Patologia ciąży
Oddziały patologii ciąży to wbrew wyobrażeniom niektórych spodziewających się dziecka mam (a także i ojców) nie szpitalne „umieralnie” dla kobiet z dziećmi, a miejsca, gdzie możliwe jest zapewnienie ciężarnym możliwie najwyższego standardu opieki medycznej w przypadku, gdy z ciążą nie wszystko przebiega pomyślnie. Zazwyczaj na oddziałach patologii ciąży pracuje najbardziej wykwalifikowany personel medyczny, niedostępny w innych placówkach.
Jakie przypadki trafiają na patologię ciąży?
Oddział patologii ciąży przeznaczony jest dla kobiet, u których powikłania ciąży z racji swojej natury wymagają stałego monitorowania oraz muszą być poddane leczeniu, a stosowanie opieki ambulatoryjnej nie jest dostatecznie bezpiecznym rozwiązaniem dla matki i dziecka.
Ponadto na patologię ciąży trafiają również kobiety, u których to ciąża spowodowała nasilenie się objawów chorobowych, które występowały już wcześniej.
Trafiają tam trudne wyjątki, ale w większości są to jedne z najczęstszych przypadków wymagającyh stałej obserwacji.
Choroby wątroby – najczęściej jest to cholestaza. Wątroba w sposób nieprawidłowy reaguje na podwyższone poziomy estrogenów i progesteronu. Schorzenie wysoce niebezpieczne dla płodu.
Nadciśnienie – na oddział patologii ciąży najczęściej trafiają kobiety, u których zbyt wysokie ciśnienie nie było możliwe do unormowania w normalnych warunkach. W przypadku nadciśnienia konieczna jest regularna ocena stanu płodu i ciężarnej
Choroby nerek – choroby takie jak zespół nerczycowy, kamica, niewydolność czy zapalenie kłębuszkowe nerek to najczęstsze schorzenia powodujące, że ciężarna będzie musiała spędzić trochę czasu na oddziale patologii ciąży.
Cukrzyca – jej przebieg zmienia się w trakcie ciąży, dlatego badanie obciążenia glukozą wykonywane są przynajmniej 2 razy (w pierwszym trymestrze oraz na przełomie drugiego i trzeciego trymestru). Nierozpoznana i nieleczona cukrzyca może spowodować wiele wad wrodzonych płodu, makrosomię, być przyczyną urazów okołoporodowych, przesłanką do cesarskiego cięcia a nawet spowodować zgon wewnątrzmaciczny.
Zagrożenie przedwczesnym porodem – ciąża będąca zagrożona przedwczesnym porodem bardzo często kierowana jest na oddział patologii ciąży na kilkanaście tygodni przed wyznaczonym terminem. Dzieje się tak ponieważ dziecko urodzone przed 37. tygodniem życia ma niewykształcone wszystkie narządy (płuca) i nie przeżyłoby poza organizmem mamy. Dlatego poród musi odbyć się w kontrolowanych warunkach i przy obecności wykwalifikowanego personelu medycznego.
Stan przedrzucawkowy – jest to zespół objawów chorobowych do których należy zaliczyć białkomocz (powyżej 300 mg białka w dobowej zbiórce moczu) oraz nadciśnienie (ciśnienie wyższe niż 140/90 mm Hg), występujący u kobiet, które przekroczyły 20. tydzień ciąży. Wielonarządowe schorzenie, którego efektem mogą być rzucawka (drgawki), wodobrzusze, niewydolność nerek czy udar, które mogą prowadzić zarówno do śmierci dziecka jak i matki. Zatrucie ciążowe jest bardzo niebezpieczne, dlatego warto mieć świadomość, jakie objawy powinny zapalić nam czerwoną lampkę ostrzegawczą, zanim będzie za późno. Objawy można podzielić na takie jakie jesteśmy w stanie samodzielnie zweryfikować oraz te, do których potrzebna jest specjalistyczna diagnostyka. Zacznijmy może zatem od objawów empirycznych. Wspomniane wcześniej wysokie ciśnienie – oczywiście do pomiaru ciśnienia potrzebny jest ciśnieniomierz, ale urządzenie to jest na tyle popularne i łatwo dostępne a sama kontrola ciśnienia w ciąży jest czymś co powinno być dobrą, codzienną praktyką, że umieszczamy to na liście objawów, które można wykryć samodzielnie. Co poza tym? Duszności, silne bóle głowy, skąpomocz oraz zaburzenia widzenia, świadomości, zawroty głowy i bóle brzucha (nadbrzusza). Objawami, które do potwierdzenia wymagają badań, są – wspomniany już białkomocz, mniejsza liczba płytek krwi oraz wysoka aktywność enzymów wątrobowych.
Jakie zabiegi przeprowadza się na oddziale patologii ciąży?
Na oddziale patologii ciąży wykonuje się szereg zabiegów niedostępnych na innych oddziałach. Zaliczamy do nich inwazyjne badania prenatalne takie jak amniopunkcja i amnioredukcja. Zakładane są szwy szyjkowe, pessary położnicze. Poza tym wszystkie zabiegi konieczne do indukcji porodu oraz operacje cesarskiego cięcia
Jak wygląda opieka na oddziale patologii ciąży?
Nie da się zdefiniować opieki nad każdą ciężarną, ponieważ każdy przypadek może dotyczyć innego schorzenia i wymagać innego leczenia i innych zabiegów. Jedynym stałym i niezmiennym punktem dnia będzie odprawa przeprowadzona przez ordynatora oddziału. Każda pacjentka powinna też mieć wyznaczone stałe godziny badana KTG (zapis pracy serca płodu), podania leków czy wizyt kontrolnych.
Praca na oddziale patologii ciąży to praca z kobietami, których naturalny stres spowodowany ciążą jest wzmożony, ponieważ ta nie przebiega tak, jakby sobie tego życzyły. Dlatego personel oddziału patologii ciąży musi być szczególnie empatyczny, cierpliwy i wrażliwy, aby móc wspierać ciężarne w trudnych chwilach.
Położne pracujące na oddziałach patologii ciąży są zazwyczaj najbardziej doświadczonymi i posiadają najwyższe kwalifikacje, ponieważ od nich zależy wychwycenie nieprawidłowości i szybka reakcja. Jest to praca pod ogromnym napięciem i wymagające ciągłego skupienia. Położne we współpracy z ginekologami i preinatologami stanowią zespół, którego głównym zadaniem jest ochrona zdrowia i życia matek oraz ich dzieci.
undefined
Bibliografia
https://everethnews.pl/newsy/najczestsze-komplikacje-na-oddziale-patologii-ciazy/
https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/patologia-ciazy,kategoria,165.html