Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Pieczenie w przełyku a zgaga – czy to ta sama dolegliwość?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Pieczenie w przełyku a zgaga – czy to ta sama dolegliwość?

Pieczenie w przełyku a zgaga – czy to ta sama dolegliwość?
pixabay.com

Pieczenie w przełyku a zgaga – czy oznaczają to samo?

Nie ma zapewne osoby, która choć raz nie zaznała palenia w przełyku. Niektórzy nie są jednak pewni czy pieczenie w przełyku i zgaga to jedna i ta sama dolegliwość. Obydwa określenia odnoszą się do tej samej przypadłości, ponieważ zgaga charakteryzuje się właśnie uczuciem pieczenia w przełyku i klatce piersiowej. O tym, że zgaga potrafi utrudnić codzienne życie i pogorszyć jego jakość wie każdy, kto choć raz doświadczył tych dolegliwości, ale mało kto wie, skąd się bierze i jak sobie z nią radzić.

Pieczenie w przełyku – jakie są przyczyny?

Pieczenie w przełyku może mieć kilka przyczyn, dlatego warto bliżej się temu przyjrzeć. Jedynie wtedy można podjąć odpowiednie kroki, aby zwalczyć tę dokuczliwą dolegliwość. Wśród najczęstszych przyczyn zgagi wskazuje się nieodpowiednią dietę i objadanie się. Jedzenie tłustych, ciężkostrawnych potraw ma nie tylko negatywny wpływ na poziom cholesterolu, ciśnienie krwi oraz pracę serca, ale również bardzo często jest przyczyną pieczenia w przełyku. Wśród innych przyczyn tej dolegliwości można wskazać picie alkoholu, jedzenie ostrych, pikantnych lub smażonych potraw, picie napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy.

Drugą najczęstszą przyczyną zgagi jest refluks żołądkowo-przełykowy, czyli schorzenie charakteryzujące się nieprawidłową pracą dolnego przełyku, co prowadzi do cofania się kwaśnej treści z żołądka z powrotem do przełyku. Wielokrotne cofanie się soku żołądkowego wywołuje zgagę czyli uczucie pieczenia i palenia w klatce piersiowej i przełyku.

Zgaga może być również objawem innych dolegliwości, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy. W przypadku takich chorób prócz uczucia palenia, pojawia się również bardzo dokuczliwy ból, który mija około godzinę po zjedzeniu posiłku.

Może się także zdarzyć, że przyczyną zgagi będzie leżenie w nieprawidłowej pozycji na krótko po posiłku. Przez to treść żołądkowa będzie cofała się do przełyku i w efekcie pojawi się nieprzyjemne uczucie pieczenia i palenia w przełyku i klatce piersiowej.

Przyczyną zgagi może być także ciąża. W organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian hormonalnych, które mają wpływ na pieczenie przełyku. Przyczynia się do tego zwłaszcza progesteron, którego poziom w czasie ciąży znacznie wzrasta, co prowadzi do rozluźnienia mięśni gładkich, a w efekcie ułatwia cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Zgaga może nasilać się tuż przed rozwiązaniem z powodu nacisku macicy na żołądek.

Wśród innych przyczyn, które wpływają na zgagę, jest palenie papierosów, nadwaga, a także niektóre choroby, zwłaszcza przepuklina i cukrzyca. Uczucie palenia przełyku może pojawiać się także wskutek przyjmowania niektórych leków, w tym także antybiotyków.

Jakie są objawy zgagi?

Do najbardziej charakterystycznych objawów zgagi zalicza się pieczenie i palenie w przełyku, które może promieniować do gardła i klatki piersiowej. Najczęściej dolegliwości pojawiają się po zjedzeniu posiłku i po pewnym czasie ustępują. Zazwyczaj uczucie pieczenia jest spowodowane złą dietą, dlatego w większości przypadków zgaga pojawia się po zjedzeniu tłustego, ostrego posiłku. Objawem zgagi jest również uczucie zatkanego gardła, pojawienie się czkawki i kwaśnego posmaku w ustach. Może się także zdarzyć, że pojawią się problemy z przełykaniem, albo nawet kaszel i trudności z oddychaniem.

Jak leczyć zgagę?

Aby pozbyć się uczucia pieczenia w przełyku należy najpierw zbadać przyczynę tych dolegliwości. Dopiero wtedy można skutecznie pokonać zgagę. Jeśli tego typu objawy występują po zjedzeniu tłustego lub ostrego posiłku, najłatwiej pozbyć się problemu rezygnując z jedzenia produktów, które wywołują niestrawność. Dzięki zdrowej diecie można skutecznie uniknąć pojawiania się zgagi. Osoby borykające się z takimi dolegliwościami powinny unikać leżenia na brzuchu po posiłku. Pozytywny wpływ przyniesie także rzucenie palenia oraz – w przypadku osób z nadwagą – zrzucenie zbędnych kilogramów. Pomocne przy takich dolegliwościach może się okazać picie naparów z ziół, takich jak mięta czy dziurawiec, albo zimne układy na brzuch.

Tagi: Dziecko