portalparentingowy.pl
Palenie przy dziecku – jakie są skutki biernego palenia?

pixabay.com

Palenie przy dziecku – jakie są skutki biernego palenia?

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Palenie przy dziecku niesie za sobą szereg zdrowotnych konsekwencji. Mimo to wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak negatywny wpływ na zdrowie ma bierne palenie. Dlatego też warto się dowiedzieć się co zawiera dym tytoniowy i dlaczego t

Palenie przy dziecku – co zawiera dym tytoniowy?

O szkodliwości palenia nie trzeba nikogo przekonywać. Dym tytoniowy zawiera około cztery tysiące substancji chemicznych, z czego większość z nich wykazują toksyczne działanie na ludzki organizm. Co więcej, ponad 40 substancji zawartych w dymie papierosowym wykazuje działanie rakotwórcze. Do najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia należą nikotyna, tlenek węgla, aceton, cyjanowodór, naftyloamina, piren, metanol, polon, fenol, naftalina, butan, uretan, amoniak, benzopiren czy metanol. Co więcej, substancje te mają negatywny wpływ nie tylko na samego palacza, ale również na otoczenie. Dym papierosowy, a konkretnie zawarte w nim substancje pozostają w pomieszczeniu na długo, kumulują się w meblach, dywanach, zasłonach, ubraniach, przez co każdy z domowników jest narażony na wdychanie substancji zawartych w papierosie.

Palenie przy dziecku – jakie są skutki biernego palenia przy dziecku?

Niestety, bierne palenie również ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. W trakcie palenia uwalnia się dym tytoniowy w którym zawartych jest aż 4 razu więcej nikotyny i ponad 30 razy więcej dwutlenku węgla niż wdycha osoba paląca. Co więcej, dzieci są znacznie bardziej niż dorośli narażeni na negatywne skutki wdychania dymu papierosowego. Wynika to z faktu, że układ oddechowy u niemowlaków oraz małych dzieci nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego też organizm nie jest na tyle odporny by skutecznie obronić się przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Dzieci narażone na bierne palenie są bardziej podatne na różne choroby i infekcje. Wdychanie dymu papierosowego może mieć duży wpływ na ich zdrowie i późniejszy rozwój. Wśród chorób występujących u dzieci, spowodowanych biernym paleniem można wymienić astmę oskrzelową, skurcz i nadaktywność oskrzeli, zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc. W przypadku dzieci przewlekle  wdychających dym papierosowy zwiększa się ryzyko zachorowania w przyszłości na nowotwór płuc, krtani, przełyku i jamy ustnej. Co więcej, skutkiem biernego palenia przez dzieci i co za tym idzie niedotlenienia jest wolniejszy rozwój, np. zdolności poznawczych takich jak czytanie czy logiczne myślenie. Dzieci częściej mają także problemy z koncentracją, przez co słabiej się uczą, a dodatkowo są roztargnione i wybuchowe. Skutkiem palenia przy dziecku jest także słabsza odporność, przez co maluch szybciej łapie infekcje.

Jak uniknąć palenia przy dziecku?

Najlepszym sposobem, aby uniknąć palenia przy dziecku jest rzucenie palenia. Co więcej, to jedyny skuteczny sposób na uchronienie swoich pociech przed skutkami wdychania dymu tytoniowego. Choć wielu rodziców, którzy palą papierosy starają się unikać palenia przy dziecku, mylnie uważając, że w ten sposób chronią je przed zdrowotnymi konsekwencjami, to w rzeczywistości dzieci i tak są narażone na wdychanie szkodliwych substancji. Dym tytoniowy przenika i kumuluje się zarówno w pomieszczeniu, meblach jak i ubraniach czy włosach, dlatego w przypadku, gdy któryś z rodziców pali papierosy, dziecko niemal zawsze jest narażone na negatywne skutki. Zwłaszcza, że będąc nałogowym palaczem nie zawsze udaje się palić z dala od dzieci w miejscu dla nich niedostępnym. Dlatego też są one z reguły narażone na bycie biernym palaczem, co ma także negatywne skutki dla ich zdrowia i dalszego rozwoju. Właśnie dlatego, jedynym skutecznym sposobem na unikanie palenia przy dzieciach i co za tym idzie nie narażanie ich na zdrowotne konsekwencje nałogu rodziców, jest rzucenie palenia. Narodziny dziecka mogą być najlepszą motywacją, aby uporać się z nałogiem i zadbać zarówno o siebie jak  i o swoich bliskich. Co więcej, rzucając palenie można dać swoim dzieciom najlepszy przykład i tym samym nauczyć je zdrowego trybu życia.

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Pływanie w ciąży – czy to bezpieczne? Trenerka pływania: „to konieczne!”

Czytaj więcej >
Dzieci

Zdrowie

Zacznij od "Kocham cię". Jak zapobiegać samobójstwom dzieci i nastolatków w Polsce

Czytaj więcej >

Zdrowie

Nastolatek włożył kabel do cewki moczowej

Czytaj więcej >
z ostatniej chwili

Zdrowie

Opole: Pięć klas na nauczaniu zdalnym

Czytaj więcej >
Ucho

Zdrowie

Nastolatka skarżyła się na ból ucha. Lekarka dokonała zaskakującego odkrycia

Czytaj więcej >
Matka

Zdrowie

Czym jest FOMO? Na syndrom cierpi coraz więcej młodych matek

Czytaj więcej >