portalparentingowy.pl
Palenie w ciąży – jakie są skutki? Jak rzucić?

pixabay.com

Palenie w ciąży – jakie są skutki? Jak rzucić?

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Palenie w ciąży, choć głośno potępiane i jednoznacznie uznawane za szkodliwe dla zdrowia i życia dziecka, wciąż jest poważnym problemem. Nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji palenia w czasie ciąży. W rzeczywistości papierosy, podo

Czy palenie w ciąży szkodzi?

Nie jest tajemnicą, że palenie w ciąży jeszcze kilka dekad temu było społecznie akceptowane. Wynikało to przede wszystkim z braku wiedzy na temat szkodliwości palenia, przez co nikt nie zaprzątał sobie głowy skutkami ubocznymi. Na szczęście z roku na rok rośnie zainteresowanie zdrowym trybem życia, a panująca kiedyś moda na palenie, ustąpiła miejsca modzie na bycie fit. Efekt? Doczekaliśmy czasów, kiedy to palenie papierosów stało się passé.

Niestety mimo jednoznacznego stanowiska lekarzy i wielu kampanii społecznych, według badań pali wciąż około 8 mln Polaków, w tym aż 18% wszystkich Polek. I choć zdecydowana większość zdaje sobie sprawę ze szkodliwego działania papierosów na płód, to wciąż zdarza się, że kobiety palą także w trakcie ciąży. Co więcej, w niektórych środowiskach nadal panuje przekonanie, że palenie w czasie ciąży nie szkodzi dziecku. Niestety prawda jest inna i palenie papierosów w ciąży wiąże się z ogromnym ryzykiem, z którego przyszłe matki czasem nie zdają sobie sprawy.

Palenie w ciąży – ryzyko chorób u dziecka

Konsekwencje palenia w ciąży są znacznie poważniejsze niż mogłoby się wydawać. Wbrew mitom, że palenie szkodzi jedynie matce, zapalenie choćby jednego papierosa ma negatywny wpływ także na zdrowie i życie nienarodzonego dziecka. Związki chemiczne zawarte w papierosie przedostają się zarówno do krwioobiegu matki jak i dziecka, przez co stanowią niebezpieczeństwo dla jego prawidłowego rozwoju. Jakie choroby u dziecka może wywołać palenie papierosów? Palenie w ciąży wiąże się z ryzykiem niedotlenienia płodu, występowaniem wad wrodzonych, takich jak rozszczep podniebienia i warg, problemów z przemianą materii oraz zaburzeń układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Według badań dzieci, których matki w czasie ciąży paliły papierosy, rodzą się mniejsze nawet o 300g. Palenie w trakcie ciąży może mieć realny wpływ na rozwój umysłowy dziecka i jego późniejsze zachowanie. Okazuje się, że według niektórych badań także częstsze zapadanie na infekcje czy nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji u dziecka może być spowodowane paleniem w trakcie ciąży. Nieczęsto jednak lekarze i rodzice łącze te fakty ze sobą, przez co rzadko rozpatruje się problemy w zachowaniu dzieci jako skutek uboczny palenia w ciąży.

Skutki palenia w ciąży – poronienie

Palenie papierosów w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ nie tylko na jej przebieg czy zdrowie dziecka. Czasem konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach. Palenie w trakcie ciąży może doprowadzić do ciąży pozamacicznej, odklejenia się łożyska, przedwczesnego porodu, a nawet do poronienia.

Palenie w ciąży w pierwszych tygodniach ciąży

Choć zdawałoby się, że kwestia palenia w czasie ciąży jest jasna i mit, jakoby palenie nie szkodziło, został całkowicie obalony, to kwestia to wciąż budzi wiele wątpliwości. Pojawiają się opinie, że palenie szkodzi jedynie w ostatnim trymestrze ciąży, tym samym sugerując, że w początkowej fazie palenie jest bezpieczniejsze dla zdrowia i życia dziecka. Nic bardziej mylnego. Niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od zajścia w ciąże, palenie papierosów zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia chorób i wad u dziecka.

Palenie w ciąży – jak rzucić?

Na szczęście zdecydowana większość kobiet jest świadoma zagrożenia, jakie niesie za sobą palenie w czasie ciąży i chce rzucić palenie. Może się jednak okazać, że nie jest to wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. W przypadku części kobiet problem rzucenia palenia rozwiązuje się sam, ponieważ zdarza się, że kobiety, które zachodzą w ciąże zwyczajnie tracą ochotę na palenie. Zwłaszcza, że w początkowej fazie ciąży pojawiają się typowe dla tego stanu dolegliwości, takie jak mdłości, które skutecznie zniechęcają po sięgnięcie po papierosa. Niestety, nie zawsze jest to tak proste.

W wielu przypadkach pytanie jak rzucić palenie w ciąży spędza sen z powiek przyszłych mam. Mimo wiedzy na temat zagrożeń i konsekwencji palenia w ciąży, niełatwo raz na zawsze wygrać z uzależnieniem od nikotyny. Jak więc to zrobić? Podobnie jak w przypadku każdego innego nałogu kluczową rolę odgrywa psychika. Aby skutecznie rzucić palenie potrzeba ogromnego samozaparcia i silnej woli. Czasem jednak niezbędna jest konkretna motywacja, aby uporać się z nałogiem. Dla wielu kobiet dopiero kłopoty zdrowotne albo zajście w ciąże może być bodźcem do zmiany. Zdrowie i życie nienarodzonego dziecka to mocny argument w walce z nałogiem. Zwłaszcza, że w czasie ciąży zachodzą w organizmie kobiety zmiany hormonalne i czasem już na początku ciąży budzi się u niej instynkt macierzyński, który ułatwia podjęcie decyzji o rzuceniu palenia. Dodatkowym argumentem może być fakt, że rzucenie palenia w trakcie pierwszych miesięcy ciąży zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Dlatego tak ważne jest motywowanie ciężarnych kobiet do walki z nałogiem. Im wcześniej to nastąpi, tym są większe szanse, że ciąża będzie przebiegać prawidłowo, a dziecko uniknie poważnych problemów zdrowotnych i wad genetycznych. Jeśli jednak mimo najszczerszych chęci nie potrafimy sami poradzić sobie z nałogiem, najlepszym rozwiązaniem jest szukanie pomocy u specjalisty. W żadnym wypadku nie należy korzystać z gotowych rozwiązań, takich jak środki wspomagające rzucenie palenia, ponieważ zawierają one duże ilości nikotyny, która szkodzi dziecku. W przypadku palenia w ciąży bardzo ważne jest, aby powiedzieć o tym swojemu ginekologowi. Lekarz będzie mógł baczniej przyglądać się rozwojowi płodu, zwracając większą uwagę na łożysko, prawidłowe tętno czy przepływ krwi u dziecka. Pozwoli mu to na wprowadzenie suplementów, które uzupełnią niedobory spowodowane paleniem papierosów.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >