Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Poród

Poród – co to jest? Podstawowe informacje

Poród to finalny etap ciąży, którego rezultatem jest wydanie na świat potomstwa. W trakcie porodu, który w przypadku człowieka następuje w 40 tygodniu ciąży kobiety (poród pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży również jest uznawany normatywny), dziecko rozwijające się dotychczas w łonie matki, jest zdolne do autonomicznego życia.

W kulturze poród od zarania dziejów traktowany jest jako pewnego rodzaju rytuał, któremu przypisuje się wręcz magiczne znaczenie. Ma on symbolizować prymat życia nad śmiercią i podkreślać bezcenną wartość ludzkiego życia. To od dnia porodu liczona jest zresztą długość życia człowieka, zaś dzień ten celebrowany jest później przez zainteresowanego jako urodziny.

Jak się przygotować do porodu?

Przygotowania do porodu warto zacząć już na kilka tygodni przed 38 tygodniem ciąży. Skurcze porodowe mogą pojawić się nagle i choć będziemy mieli jeszcze sporo czasu na udanie się do szpitala, trzeba pamiętać, że jest to relatywnie stresująca sytuacja, wobec czego warto zawczasu ustalić plan działania.

W pierwszej kolejności należy określić szpital, do którego się udamy gdy nabierzemy podejrzeń, że poród już się zaczął – określić należy również środek transportu. W ramach przygotowań powinniśmy wcześniej spakować torbę do szpitala i pozostawić ją w widocznym miejscu. Powinny się w niej znaleźć podstawowe przybory toaletowe i kosmetyki, chusteczki, ręczniki oraz oczywiście ubrania – bielizna czy szlafrok.

Jak wygląda poród? Ile trwa i jakie są jego fazy?

Łączny czas trwania porodu, a więc od pojawienia się pierwszych skurczy porodowych do momentu narodzin dziecka, trwa średnio 7,7 godzin w przypadku pierworódek (choć może trwać nawet od 10 do 16 godzin) i 5,6 godzin w przypadku wieloródek. Poród co do zasady dzieli się na cztery fazy, przy czym najdłuższa jest faza pierwsza.

Poród rozpoczyna się od skracania i rozwierania się szyjki macicy, co organizm kobiety sygnalizuje skurczami porodowymi. Etap ten może trwać od kilku do kilkunastu godzin, podczas których skurcze będą stopniowo przybierać na sile. Daje nam to sporo czasu na pojawienie się w szpitalu.

Druga faza porodu może zostać określona jako faza właściwa, podczas której dochodzi do urodzenia dziecka. Zwykle trwa ona do dwóch godzin i de facto jest najboleśniejsza. Aby ułatwić poród siłami natury i zapobiec niekontrolowanym pęknięciom w obrębie macicy i odbytu, lekarz nacina krocze kobiety, co jest w praktyce bezbolesne. Jeżeli poród siłami natury jest niemożliwy, przeprowadza się cesarskie cięcie.

Trzecia faza porodu jest niemalże bezbolesna. W jej trakcie kobieta wydala łożysko, odpowiedzialne za prawidłowy przebieg ciąży, a dziecku odcinana jest pępowina. W tym okresie lekarz zszywa także powstałą w wyniku porodu ranę. Za czwartą fazę z kolei uznaje się dwugodzinną obserwację kobiety i noworodka na sali poporodowej. Po tym okresie kobieta wraz z dzieckiem musi pozostać w szpitalu przez około dwie doby, po czym może wrócić do domu.

Pokaż więcej

Marta Lewandowska
24.05.2024 12:48 Jestem mamą. Moje dzieci to siła, to wiatr w skrzydła, to miłość do żadnej innej niepodobna

Można być mamą wielu dzieci, można kochać wszystkie jednakowo mocno. Ale nic nie jest w stanie wymazać tego uczucia, kiedy na świecie pojawia się Twoje pierwsze dziecko. Lubię określenie "narodzić się jako matka". Dla mnie stało się to 1 września 2010 roku o godzinie 6:05. Tak, nowa część mnie przyszła na świat razem z moim synem. Pamiętam dokładnie, kiedy jako niespełna 25-letnia dziewczyna wyszłam lekko zszokowana z łazienki i powiedziałam do mojego męża: "Jestem w ciąży". Chwilę potem zaczęłam płakać, wcale nie za szczęścia, ale z przerażenia. Chcieliśmy zostać rodzicami, marzyliśmy o tym, ale kiedy stało się to faktem, bałam się jak nigdy dotąd.

Aneta i Arkadiusz Dyla z Piotrusiem
24.05.2024 07:15 Takie porody można zliczyć na palcach jednej ręki. To cud, że Piotruś urodził się zdrowy

Taki poród zdarza się raz na wiele tysięcy przypadków. Ciężka choroba nerek zagrażała życiu kobiety i rozwijającego się w jej łonie dziecka. Lekarze zrobili wszystko, aby uratować obydwoje i dać małemu Piotrusiowi możliwość zdrowego rozwoju. I udało się. Jak mówi tata chłopca: "wiara czyni cuda". Chociaż w tym przypadku największego cudu dokonali lekarze i dzielna mama.Pani Aneta Dyla z Pawonkowa pod Częstochową cierpi na dziedziczną chorobę nerek. Gdy w wieku 42 lat zaszła w czwartą ciążę, stan jej zdrowia drastycznie się pogorszył. Wymagała codziennych dializ i walczyła o każdy kolejny tydzień ciąży. Wysiłek mamy i zespołu lekarzy się opłacił. Ciążę udało się donosić, a Piotruś urodził się całkowicie zdrowy.

kobieta w ciąży z ukochanym
23.05.2024 16:22 Czy w ciąży można uprawiać seks? Rozwiewamy wszystkie mity dotyczące współżycia w ciąży

Obawy związane z seksem w ciąży pojawiają się zarówno u pań jak i u panów. Zwłaszcza ci drudzy boją się, że mogą w jakiś sposób uszkodzić maluszka rozwijającego się w brzuchu ich partnerki. Ale uspokajamy. Kobiece łono bardzo dobrze chroni płód. Seks mu w żaden sposób nie zagraża. Może za to pomóc przygotować ciało do porodu.Seks w ciąży jest dobry dla wszystkich: dla przyszłej mamy, dla przyszłego taty, a nawet, chociaż zabrzmi to nieco dziwacznie, dla ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, to warto korzystać z tego, że po miesiącach seksu z kalendarzem w ręku, można sobie wreszcie pozwolić na swobodę. I to jaką! Niektóre panie swój najlepszy seks przeżywają właśnie w ciąży.

poród
13.05.2024 09:29 Dramatyczny poród w Krakowie. "Moje pieski tak robią", a potem zdjęli jej majtki

To powinno być radosne wydarzenie, do którego mama wraca pamięcią z łzami wzruszenia. Ale ta kobieta płacze na wspomnienie bólu, braku empatii i poszanowania jej godności.Już po wyjściu ze szpitala, świeżo upieczona mama napisała mail do szpitala. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta, który nakazał placówce przeproszenie pacjentki. Jej opowieść mrozi krew w żyłach. Bo jedno to jej traumatyczne wspomnienia, drugie: narażenie jej i nienarodzonego dziecka na śmiertelne niebezpieczeństwo.

niemowlę
02.05.2024 07:31 W maju urodzisz... szczęśliwego człowieka. Te dzieci są pełne pasji

Dzieci urodzone w maju dość często są owocem wakacyjnych porywów serc rodziców. Poczęto je bowiem na przełomie sierpnia i września. W maju słońce jest wysoko na nieboskłonie, dni są długie i ciepłe. To sprzyja spacerom, spotkaniom towarzyskim. Dzieci od początku są dobrze socjalizowane, a ich rodzice dzięki okolicznościom przyrody optymistycznie nastawieni.Dzieci urodzone w ciepłych miesiącach zwykle cieszą się dobrym zdrowiem, na co niemały wpływ ma naturalna ekspozycja na witaminę D, ale też ogromna ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Co ciekawe, wg. socjologów, urodzeni w maju częściej, niż dzieci z innych miesięcy deklarują w dorosłym życiu, że są szczęśliwi.

Agata Młynarska
01.05.2024 10:31 "Nie jesteś w pełni kobietą". Skandaliczne słowa w programie Agaty Młynarskiej

“Nie jesteś w pełni kobietą” - takie zdanie powiedziała jedna z uczestniczek programu “Konfrontacje Agaty” emitowanego TVN Style. Wszystko dlatego, że jej rozmówczyni urodziła dziecko drogą cesarskiego cięcia.Kontrowersyjna wypowiedź spotkała się z ogromnym sprzeciwem wśród telewidzów i internautów. Zwłaszcza że padła z ust osoby, która na co dzień zajmuje się wspieraniem kobiet.

poród francuski
23.04.2024 12:33 Pierwszy taki poród w Opolu. Dziecko urodziło się po francusku. Co to oznacza?

Poród po francusku to mało znana w Polsce metoda sprowadzania dziecka na świat. Łączy w sobie elementy porodu siłami natury i cesarskiego cięcia. Jak wygląda poród francuski?W piątek 19 kwietnia właśnie taki poród miał miejsce w szpitalu w Opolu. Mama miała wykonane cięcie macicy, ale rodziła własnymi siłami. To pierwszy taki poród na opolskiej porodówce, a w całym kraju wykonuje je tylko kilka ośrodków.

karta ciąży usg
18.04.2024 11:58 Który termin porodu jest prawidłowy? Ten z karty ciąży, czy z USG?

Widzisz upragnione dwie czerwone kreski i od razu biegniesz do lekarza. Już na pierwszej wizycie u ginekologa usłyszysz planowany termin swojego porodu, a data zostanie wpisana do karty ciąży. Ale potem przychodzi pora na USG, podczas którego możesz poznać nową, często całkiem inną datę. Która z nich jest prawidłowa?W karcie ciąży 7 października, a z USG – 29 września. Czasami różnice między dwoma datami sięgają nawet 10 dni. Jak to możliwe? Te dwa terminy przewidywanego porodu oblicza się całkiem innymi sposobami i tylko jeden z nich jest prawidłowy.

granica polsko-bialoruska
18.04.2024 10:52 Straż Graniczna znalazła kobietę z noworodkiem. Urodziła w lesie przy granicy z Białorusią

Podlaski Oddział Straży Granicznej poinformował, że tuż pod granicą z Białorusią na świat przyszło maleńkie dziecko. 16 kwietnia strażnicy natrafili na kobietę trzymającą w rękach maleńkie zawiniątko.Jak się okazało, kobieta urodziła zaledwie kilka godzin wcześniej. W czasie porodu prawdopodobnie była sama.

sala porodowa
13.04.2024 12:47 "Wielkie szczęście? Chyba, że dziecko przeżyło". Taka ciąża zdarza się raz na 2 tys. przypadków

Uwielbiany przez przyszłe mamy ginekolog i położnik, Wojciech Falęcki, chętnie dzieli się w mediach społecznościowych nietypowymi przypadkami swoich pacjentek. Tym razem lekarz zaprezentował moment narodzin małej Helenki.Przedmiotem zainteresowania medyka jest nie tyle dziewczynka, ile pępowina, którą Helenka była połączona z łożyskiem. “To już trzecie dziecko urodzone z takim węzłem w naszej Klinice w tym tygodniu” - pisze położnik.

ciężarna
11.04.2024 18:09 Jak obliczyć termin porodu? Ciężarne korzystają z tego wzoru, a bywa błędny

Z tego wzoru korzysta każdy ginekolog. Reguła Neagelego służy do wyznaczania daty porodu na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Jednak wynik działania będzie prawidłowy tylko wtedy, gdy kobieta miała równe cykle.Do wyznaczenia tej ważnej daty, jaką jest termin porodu, od wielu lat stosuje się ten sam wzór. Reguła działa świetnie, ale tylko przy 28-dniowych cyklach. Czy jeżeli ciężarna miewała nieregularne cykle, to poród może ją zaskoczyć?

największy noworodek w Polsce
04.04.2024 09:33 Największy noworodek w historii Zabrza. Waży dwa razy tyle, co inne dzieci

Takie porody nie zdarzają się często. Dziecko, które urodziło się w Zabrzu, waży dwa razy tyle, ile przeciętny noworodek. Co ciekawe, na świat przyszło siłami natury, w dodatku bardzo szybko i bez komplikacji. O tym niecodziennym zdarzeniu poinformował w internecie sam szpital. To największe dziecko, które, przyszło tu na świat. Mała rekordzistka i jej mama czują się dobrze i prawdopodobnie dziś wyjdą do domu.

poród
03.04.2024 10:48 Tu ciężarne rodzą w ogromnym bólu. Lekarz tłumaczy, dlaczego nie podają znieczulenia

Choć znieczulenie zewnątrzoponowe jest najskuteczniejszą formą łagodzenia bólu związanego z porodem naturalnym, wciąż w Polsce korzysta z niego niewiele kobiet. Zaledwie 14 procent. Dla porównania, w krajach skandynawskich to ponad połowa porodów. A w niektórych naszych szpitalach tego znieczulenia nie wykonuje się niemal wcale. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia lekarz.

dziecko
02.04.2024 14:17 W kwietniu urodzisz...perfekcjonistę. Te dzieci kochają luksus

Dziecko urodzone w kwietniu zostało poczęte na przełomie lipca i sierpnia. Jesteś już pewnie zmęczona końcówką ciąży, która przypadła na zimę. Konieczny okazał się nowy płaszcz, bo w żadnej kurce nie mogłaś się dopiąć. Kwiecień, jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, będzie piękny, ale jak wiadomo, z tym bywa różnie. "Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata" i tak jest też z charakterem osób urodzonych w kwietniu - są zmienne. Jednak mają wspólną cechę - kochają luksus. Jednak to nie wszystko, co łączy kwietniowe dzieci.

policja noworodek Gdynia
18.03.2024 12:28 Policja z Gdyni znalazła na śmietniku noworodka. Był zawinięty w foliowy worek

Do tragicznego wydarzenia doszło w sobotę w Gdyni. Do szpitala zgłosiła się kobieta, której stan zdrowia wskazywał na to, że niedawno urodziła dziecko. Gdy zjawiła się policja, 24-latka wskazała funkcjonariuszom miejsce, w którym porzuciła zwłoki noworodka. W związku z tą sprawą zatrzymano 3 osoby.

kobieta z noworodkiem
14.03.2024 14:00 Czy można kłaść się na brzuchu po porodzie? Wiele mam o tym nie wie

Pierwsze dni po porodzie są dla organizmu kobiety prawdziwą rewolucją. Zmiany, jakie zachodzą w jej ciele po zakończonej ciąży, przynoszą wiele uciążliwych dolegliwości. Podobno można sobie pomóc, leżąc po porodzie na brzuchu. Ile w tym prawdy?Połóg to czas, w którym organizm kobiety musi się zregenerować i wrócić do pierwotnego stanu. Okazuje się, że leżenie na brzuchu po porodzie, może być tutaj prawdziwym zbawieniem.

Małgorzata Tomaszewska
25.02.2024 11:04 Małgorzata Tomaszewska pokazała córeczkę. Dziewczynka ma fantastyczne włosy

Jest! Pierwsze ujęcia dumnej mamy i rozkosznej córeczki. Była prezenterka "Pytania na Śniadanie" podzieliła się z fanami pierwszymi ujęciami z córką. Tomaszewska zdradziła, w jakim szpitalu rodziła. Fani zachwycili się  włoskami maluszka. Taka grzywa zdarza się rzadko. 

Małgorzata Tomaszewska
21.02.2024 07:35 Małgorzata Tomaszewska urodziła! Powitała na świecie córeczkę

Druga ciąża Małgorzaty Tomaszewskiej nie tylko była zaskoczeniem dla fanów, ale także nie była łatwa. Prezenterka miała problemy zdrowotne, a tuż tuż przed porodem straciła pracę w "Pytaniu na śniadanie". Jednak teraz to już nie ma znaczenia. Tomaszewska przekazała dobre wieści, jej córeczka jest już na świecieTo drugie dziecko Małgosi Tomaszewskiej. Kobieta wychowuje już synka. Enzo, bo tak ma na imię, chłopiec urodził się w 2017 roku. Jest owocem drugiego małżeństwa Tomaszewskiej z  Ahmet Seyfi Yigit Tarci, mężczyzna był jej długoletnim sąsiadem. Wcześniej dziennikarka była żoną kierowcy, po ślubie z nim przyjęła nazwisko Słomina, jednak związek się rozpadł. Laura jest córką Tomaszewskiej i jej nowego partnera Roberta.

Najlepsze położne
07.02.2024 15:30 Pacjentki wybrały. Oto najlepsze położne w Polsce

Najlepsze położne zostały wyłonione w 10. edycji konkursu “Położna na medal”. W 2023 roku pacjentki oddały aż 7386 głosów, wybierając spośród 512 położnych zgłoszonych do plebiscytu z całej Polski. Publikujemy nazwiska laureatek trzech pierwszych miejsc, a także najlepszych położnych w poszczególnych województwach.“Rodziłyśmy razem. Ja i moja położna” – każda rodząca kobieta chciałaby właśnie tak wspominać swój poród. Dobra położna jest bezcenna w trakcie tego niesamowitego, ale i trudnego wydarzenia. Teraz wiemy, które specjalistki dają najlepsze wsparcie swoim pacjentkom. Panie, które zostały laureatkami konkursu, pomagają dzieciom przychodzić na świat. Ale robią też znacznie więcej.

Dzieci urodzone w lutym
01.02.2024 14:01 W lutym urodzisz... indywidualistę. Te dzieci nie znoszą presji

Urodzone w lutym dziecko zostało poczęte w maju lub czerwcu. Co ciekawe, to właśnie teraz rodzi się najmniej maluszków i wynika to nie tylko z mniejszej liczby dni w tym miesiącu. Ponoć w maju, wbrew pozorom, wcale niekoniecznie ludziom w głowie amory. Wolimy spędzać czas na świeżym powietrzu, niż pod kołdrą. Dzieci urodzone zimą mają dobrze rozwiniętą odporność, naukowcy zwracają uwagę na łatwy dostęp do świeżych warzyw i owoców w pierwszym trymestrze ciąży. Ale uwaga! Jeśli lutowy maluch zachoruje, choroba przebiega bardzo gwałtownie. Urodzeni w lutym często zmagają się z alergiami i atopowym zapaleniem skóry.

Małgorzata Tomaszewska zwolniona z "Pytania na śniadanie"
23.01.2024 14:20 Ciężarna prezenterka zwolniona z TVP na 3 tygodnie przed porodem. "To nieludzkie!"

Wielkie zmiany na Woronicza odbywają się nieomal codziennie. Co i rusz widzimy na ekranie nowe twarze, znane... głównie z TVN. Nowa władza nie ma listności i nie oszczędza nikogo. Teraz wielkie zmiany zafundowano fanom "Pytania na śniadanie". TVP właśnie pożegnało się z Małgorzatą Tomaszewską, dziennikarka jest w zaawansowanej ciąży.Jeszcze nie opadł kurz po tym, jak ogłoszono, że z programem żegnają się Katarzyna Cichopek, a osoby związane z produkcją donoszą, że kolejna straciła pracę Tomaszewska. "To nieludzkie" - mówią, zwracając uwagę na fakt, że prezenterka lada dzień rodzi.

Bliźniaczki MoMo
21.01.2024 16:54 Co to są bliźnięta MoMo? Taka ciąża zdarza się tylko u nielicznych

To naprawdę niezwykły przypadek! Na świat przyszły wyjątkowe bliźniaczki pochodzące z ciąży MoMo. Ich mama relacjonuje pierwszy rok wspólnego życia w mediach społecznościowych i podzieliła się z obserwatorami informacjami o tej wyjątkowej ciąży.Ciąża MoMo, inaczej nazywana mono-mono, jest bardzo rzadka i bardzo niebezpieczna. Niesie ze sobą ogromne ryzyko komplikacji. Na szczęście Britney Alba urodziła zdrowe dziewczynki. Kobieta w mediach społecznościowych pokazuje, jak wyglądają teraz bliźniaczki i jakie trudności rodzina musiała pokonać.

czworaczki
19.01.2024 09:48 Miały być bliźniaki są czworaczki! Niezwykłe narodziny w Lublinie

Taki poród zdarza się raz na 700 tysięcy! W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie 10 stycznia 2024 roku przyszły na świat czworaczki! Nad bezpieczeństwem dzieci i mamy czuwał kilkunastoosobowy zespół specjalistów. Dwie dziewczynki i dwóch chłopców pozostają pod czujną opieką Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Wyjątkowy poród przez cesarskie cięcie odbył się już pod koniec 31. tygodnia ciąży. 

Antoni Pawlicki i Agnieszka Więdłocha - drugie dziecko
14.01.2024 09:06 Po cichutku... zostali rodzicami. Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki mają swoje tajemnice

Tej pary nikomu nie trzeba przedstawiać: piękni, utalentowani i niezwykle chroniący swoją prywatność. W erze, gdy niektóre celebrytki robią relacje w mediach społecznościowych nawet z sali porodowej, ta dwójka może wydawać się… niedzisiejsza.Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki poznali się na planie serialu “Czas honoru”, on wówczas był już uznawany za amanta kina, ona była świeżo upieczoną absolwentką szkoły filmowej. Ich relacja wywołała niemały skandal. 

pierwsze dziecko urodzone w Polsce w 2024
06.01.2024 10:57 Oto pierwsze dziecko urodzone w Polsce w 2024 roku! Jakie imię mu wybrano?

Pierwsze dziecko urodzone w Polsce w Nowym Roku to chłopiec. Na świat przyszedł w Mikołowie na Śląsku. Jego rodzice wybrali dla niego niecodzienne imię.Tytuł pierwszego Polaka urodzonego w 2024 roku to prawdziwy zaszczyt. Znamy już imię pierwszego chłopca urodzonego 1 stycznia.

W Poznaniu urodziły się czworaczki
05.01.2024 08:20 W Poznaniu urodziły się czworaczki. Rodzice wybrali piękne, staropolskie imiona

Rok 2024 zaczął się w polskim położnictwie od niezwykłego wydarzenia, na świat przyszły bowiem czworaczki, w dodatku same dziewczynki. Taki poród zdarza się raz na siedemset tysięcy. Zgodnie ze statystyką w Polsce - raz na dwa lata.3 stycznia w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Poznaniu przy ul. Polnej ponad 30 lekarzy czuwało nad prawidłowym przebiegiem akcji porodowej. 

niesamowity poród w Splicie
03.01.2024 14:30 Lekarz: "Czegoś takiego jeszcze nie spotkałem w swojej karierze". Niebywałe narodziny w Splicie

W noc sylwestrową w chorwackim mieście Split miało miejsce niespotykane wydarzenie. Na świat przyszły bliźniaczki, które od momentu narodzin stały się prawdziwym ewenementem.Urodziny bliźniąt jednojajowych nie są powszechne, ale to nie to jest powodem niezwykłego wydarzenia. Każda z urodzonych w Chorwacji sióstr będzie miała zupełnie inną datę urodzenia! Różnić będzie je nie tylko miesiąc, ale także rok urodzin.

Viki Gabor urodziła się głucha
02.01.2024 08:42 Viki Gabor urodziła się głucha. Dzięki determinacji rodziców dziś podbija listy przebojów

Sylwester za nami, wiele osób ruszyło z realizacją noworocznych postanowień, inni jeszcze ospale przeżywają najbardziej imprezową noc w roku. Wielu Polaków, jak co roku bawiło się przed telewizorami. Bezkonkurencyjny okazał się Sylwester w Zakopanem, który transmitowała Telewizja Publiczna.Wśród gwiazd na scenie pojawili się tacy artyści jak Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Zenek Martyniuk, Piękni i młodzi, Roksana Węgiel czy Viki Gabor. Najwięcej emocji wzbudził występ tej ostatniej. 16-letnia wokalistka słynie z tego, że zawsze jest perfekcyjnie przygotowana, tym razem jednak coś poszło nie tak. Czy pomyłki, do jakich doszło na scenie to pokłosie problemów z dzieciństwa? Tak sugeruje Lelum.pl.