portalparentingowy.pl
Zmienianie pieluch canva PRO

fot. SolisImages, canva.com

Pieluszki w wersji eko! Najlepsze rozwiązania dla dziecka i środowiska

5 Września 2022

Autor tekstu:

Redaktor

Ekologia jest coraz bardziej w modzie. I słusznie! Zmieniamy swoje nawyki i zaczynamy doceniać to, co naturalne, ponieważ idzie za tym nie tylko bezpieczeństwo, ale i wysoka jakość. Stąd coraz więcej takich rozwiązań na rynku. Jednym z nich są ekologiczne pieluszki, które zyskują dużą popularność. Nic dziwnego – produkty te mają wiele zalet. Sprawdźmy, jakie alternatywy zwykłych pieluszek powinien rozważyć każdy świadomy rodzic. 

Czy zwykłe pieluszki są szkodliwe? 

Zwykłe pieluszki stanowią duże zagrożenie dla środowiska i maluchów. Dlaczego? Spieszymy z odpowiedzią. 

Współczesny świat zmaga się z coraz większymi problemami klimatycznymi związanymi z działalnością człowieka. Wiola Lis, specjalistka z ekologicznego centrum Arkana Smaku, alarmuje:„Pospolite pieluchy zawierają dużo plastiku, który może się rozkładać nawet 1000 lat. A w ciągu pierwszych 30 miesięcy życia dziecka zużywamy nawet 10 tysięcy pieluszek!”

To nie tylko problem przepełnienia wysypisk i gazów cieplarnianych uwalnianych stamtąd do atmosfery. Niestety odpady często znajdujemy w lasach czy rzekach… W trosce o przyszłość naszych pokoleń powinniśmy podjąć jak najszybsze kroki, aby zatrzymać ekologiczną katastrofę! 

Zwykłe pieluszki mogą również być niebezpieczne dla wrażliwej skóry dziecka. Jak wspomnieliśmy, są w dużej mierze wyprodukowane z plastiku. Już sam ten fakt powinien zniechęcić każdego rodzica do ich zakupu. Na niekorzyść zwykłych pieluch przemawia również ilość innych szkodliwych związków, takich jak: metale ciężkie, lotne związki organiczne, poliakrylan sodu i dioksyny. Mogą one powodować m.in. nowotwory skóry czy alergie.

Bezpieczne alternatywy dla zwykłych pieluch

Ekologiczne pieluchy mają kilka podstawowych zalet:

  • są wykonane z biodegradowalnych materiałów,

  • pozwalają oddychać skórze dziecka, 

  • nie zawierają perfum i innych alergenów,

  • nie są barwione chlorem.

Czy są jakieś wady tego rozwiązania? Wiola Lis z internetowego ekobazaru Arkana Smaku wyjaśnia: „Produkty te bywają droższe od zwykłych odpowiedników dostępnych na rynku. Wynika to ze stosowania lepszych surowców i większej kontroli produkcji. Marki, które starają się o ekologiczne certyfikaty, wkładają dużo wysiłku, aby na żadnym etapie wytwarzania nie wydarzyło się nic nieoczekiwanego. Dzięki temu nie zasłaniają się tajemnicą przedsiębiorstwa, tylko śmiało podają składy swoich wyrobów. W tym przypadku płacimy po prostu za najwyższą jakość”.

Na potrzeby wszystkich eko rodziców dzielimy się listą 5 topowych rozwiązań najlepszych dla maluchów i planety!

1. Pieluchy wykonane z pulpy drzewnej

Pieluchy produkowane z pulpy drzewnej (celulozy) są w 100% bezpieczne dla dzieci. Nie są wybielane szkodliwym wybielaczem – zamiast tego stosuje się wodę utlenioną. Nie powodują wysypki, obtarć i odparzeń. Dodatkowo są niezwykle przyjemne w dotyku i cienkie. Polecane są szczególnie dla dzieci z problemami skórnymi, jak np. atopowe zapalenie skóry. 

2. Pieluszki produkowane z bawełny i skrobi ziemniaczanej

Polecamy je na podróż – zapewniają dobrą ochronę przed wilgocią aż do 12 godzin. Zawdzięczają to skrobi ziemniaczanej, która świetnie absorbuje wilgoć. Dodatkowo do takich pieluch dodaje się specjalne żelujące kuleczki wspomagające jej działanie. Oczywiście wszystkie pieluchy na bazie roślin wolne są od GMO, uczulających substancji zapachowych i innych szkodliwych związków. 

3. Pieluchy z delikatnych tkanin 

Jest to najbardziej tradycyjna i znana od dawna forma pieluchy. Pieluchy tetrowe, bambusowe czy muślinowe są wielorazowego użytku i wpisują się w ideę zero waste. Mogą służyć także jako kocyk albo przytulanka dla dziecka. Zniszczone – zamiast wyrzucać najlepiej wykorzystać do mycia podłogi.

4. Wodoodporne otulacze na pieluchy

Pełnią funkcję dodatkowego zabezpieczenia pieluchy przed przeciekaniem, chroniąc dziecko i rodzica przed nieprzyjemną wpadką. Mają specjalne rzepy i zatrzaski, dzięki czemu pielucha idealnie dopasowuje się do ciała dziecka. Zazwyczaj można je regulować, dlatego nie trzeba się martwić, że maluch z nich wyrośnie. Pasują do nich wymienne wkładki z naturalnych materiałów, np. bambusa lub bawełny. 

5. Pieluchy z naturalnymi dodatkami

W sklepach możemy znaleźć pieluchy ekologiczne, które są dodatkowo nasączane różnymi substancjami. Mowa tu o organicznych balsamach, olejkach i ekstraktach. Takie pieluchy oprócz tego, że są chłonne, mają jeszcze specjalne funkcje nawilżające, hipoalergiczne i antybakteryjne. 

Wiola Lis z Arkanów Smaku podsumowuje: „Na rynku dostaniemy wiele ciekawych zamienników zwykłych jednorazówek, które zadbają zarówno o maluchy, jak i planetę. Wśród nich każdy znajdzie idealną pieluchę dla swojego dziecka. Wielu rodziców testuje różne rozwiązania i często stosuje różne ekologiczne pieluszki zamiennie, w zależności od potrzeb i okoliczności. Bo ekologicznie może znaczyć wygodnie!” 

logo 1 big (1)Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Tagi:

RedaktorAutor

Portalu Parentingowego

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >