portalparentingowy.pl
Ospa wietrzna

pixabay.com

Ospa wietrzna

21 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Popularna choroba, której charakterystycznym objawem jest swędząca wysypka. Czy można uchronić się przed ospą wietrzną? Co, jeśli zachorujemy? Jak unikać, leczyć i funkcjonować wokół tej choroby?

Czym jest ospa wietrzna i jak zachodzi do zakażenia?

 Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, przenoszona zazwyczaj drogą kropelkową. Za jej wystąpienie odpowiedzialny jest wirus Varicella Zoster Virus. Swoją nazwę ospa wietrzna zawdzięcza sposobie przenoszenia się wirusa, który może podróżować na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Znacznie utrudnia to możliwość profilaktyki choroby poprzez unikanie kontaktu z osobą chorą. W przypadku zachorowania na ospę przez dziecko można spodziewać się względnie łagodnego przebiegu choroby.

Jakie są objawy ospy wietrznej?

Okres pomiędzy zarażeniem się dziecka a wystąpieniem u niego pierwszych objawów potrafi wynieść nawet 3 tygodnie. A jeśli mówimy o objawach ospy wietrznej to warto wymienić przede wszystkim charakterystyczne krosty i pęcherze jakie pojawiają się na skórze chorego. Do innych objawów ospy wietrznej zaliczamy:

 • Ogólnie złe samopoczucie

 • Gorączkę (do ok 39 stopni)

 • Brak apetytu

 • Bóle głowy i mięśni

 • Uczucie osłabienia

Najbardziej charakterystyczną cechą ospy wietrznej jest swędząca wysypka, która może być zlokalizowana w zasadzie na całym ciele. Wysypka przechodzi z formy plamek przez pęcherzyki wypełnione cieczą do strupków. Te powinny odpaść w ciągu mniej więcej tygodnia nie pozostawiając po sobie śladów. 

Jak diagnozuje się i leczy ospę wietrzną?

W przypadku ospy wietrznej zmiany występujące na skórze chorego są na tyle charakterystyczne, że nie jest konieczna żadna szczególna diagnostyka. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości można wykonać badania za pomocą testów PCR lub serologicznych.

Leczenie ospy wietrznej ma w dużej mierze charakter izolacyjny i objawowy. Oznacza to, że chorego powinno się izolować a ten powinien w miarę możliwości odpoczywać. W leczeniu ospy wietrznej, zwłaszcza u dzieci, stosuje się często środki przeciwbólowe oraz miejscowe środki łagodzące objawy związane ze świądem. Jeśli chodzi o łagodzenie świądu stosowane są leki przeciwhistaminowe, a w leczeniu dolegliwości bólowych przede wszystkim te oparte na paracetamolu.

W większości przypadków, ospa ma na tyle łagodną postać, że nie jest konieczna ani hospitalizacja pacjenta, ani włączanie bardziej inwazyjnych metod. Wystarczą środki działające na objawy oraz kontrola, aby pacjent nie rozdrapywał ran i nie zwiększał ryzyka nadkażenia bakteryjnego. Jeśli jednak ospa przybiera cięższą formę lekarz może zastosować acyklowir – jest to lek łagodzący objawy ospy oraz skracający czas trwania choroby. Leku tego nie stosuje się i osób poniżej 12roku życia, a samo jego użycie jest skuteczne tylko wtedy, jeśli lek zostanie podany do 24 godzin od wystąpienia objawów.

Co należy wiedzieć to to, że wirus ospy, nawet jeśli organizm zwalczy chorobę pozostaje w człowieku do końca życia i może uaktywnić się po latach w postaci półpaśca.

Powikłania po ospie

Pomimo zwyczajowego dość łagodnego przebiegu ospa wietrzna może powodować szereg powikłań. Jednym z częściej spotykanych są nadkażenia bakteryjne spowodowane rozdrapywaniem swędzących zmian skórnych. Ponadto istnieje ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak:

 • Ropowica

 • Liszaje

 • Zapalenia tkanki łącznej

 • TTS

 • Gronkowcowego zespołu wstrząsu toksycznego

 • Porażenie nerwów czaszkowych

 • Zespół Guillaina- Barrego

 • Zespół ataksji móżdżkowej

Istnieje też ryzyko wystąpienia bardziej niebezpiecznych powikłań takich jak zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowych i mózgu, które mogą spowodować nawet śmierć chorego.

Profilaktyka ospy wietrznej

Najskuteczniejszą metodą profilaktyczną przeciwko ospie wietrznej jest naturalnie szczepienie przeciwko niej. Istnieją państwa, gdzie należy ono do szczepień obowiązkowych (USA, część państw Europy zachodniej). W Polsce szczepienie należy do fakultatywnych, aczkolwiek zalecanych. Szczególnie zaleca się szczepienie kobietom, które nie przechodziły ospy wietrznej a planują ciążę z zastrzeżeniem, że przez okres 3 miesięcy od przyjęcia szczepienia powinny się wstrzymać z zachodzeniem w tą. Szczególnie poleca się również szczepionkę dzieciom chorym na ostrą postać białaczki limfatycznej będącą w okresie remisji. Niektórym osobom (jeśli istnieje duże ryzyko powikłań, noworodki i marki chore w okresie okołoporodowym) podawana jest natomiast surowica zawierająca przeciwciała ochronna. Jeśli chodzi o produkty zawierające przeciwciała, to za metodę profilaktyki można by uznać karmienie dziecka piersią, przez matkę, która przeszła ospę wietrzną. Mleko matki będzie bowiem zawierało przeciwciała przeciwko chorobie co znacznie redukuje ryzyko zachorowania u dziecka. Ponadto chorego powinno się w miarę możliwości izolować od osób zdrowych, a także izolować osoby, które miały kontakt z osobami chorymi.

Bibliografia

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/67573,ospa-wietrzna

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zakazne,ospa-u-dzieci---objawy--leczenie-i-przebieg-choroby--ile-trwa-,artykul,1656599.html#diagnostyka-i-leczenie-ospy-u-dzieci

https://www.ospawietrzna.pl/

undefined

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >