Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Pielęgnacja pępka noworodka
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Pielęgnacja pępka noworodka

Pielęgnacja pępka noworodka
pixabay.com

Pielęgnacja pępka noworodka po narodzinach

Tuż po narodzinach na pępowinie zakłada się zacisk w odległości około 2 centymetrów od brzucha dziecka, a potem odcina. Kikut zabezpieczony jest jałowym gazikiem. Na początku będzie on wilgotny i o lekko niebieskim zabarwieniu, jednak po około dniu zmniejszy się i wysuszy, a kolor zmieni się na czarno-brązowy. Zazwyczaj odpada on całkowicie pomiędzy 5 a 15 dniem po urodzeniu.

Gdy już odpadnie, sam pępek może wyglądać jak ślad po strupie, czasem też sączy się z niego wydzielina zawierająca krew. Jest to jednak zupełnie naturalne i po około dwóch tygodniach wszystko powinno się ładnie zagoić. 

Jak czyścić kikut pępowiny?

Pielęgnacja pępka noworodka jest bardzo ważna, jeśli kikut jeszcze nie odpadł. Jest tak ze względu na zakażenia, które mogą się tą drogą przedostać do organizmu malucha. Jeśli zaniedbamy właściwej pielęgnacji, może ulec zakażeniu poprzez chorobotwórcze bakterie, które się na nim pojawią. Między innymi dlatego właśnie już na sali porodowej jest on zabezpieczany jałowym gazikiem.

Przynajmniej raz na dzień należy czyścić pępek noworodka zwilżonym w wodzie gazikiem. Gdy już go tak umyjemy, trzeba go osuszyć. Dobrze byłoby, gdyby nie był ciągle zasłonięty. Pomóc w tym mogą specjalne pieluszki z dziurą na pępek. Jeśli takich nie mamy, to postarajmy się aby brzeg pieluszki nie przykrywał pępka malucha. Kikuta nie wolno za to smarować alkoholem ani nakładać bardzo szczelnego opatrunku, ponieważ może to wydłużyć czas potrzebny, by kikut po pępowinie odpadł. To o czym trzeba pamiętać, to aby zawsze był on czysty i suchy.

Jak czyścić pępek niemowlaka?

Kiedy już kikut po pępowinie odpadnie, pielęgnacja pępka noworodka powinna być wykonywana za pomocą bawełnianego wacika lub delikatnej gąbki z ciepłą wodą i łagodnym mydłem. Zanim przemyjemy pępek należy wycisnąć z wacika nadmiar wody. Odpowiednimi środkami będą te przeznaczone specjalnie dla niemowląt, ponieważ są bardzo delikatne dla skóry, nie powodują podrażnień i nie zawierają składników, na które niemowlę może być uczulone.

Podobnie jak w sytuacji, gdy kikut jeszcze nie odpadł, nie należy używać alkoholu. Uważajmy też na wilgoć, ponieważ sprzyja ona rozmnażaniu się bakterii, dbajmy więc o to, aby to miejsce było dokładnie osuszone. Dlatego też pielęgnacja pępka noworodka powinna być wykonywana wacikiem lub gąbką, a nie poprzez zanurzenie dziecka w wanience.

Starajmy się też unikać ciasno przylegających do skóry ubrań, dobrze jest też w tym okresie zrezygnować ze śpioszków na rzecz luźnej, bawełnianej koszulki.

Pielęgnacja pępka noworodka - na co uważać?

Czasami proces odpadnięcia kikuta i gojenia się pępka może się skomplikować. Jeśli po tym jak pozostałości po pępowinie odpadną pojawi się różowy guz, który utrzymuje się przez kilka tygodni, to należy przypuszczać, że mamy do czynienia z ziarniakiem pępkowym. Dobrze, aby przyjrzał się temu specjalista. Bywa też tak, że pępek robi się wypukły. Stan ten nazywa się przepukliną pępkową i często mija samoistnie, jednak też dobrze, aby niemowlę pozostawało wtedy pod okiem specjalisty.

Jeśli pojawi się lepka i żółta ropa, której towarzyszy przykry zapach, to oznacza to, że mimo naszych starań, wdała się infekcja. W takiej sytuacji dziecko będzie reagowało płaczem gdy tylko dotkniemy pępka, skóra w tym miejscu może być też zaczerwieniona.

Zauważywszy, że pępek nie goi się prawidłowo i stan ten trwa dłużej niż dwa tygodnie, dobrze jest zgłosić się do lekarza. Sprawdzi, czy nasze obawy są uzasadnione i w razie potrzeby przepisze odpowiednie lekarstwo.

Tagi: Dziecko