Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Jak i kiedy zamienić pieluchę na nocnik. Pierwszy krok do samodzielności dziecka
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 28.01.2021 01:00

Jak i kiedy zamienić pieluchę na nocnik. Pierwszy krok do samodzielności dziecka

Pielucha: jak zrezygnować
fot. pixabay.com/ReadyElements

Pieluszki jednorazowe to bez wątpienia jeden z największych wynalazków, jeżeli chodzi o niezbędne przybory, kiedy mamy dziecko. W końcu kto chciałby z własnej nieprzymuszonej woli wrócić do pieluch tetrowych, które trzeba prać i prasować. Raczej mało kto by się na to zdecydował, kiedy ma wybór.

Jednak po pewnym czasie przychodzi moment, kiedy zarówno dziecko, jak i rodzice mają już dosyć ciągłej wymiany pampersa. Wtedy też przychodzi pora, aby dziecko zrobiło swój pierwszy krok ku samodzielności, czyli nauczyło się korzystania z nocnika.

Jak przejść z pieluch na nocnik

Ważne jest, aby czas odpieluchowania był odpowiednio dobrany do fizjologi naszego dziecka. Wszystko dlatego, że dopiero około 2 roku życia nasz malec zaczyna mieć kontrole nad swoimi zwieraczami. Oczywiście u niektórych dzieci może się to pojawić trochę szybciej, a u innych później, nie ma w tym nic dziwnego.

Dodatkowo to właśnie w tym momencie życia dziecka może zacząć nam sygnalizować, że przeszkadza mu pełna pielucha. Rzecz jasna nie ma co oczekiwać od malca skomplikowanego opisu tego, że pielucha jest mokra. Może to być grymas na twarzy albo dziwne ruchy ciała. Dziecko może też po prostu trzymać się za pieluszkę.

W tym momencie rodzice muszą się wykazać spostrzegawczością i szybką reakcją. Kiedy dziecko zaczyna nam mówić wprost, że zrobiło siku, lub to pokazuje, to czas, aby wkroczyć do akcji.

To właśnie wtedy rodzic powinien na spokojnie wyjaśnić dziecku, do czego służy toaleta i dlaczego dorośli tam chodzą. Oczywiście nikt nie wymaga, aby pokazywać to na swoim przykładzie. Można to zrobić, chociażby przy użyciu misia albo lalki. Ważne, aby toaleta nie była dla dziecka tajemniczym i zamkniętym miejscem, gdzie chodzą rodzice i nie wiadomo co robią.

Dodatkowo naukę korzystania z nocnika lepiej przeprowadzić jest na wiosnę lub lato. Wynika to z faktu, że dziecku na początku tej drogi zdarzać się jeszcze potknięcia, a w ciepłe dni o wiele łatwiej wysuszyć pranie. Dziecku trzeba wytłumaczyć, aby mówiło nam, kiedy czuje potrzebę pójścia do toalety.

Pod żadnym pozorem nie wolno dziecka karcić za to, że nie zdążyło nam dać znać, lub po prostu zorientowało się w momencie, jak było już po wszystkim. W tym momencie rodzic powinien wykazać się wyrozumiałością i cierpliwością, która już niedługo powinna dać widoczne rezultaty.

Co więcej, ważna jest konsekwencja. Jak już raz zrezygnujemy z pieluch w ciągu dnia, to nie powinniśmy do nich wracać, ponieważ może to zaprzepaścić cały nasz wysiłek. Oczywiście nie tyczy się to korzystania z pieluchy podczas snu.

Źródło: Onet.pl

Tagi: Tata Mama Dziecko