Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Palenie w ciąży – jakie są skutki? Jak rzucić?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:15

Palenie w ciąży – jakie są skutki? Jak rzucić?

Palenie w ciąży – jakie są skutki? Jak rzucić?
pixabay.com

Czy palenie w ciąży szkodzi?

Nie jest tajemnicą, że palenie w ciąży jeszcze kilka dekad temu było społecznie akceptowane. Wynikało to przede wszystkim z braku wiedzy na temat szkodliwości palenia, przez co nikt nie zaprzątał sobie głowy skutkami ubocznymi. Na szczęście z roku na rok rośnie zainteresowanie zdrowym trybem życia, a panująca kiedyś moda na palenie, ustąpiła miejsca modzie na bycie fit. Efekt? Doczekaliśmy czasów, kiedy to palenie papierosów stało się passé.

Niestety mimo jednoznacznego stanowiska lekarzy i wielu kampanii społecznych, według badań pali wciąż około 8 mln Polaków, w tym aż 18% wszystkich Polek. I choć zdecydowana większość zdaje sobie sprawę ze szkodliwego działania papierosów na płód, to wciąż zdarza się, że kobiety palą także w trakcie ciąży. Co więcej, w niektórych środowiskach nadal panuje przekonanie, że palenie w czasie ciąży nie szkodzi dziecku. Niestety prawda jest inna i palenie papierosów w ciąży wiąże się z ogromnym ryzykiem, z którego przyszłe matki czasem nie zdają sobie sprawy.

Palenie w ciąży – ryzyko chorób u dziecka

Konsekwencje palenia w ciąży są znacznie poważniejsze niż mogłoby się wydawać. Wbrew mitom, że palenie szkodzi jedynie matce, zapalenie choćby jednego papierosa ma negatywny wpływ także na zdrowie i życie nienarodzonego dziecka. Związki chemiczne zawarte w papierosie przedostają się zarówno do krwioobiegu matki jak i dziecka, przez co stanowią niebezpieczeństwo dla jego prawidłowego rozwoju. Jakie choroby u dziecka może wywołać palenie papierosów? Palenie w ciąży wiąże się z ryzykiem niedotlenienia płodu, występowaniem wad wrodzonych, takich jak rozszczep podniebienia i warg, problemów z przemianą materii oraz zaburzeń układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Według badań dzieci, których matki w czasie ciąży paliły papierosy, rodzą się mniejsze nawet o 300g. Palenie w trakcie ciąży może mieć realny wpływ na rozwój umysłowy dziecka i jego późniejsze zachowanie. Okazuje się, że według niektórych badań także częstsze zapadanie na infekcje czy nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji u dziecka może być spowodowane paleniem w trakcie ciąży. Nieczęsto jednak lekarze i rodzice łącze te fakty ze sobą, przez co rzadko rozpatruje się problemy w zachowaniu dzieci jako skutek uboczny palenia w ciąży.

Skutki palenia w ciąży – poronienie

Palenie papierosów w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ nie tylko na jej przebieg czy zdrowie dziecka. Czasem konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach. Palenie w trakcie ciąży może doprowadzić do ciąży pozamacicznej, odklejenia się łożyska, przedwczesnego porodu, a nawet do poronienia.

Palenie w ciąży w pierwszych tygodniach ciąży

Choć zdawałoby się, że kwestia palenia w czasie ciąży jest jasna i mit, jakoby palenie nie szkodziło, został całkowicie obalony, to kwestia to wciąż budzi wiele wątpliwości. Pojawiają się opinie, że palenie szkodzi jedynie w ostatnim trymestrze ciąży, tym samym sugerując, że w początkowej fazie palenie jest bezpieczniejsze dla zdrowia i życia dziecka. Nic bardziej mylnego. Niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od zajścia w ciąże, palenie papierosów zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia chorób i wad u dziecka.

Tagi: Dziecko