Opalanie w ciąży – czy jest możliwe?
Czy można się opalać w ciąży?
Opalanie w ciąży budzi wiele kontrowersji. Kobiety planujące urlop nad morzem lub w innym ciepłym miejscu zastanawiają się, czy w ogóle będą miały możliwość skorzystania ze słońca i czy w ogóle jest sens cokolwiek planować i gdziekolwiek wyjeżdżać. Najkrócej rzecz ujmując – opalanie się w ciąży jest możliwe, pod warunkiem zachowania pewnych zasad, dzięki którym będzie ono bezpieczne zarówno dla dziecka jak i matki.
Przeciwwskazania do opalania w ciąży?
Kontrowersje odnośnie do opalania w ciąży wynikają z kilku czynników. Przede wszystkim, osoby będące przeciwnikami opalania podają jako argumenty takie powody jak - zwiększona wrażliwość skóry na promieniowanie UV – spowodowana zmianami hormonalnymi – może prowadzić do szybszych poparzeń, powstawania nieestetycznych plam na skórze. Ponadto opalanie może być niewskazane, ponieważ długotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do powstawania pajączków na skórze lub nawet krwawienia z dróg rodnych. Ma to ścisły związek z reakcją organizmu na przegrzanie połączoną z rozszerzonymi przez ciążę naczyniami krwionośnymi.
Jak opalać się w ciąży? O czym należy pamiętać?
Jeśli ciężarnej zależy na ładnej opaleniźnie i nieszczególnie chce rezygnować z planów wakacyjnych – jest to możliwe, natomiast powinna zachować pewną rozwagę przy planowaniu opalania. Przede wszystkim powinna unikać go w godzinach największego nasłonecznienia. Drugą rzeczą jest zadbanie o odpowiednią ochronę skóry – stosowanie kremu z mocnym filtrem (50) jest zasadniczo niemalże obligatoryjne. Podczas opalania, ciężarna powinna zasłonić brzuch. Najlepiej zrobić to przy pomocy wilgotnej ściereczki lub pieluchy tetrowej. Nie wolno również zapominać o konieczności odpowiedniego nawodnienia organizmu, tak aby uniknąć sytuacji niebezpiecznego dla zdrowia zarówno mamy jak i dziecka odwodnienia.
Opalanie w ciąży - opalanie w solarium
Odnośnie do opalania w solarium w ciąży – zdania są podzielone. Jedni badający zagadnienie naukowcy są zdania, że korzystanie z solarium w czasie ciąży może być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia płodu. Wskazują oni na możliwość uszkodzenia cewy nerwowej dziecka, co może prowadzić do powikłań takich jak rozszczep kręgosłupa a w późniejszym etapie ciąży doprowadzić do przyspieszenia porodu.
Z drugiej strony znajdują się naukowcy twierdzący, że opalanie w solarium w ciąży niekoniecznie musi być szkodliwe, a nawet może mieć pozytywne skutki dla zdrowia dziecka. Skąd ta rozbieżność? Angielscy naukowcy prowadzili badania odnośnie do poziomu witaminy D w organizmie dzieci, których ciężarne mamy korzystały z solarium w ostatnim trymestrze i tych, których mamy nie korzystały z solarium. Poziom witaminy D miał być zauważalnie wyższy u dzieci w pierwszej grupie.
Badający zagadnienie wskazują jednak, że opalanie w solarium podczas ciąży jest bezpieczne przy zachowaniu pewnych zasad. Po pierwsze, kategorycznie odradzają opalanie się w ciąży w pierwszym trymestrze – z racji tego, jak newralgiczny jest to okres w życiu płodowym. Przypomnijmy, że w pierwszych 12 tygodniach rozwoju płodu ma miejsce najbardziej intensywna organogeneza i jakiekolwiek jej zaburzenie faktycznie może mieć negatywne skutki dla rozwoju dziecka. Po drugie, każdorazowa wizyta na solarium nie powinna trwać dłużej niż kilka minut przy niezbyt dużej mocy lamp. Z solarium w ciąży według tych badań powinny również zrezygnować kobiety mające problem z wysokim ciśnieniem, ciepło jakie emitują lampy na solarium dodatkowo wpływa na wzrost ciśnienia a to może skutkować nawet odklejeniem się łożyska i niedotlenieniem płodu.