portalparentingowy.pl
Poród

fot. Jonathan Borba z Pexels, canva.com

Oto jak rodziły nasze babcie. Stare przesądy dziś wywołują rozbawienie

17 Marca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety wierzyły, że podczas porodu nie wolno krzyczeć, gdyż wpłynie to na przyszłe zachowanie dziecka. Nie był to jednak jedyny przesąd, który dziś wydaje nam się absurdalny. Z poniższego artykułu dowiecie się, jakie zabobony mogły wyznawać wasze matki lub babcie.

Dziś wszystkie przesądy na temat porodu traktujemy z przymrużeniem oka. Jednak kiedyś nie były one dla nikogo powodem do żartów. Mogły całkowicie wpłynąć na życie narodzonego dziecka.

Kobieta nie powinna krzyczeć podczas porodu?

Co zrobić by niemowlę było ciche i spokojne? Najważniejsze to zachować ciszę w trakcie porodu — przynajmniej tak uważały kobiety jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zgodnie z tradycją kobieta, która krzyczy w trakcie akcji porodowych, skazuje się na niespokojne i płaczliwe dziecko.

Istniał jeszcze jeden sposób, aby zapobiec narodzinom "krzykacza". W przeszłości noworodka myło się od razu po porodzie i dopiero później przekazywano kobiecie. Znaczenie miał jednak moment wylania wody. Trzeba było to zrobić o zachodzie słońca, w miejscu, w którym nikt nie chodzi. Bowiem jeśli ktoś "nadepnąłby" na wodę, dziecko w przyszłości byłoby płaczliwie i miało kłopoty ze snem. Niespokojne dziecko mogła również wywołać obecność osoby ze "złym okiem", czyli takiej, która samym spojrzeniem potrafi wywoływać cierpienie. Takich ludzi trzymano z dala on noworodków.

Dziecko

Twoje dziecko skończyło 6 miesięcy? To czas na wprowadzenie go do świata smaków

CZYTAJ DALEJ

Dziecko a dzień narodzin

Kilkadziesiąt lat temu dzień narodzin dziecka również nie był nikomu obojętny. Według przesądów osoby urodzone w poniedziałek były pracowite, ale także nerwowe. Maluch z wtorku charakteryzowały się radością i wróżono mu szczęśliwe życie, a dzieciom ze środy już od narodzin przypisywano wielką mądrość.

Maluchy, które przyszły na świat w czwartek, uważano za pomocne i troskliwe. Za to dzieci z piątku były złą wróżbą, gdyż przepowiadano im pełne obowiązków życie. Ich przeciwieństwem były noworodki z soboty. Miał to być najlepszy dzień na poród. Sobotnie dzieci czekała świetlana przyszłość ze względu na ich pracowitość i ambicje. Dla kontrastu w niedzielę na świat przychodziły tylko lenie. Wszystkie te przesądy były mocno powiązane z Biblią i siedmioma dniami tworzenia świata.

Niemowlę: dlaczego płaczą

Jak przebiega prawidłowy rozwój niemowlęcia? Najważniejsze etapy

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie. Jedne dochodzą do pewnych etapów wcześniej, a inne troszkę później. Nie należy się jednak zamartwiać. Zdrowy maluch w końcu zacznie raczkować, chodzić i siadać. Warto jednak zaznajomić się z pierwszymi fazami rozwoju dziecka. Jak zatem przebiega prawidłowy rozwój niemowlęcia?

Zobacz galerię >

Czy wiesz czego nie robić w ciąży? Sprawdź, czy znasz zasady obowiązujące ciężarne!

Pytanie 1 z 5

Czego nie może pić ciężarna?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamadu.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Sesja zdjęciowa z porodu. Nietypowy trend zyskuje popularność

Czytaj więcej >