portalparentingowy.pl
Pielucha: jak zrezygnować

fot. pixabay.com/ReadyElements

Jak i kiedy zamienić pieluchę na nocnik. Pierwszy krok do samodzielności dziecka

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Oduczenie dziecka korzystania w ciągu dnia z pieluszek jest procesem, który może zająć nawet kilka tygodni. Wymaga też od rodzica masy cierpliwości i konsekwencji. Warto wiedzieć, jakich błędów unikać, kiedy chcemy nauczyć malca korzystania

Pieluszki jednorazowe to bez wątpienia jeden z największych wynalazków, jeżeli chodzi o niezbędne przybory, kiedy mamy dziecko. W końcu kto chciałby z własnej nieprzymuszonej woli wrócić do pieluch tetrowych, które trzeba prać i prasować. Raczej mało kto by się na to zdecydował, kiedy ma wybór.

Jednak po pewnym czasie przychodzi moment, kiedy zarówno dziecko, jak i rodzice mają już dosyć ciągłej wymiany pampersa. Wtedy też przychodzi pora, aby dziecko zrobiło swój pierwszy krok ku samodzielności, czyli nauczyło się korzystania z nocnika.

Jak przejść z pieluch na nocnik

Ważne jest, aby czas odpieluchowania był odpowiednio dobrany do fizjologi naszego dziecka. Wszystko dlatego, że dopiero około 2 roku życia nasz malec zaczyna mieć kontrole nad swoimi zwieraczami. Oczywiście u niektórych dzieci może się to pojawić trochę szybciej, a u innych później, nie ma w tym nic dziwnego.

Dodatkowo to właśnie w tym momencie życia dziecka może zacząć nam sygnalizować, że przeszkadza mu pełna pielucha. Rzecz jasna nie ma co oczekiwać od malca skomplikowanego opisu tego, że pielucha jest mokra. Może to być grymas na twarzy albo dziwne ruchy ciała. Dziecko może też po prostu trzymać się za pieluszkę.

W tym momencie rodzice muszą się wykazać spostrzegawczością i szybką reakcją. Kiedy dziecko zaczyna nam mówić wprost, że zrobiło siku, lub to pokazuje, to czas, aby wkroczyć do akcji.

To właśnie wtedy rodzic powinien na spokojnie wyjaśnić dziecku, do czego służy toaleta i dlaczego dorośli tam chodzą. Oczywiście nikt nie wymaga, aby pokazywać to na swoim przykładzie. Można to zrobić, chociażby przy użyciu misia albo lalki. Ważne, aby toaleta nie była dla dziecka tajemniczym i zamkniętym miejscem, gdzie chodzą rodzice i nie wiadomo co robią.

Dodatkowo naukę korzystania z nocnika lepiej przeprowadzić jest na wiosnę lub lato. Wynika to z faktu, że dziecku na początku tej drogi zdarzać się jeszcze potknięcia, a w ciepłe dni o wiele łatwiej wysuszyć pranie. Dziecku trzeba wytłumaczyć, aby mówiło nam, kiedy czuje potrzebę pójścia do toalety.

Pod żadnym pozorem nie wolno dziecka karcić za to, że nie zdążyło nam dać znać, lub po prostu zorientowało się w momencie, jak było już po wszystkim. W tym momencie rodzic powinien wykazać się wyrozumiałością i cierpliwością, która już niedługo powinna dać widoczne rezultaty.

Co więcej, ważna jest konsekwencja. Jak już raz zrezygnujemy z pieluch w ciągu dnia, to nie powinniśmy do nich wracać, ponieważ może to zaprzepaścić cały nasz wysiłek. Oczywiście nie tyczy się to korzystania z pieluchy podczas snu.

Źródło: Onet.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >

Dziecko

Nagranie z niemowlakiem podbija serca internautów. Wystarczyła kartka papieru, by rozbawić malca

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Najlepsze imię dla dziecka? Oto 4 imiona, które noszą geniusze

Czytaj więcej >

Dziecko

Kot ugniatał brzuch ciężarnej. Po porodzie on i dziecko stali się najlepszymi przyjaciółmi

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Czytaj więcej >

Dziecko

Zdolny 11-latek pasjonuje się stylizacją paznokci. Klientki są zachwycone

Czytaj więcej >