portalparentingowy.pl
Owsica – czym jest, jakie są objawy, przyczyny, sposób leczenia

unsplash.com/Rex Pickar

Owsica – czym jest, jakie są objawy, przyczyny, sposób leczenia

13 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Owsica jest jedną z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego wywołaną przez pasożyty. Najczęściej dotyka ona dzieci, które niedostatecznie dbają o higienę. Ze względu na łatwość z jaką się przenosi, nie trudno o zarażenie się. D

Owsica – co to  jest?

Owsica to jedna z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Wywołują ją pasożyty, a dokładnie owsiki, które atakują wyłącznie ludzi. Znajdują się one przede wszystkim w jelicie grubym, gdzie rozmnażają się. Owsica jest głównie chorobą wieku dziecięcego. Najczęściej atakuje dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, od 3 do 7 lat, które następnie zarażają swoją rodzinę. Dzieje się tak dlatego, że choroba ta wyjątkowo łatwo i szybko się rozprzestrzenia, przez co osoby z najbliższego otoczenia z łatwością zarażają się od siebie, zwłaszcza mieszkając razem pod jednym dachem.

Jakie są objawy owsicy?

Najbardziej charakterystycznym objawem świadczącym o owsicy jest świąd oraz pieczenie w okolicach odbytu. Na pościeli, w stolcu oraz w okolicach miejsc intymnych można zaobserwować owsiki, czyli małe, ruszające się,  około centymetrowe niteczki w białym kolorze. W takim wypadku dziecko może skarżyć się na problemy ze snem, być płaczliwe i rozdrażnione.  Objawem tej choroby jest również nagły brak apetytu, podkrążone oczy czy spadek wagi. Co więcej, istnieje możliwość, że owsica doprowadzi do zapalenia wyrostka robaczkowego, dlatego tym bardziej nie należy bagatelizować żadnych objawów. W razie podejrzenia zarażenia się owsicą koniecznie należy udać się do lekarza, który potwierdzi lub wykluczy tą chorobę. Warto przy tym pamiętać, że owsicy towarzyszą objawy jedynie w zaawansowanym jej stadium. W początkowej fazie oraz wtedy, gdy pojawiła się jedynie znikoma ilość owsików, najczęściej chorobie tej nie towarzyszą żadne charakterystyczne objawy, które można by połączyć z owsicą.

Owsica – jakie są przyczyny?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się owsicy jest nieprzestrzeganie zasad higieny, dlatego też głównie chorują małe dzieci, które mają problem z zachowaniem odpowiedniej czystości. Aby doszło do zarażenia wystarczy kontakt ze skażonym pokarmem lub ręką. Dlatego też dzieci, które przebywają ze sobą w przedszkolu z łatwością zarażają się od siebie. Z tego powodu przyczyną owsicy są także złe warunki sanitarno-higieniczne, które sprzyjają rozwijaniu się pasożytów.

Owsica – jak wygląda leczenie?

Aby wdrożyć leczenie potrzebne jest wykonanie badania na owsiki, które zleca lekarz po rozmowie z pacjentem, który zauważył u siebie lub dziecka objawy choroby. Aby zdiagnozować owsicę należy pobrać wymaz z okolic odbytu. W razie potwierdzenia diagnozy konieczne jest wdrożenie leczenia. Polega ono na przyjęciu pojedynczej dawki zapisanego przez specjalistę leku o działaniu przeciwpasożytniczym. Tego typu środek jest dostępny jedynie na receptę, dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza i wykonanie badań w kierunku owsicy. W razie potwierdzenia diagnozy ważne jest także, aby prócz leczenia farmakologicznego w szczególny sposób zadbać o higienę. Ze względu na możliwość nawrotu pasożytów, konieczne jest powtórzenie leczenia po upływie 2 tygodni, co oznacza, powtórne przyjęcie dawki leku o działaniu przeciwpasożytniczym. Ze względu na duże prawdopodobieństwo zarażenia domowników, w przypadku stwierdzenia owsicy u dziecka zaleca się leczenie całej rodziny.

Owsica – jakie są możliwe powikłania?

Niestety, nieleczona owsica wiąże się z ryzykiem powikłań, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Wśród możliwych komplikacji wymienia się najczęściej zapalenie wyrostka robaczkowego, przewlekłe zapalenie jelita grubego, spadek masy ciała, problemy ze snem, zapalenie skóry, a także zapalenie pochwy, zapalenie jajowodów czy zapalenie macicy.  Owsiki mogą być najbardziej groźne, gdy przedostaną się do jamy otrzewnej i doprowadzą do powstania ziarniaków.

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Pływanie w ciąży – czy to bezpieczne? Trenerka pływania: „to konieczne!”

Czytaj więcej >
Dzieci

Zdrowie

Zacznij od "Kocham cię". Jak zapobiegać samobójstwom dzieci i nastolatków w Polsce

Czytaj więcej >

Zdrowie

Nastolatek włożył kabel do cewki moczowej

Czytaj więcej >
z ostatniej chwili

Zdrowie

Opole: Pięć klas na nauczaniu zdalnym

Czytaj więcej >
Ucho

Zdrowie

Nastolatka skarżyła się na ból ucha. Lekarka dokonała zaskakującego odkrycia

Czytaj więcej >
Matka

Zdrowie

Czym jest FOMO? Na syndrom cierpi coraz więcej młodych matek

Czytaj więcej >