Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Oto jak rodziły nasze babcie. Stare przesądy dziś wywołują rozbawienie
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 17.03.2022 01:00

Oto jak rodziły nasze babcie. Stare przesądy dziś wywołują rozbawienie

Poród
fot. Jonathan Borba z Pexels, canva.com

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety wierzyły, że podczas porodu nie wolno krzyczeć, gdyż wpłynie to na przyszłe zachowanie dziecka. Nie był to jednak jedyny przesąd, który dziś wydaje nam się absurdalny. Z poniższego artykułu dowiecie się, jakie zabobony mogły wyznawać wasze matki lub babcie.

Dziś wszystkie przesądy na temat porodu traktujemy z przymrużeniem oka. Jednak kiedyś nie były one dla nikogo powodem do żartów. Mogły całkowicie wpłynąć na życie narodzonego dziecka.

Kobieta nie powinna krzyczeć podczas porodu?

Co zrobić by niemowlę było ciche i spokojne? Najważniejsze to zachować ciszę w trakcie porodu — przynajmniej tak uważały kobiety jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zgodnie z tradycją kobieta, która krzyczy w trakcie akcji porodowych, skazuje się na niespokojne i płaczliwe dziecko.

Istniał jeszcze jeden sposób, aby zapobiec narodzinom "krzykacza". W przeszłości noworodka myło się od razu po porodzie i dopiero później przekazywano kobiecie. Znaczenie miał jednak moment wylania wody. Trzeba było to zrobić o zachodzie słońca, w miejscu, w którym nikt nie chodzi. Bowiem jeśli ktoś "nadepnąłby" na wodę, dziecko w przyszłości byłoby płaczliwie i miało kłopoty ze snem. Niespokojne dziecko mogła również wywołać obecność osoby ze "złym okiem", czyli takiej, która samym spojrzeniem potrafi wywoływać cierpienie. Takich ludzi trzymano z dala on noworodków.

Dziecko a dzień narodzin

Kilkadziesiąt lat temu dzień narodzin dziecka również nie był nikomu obojętny. Według przesądów osoby urodzone w poniedziałek były pracowite, ale także nerwowe. Maluch z wtorku charakteryzowały się radością i wróżono mu szczęśliwe życie, a dzieciom ze środy już od narodzin przypisywano wielką mądrość.

Maluchy, które przyszły na świat w czwartek, uważano za pomocne i troskliwe. Za to dzieci z piątku były złą wróżbą, gdyż przepowiadano im pełne obowiązków życie. Ich przeciwieństwem były noworodki z soboty. Miał to być najlepszy dzień na poród. Sobotnie dzieci czekała świetlana przyszłość ze względu na ich pracowitość i ambicje. Dla kontrastu w niedzielę na świat przychodziły tylko lenie. Wszystkie te przesądy były mocno powiązane z Biblią i siedmioma dniami tworzenia świata.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamadu.pl

Tagi: poród