Ospa wietrzna
Czym jest ospa wietrzna i jak zachodzi do zakażenia?
Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, przenoszona zazwyczaj drogą kropelkową. Za jej wystąpienie odpowiedzialny jest wirus Varicella Zoster Virus. Swoją nazwę ospa wietrzna zawdzięcza sposobie przenoszenia się wirusa, który może podróżować na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Znacznie utrudnia to możliwość profilaktyki choroby poprzez unikanie kontaktu z osobą chorą. W przypadku zachorowania na ospę przez dziecko można spodziewać się względnie łagodnego przebiegu choroby.
Jakie są objawy ospy wietrznej?
Okres pomiędzy zarażeniem się dziecka a wystąpieniem u niego pierwszych objawów potrafi wynieść nawet 3 tygodnie. A jeśli mówimy o objawach ospy wietrznej to warto wymienić przede wszystkim charakterystyczne krosty i pęcherze jakie pojawiają się na skórze chorego. Do innych objawów ospy wietrznej zaliczamy:
Ogólnie złe samopoczucie
Gorączkę (do ok 39 stopni)
Brak apetytu
Bóle głowy i mięśni
Uczucie osłabienia
Najbardziej charakterystyczną cechą ospy wietrznej jest swędząca wysypka, która może być zlokalizowana w zasadzie na całym ciele. Wysypka przechodzi z formy plamek przez pęcherzyki wypełnione cieczą do strupków. Te powinny odpaść w ciągu mniej więcej tygodnia nie pozostawiając po sobie śladów.
Jak diagnozuje się i leczy ospę wietrzną?
W przypadku ospy wietrznej zmiany występujące na skórze chorego są na tyle charakterystyczne, że nie jest konieczna żadna szczególna diagnostyka. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości można wykonać badania za pomocą testów PCR lub serologicznych.
Leczenie ospy wietrznej ma w dużej mierze charakter izolacyjny i objawowy. Oznacza to, że chorego powinno się izolować a ten powinien w miarę możliwości odpoczywać. W leczeniu ospy wietrznej, zwłaszcza u dzieci, stosuje się często środki przeciwbólowe oraz miejscowe środki łagodzące objawy związane ze świądem. Jeśli chodzi o łagodzenie świądu stosowane są leki przeciwhistaminowe, a w leczeniu dolegliwości bólowych przede wszystkim te oparte na paracetamolu.
W większości przypadków, ospa ma na tyle łagodną postać, że nie jest konieczna ani hospitalizacja pacjenta, ani włączanie bardziej inwazyjnych metod. Wystarczą środki działające na objawy oraz kontrola, aby pacjent nie rozdrapywał ran i nie zwiększał ryzyka nadkażenia bakteryjnego. Jeśli jednak ospa przybiera cięższą formę lekarz może zastosować acyklowir – jest to lek łagodzący objawy ospy oraz skracający czas trwania choroby. Leku tego nie stosuje się i osób poniżej 12roku życia, a samo jego użycie jest skuteczne tylko wtedy, jeśli lek zostanie podany do 24 godzin od wystąpienia objawów.
Co należy wiedzieć to to, że wirus ospy, nawet jeśli organizm zwalczy chorobę pozostaje w człowieku do końca życia i może uaktywnić się po latach w postaci półpaśca.
Powikłania po ospie
Pomimo zwyczajowego dość łagodnego przebiegu ospa wietrzna może powodować szereg powikłań. Jednym z częściej spotykanych są nadkażenia bakteryjne spowodowane rozdrapywaniem swędzących zmian skórnych. Ponadto istnieje ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak:
Ropowica
Liszaje
Zapalenia tkanki łącznej
TTS
Gronkowcowego zespołu wstrząsu toksycznego
Porażenie nerwów czaszkowych
Zespół Guillaina- Barrego
Zespół ataksji móżdżkowej
Istnieje też ryzyko wystąpienia bardziej niebezpiecznych powikłań takich jak zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowych i mózgu, które mogą spowodować nawet śmierć chorego.