Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Pieluszki w wersji eko! Najlepsze rozwiązania dla dziecka i środowiska
Redaktor Redaktor
Redaktor Redaktor 05.09.2022 16:55

Pieluszki w wersji eko! Najlepsze rozwiązania dla dziecka i środowiska

Zmienianie pieluch canva PRO
fot. SolisImages, canva.com

Ekologia jest coraz bardziej w modzie. I słusznie! Zmieniamy swoje nawyki i zaczynamy doceniać to, co naturalne, ponieważ idzie za tym nie tylko bezpieczeństwo, ale i wysoka jakość. Stąd coraz więcej takich rozwiązań na rynku. Jednym z nich są ekologiczne pieluszki, które zyskują dużą popularność. Nic dziwnego – produkty te mają wiele zalet. Sprawdźmy, jakie alternatywy zwykłych pieluszek powinien rozważyć każdy świadomy rodzic. 

Czy zwykłe pieluszki są szkodliwe? 

Zwykłe pieluszki stanowią duże zagrożenie dla środowiska i maluchów. Dlaczego? Spieszymy z odpowiedzią. 

Współczesny świat zmaga się z coraz większymi problemami klimatycznymi związanymi z działalnością człowieka. Wiola Lis, specjalistka z ekologicznego centrum Arkana Smaku, alarmuje:„Pospolite pieluchy zawierają dużo plastiku, który może się rozkładać nawet 1000 lat. A w ciągu pierwszych 30 miesięcy życia dziecka zużywamy nawet 10 tysięcy pieluszek!”

To nie tylko problem przepełnienia wysypisk i gazów cieplarnianych uwalnianych stamtąd do atmosfery. Niestety odpady często znajdujemy w lasach czy rzekach… W trosce o przyszłość naszych pokoleń powinniśmy podjąć jak najszybsze kroki, aby zatrzymać ekologiczną katastrofę! 

Zwykłe pieluszki mogą również być niebezpieczne dla wrażliwej skóry dziecka. Jak wspomnieliśmy, są w dużej mierze wyprodukowane z plastiku. Już sam ten fakt powinien zniechęcić każdego rodzica do ich zakupu. Na niekorzyść zwykłych pieluch przemawia również ilość innych szkodliwych związków, takich jak: metale ciężkie, lotne związki organiczne, poliakrylan sodu i dioksyny. Mogą one powodować m.in. nowotwory skóry czy alergie.

Bezpieczne alternatywy dla zwykłych pieluch

Ekologiczne pieluchy mają kilka podstawowych zalet:

  • są wykonane z biodegradowalnych materiałów,

  • pozwalają oddychać skórze dziecka, 

  • nie zawierają perfum i innych alergenów,

  • nie są barwione chlorem.

Czy są jakieś wady tego rozwiązania? Wiola Lis z internetowego ekobazaru Arkana Smaku wyjaśnia: „Produkty te bywają droższe od zwykłych odpowiedników dostępnych na rynku. Wynika to ze stosowania lepszych surowców i większej kontroli produkcji. Marki, które starają się o ekologiczne certyfikaty, wkładają dużo wysiłku, aby na żadnym etapie wytwarzania nie wydarzyło się nic nieoczekiwanego. Dzięki temu nie zasłaniają się tajemnicą przedsiębiorstwa, tylko śmiało podają składy swoich wyrobów. W tym przypadku płacimy po prostu za najwyższą jakość”.

Na potrzeby wszystkich eko rodziców dzielimy się listą 5 topowych rozwiązań najlepszych dla maluchów i planety!

1. Pieluchy wykonane z pulpy drzewnej

Pieluchy produkowane z pulpy drzewnej (celulozy) są w 100% bezpieczne dla dzieci. Nie są wybielane szkodliwym wybielaczem – zamiast tego stosuje się wodę utlenioną. Nie powodują wysypki, obtarć i odparzeń. Dodatkowo są niezwykle przyjemne w dotyku i cienkie. Polecane są szczególnie dla dzieci z problemami skórnymi, jak np. atopowe zapalenie skóry. 

2. Pieluszki produkowane z bawełny i skrobi ziemniaczanej

Polecamy je na podróż – zapewniają dobrą ochronę przed wilgocią aż do 12 godzin. Zawdzięczają to skrobi ziemniaczanej, która świetnie absorbuje wilgoć. Dodatkowo do takich pieluch dodaje się specjalne żelujące kuleczki wspomagające jej działanie. Oczywiście wszystkie pieluchy na bazie roślin wolne są od GMO, uczulających substancji zapachowych i innych szkodliwych związków. 

Tagi: Dziecko