wpływu tego środka na płód, a co za tym idzie korzystanie z niego obarczone jest pewnym ryzykiem.

Jeśli chodzi natomiast o opalanie przy pomocy natrysków – naukowcy jednoznacznie opowiadają się przeciwko temu rozwiązaniu ze względu na nieuniknione wdychanie oparów substancji chemicznych, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Niektóre źródła twierdzą nawet, że korzystanie z metod natryskowych może utrudniać zajście w ciążę.

Bibliografia

https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/opalanie-w-ciazy-czy-w-ciazy-wolno-sie-wygrzewac-na-sloncu-aa-9sMT-JY3h-WJoM.html

https://www.vichy.pl/blog/opalanie-w-ciazy-czy-mozna-opalac-sie-bedac-w-ciazy/vmag61914.aspx

https://zdrowie.radiozet.pl/Ciaza-i-dziecko/Ciaza-i-porod/Opalanie-w-ciazy-czy-szkodzi-dziecku-Pierwszy-i-drugi-trymestr-skutki

https://www.medonet.pl/zdrowie,czy-w-ciazy-mozna-sie-opalac-,artykul,1732577.html

undefinedundefined

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >