Pierwsza miesiączka
pixabay.com
Grzegorz Piórkowski - 30 Listopada 2020

Pierwsza miesiączka

Na to jak przebiega pierwsza miesiączka wpływa wiele czynników takich jak uwarunkowania genetyczne i cechy indywidualne. Jest jednak kilka cech wspólnych, których należy wypatrywać, spodziewając się pierwszej miesiączki. Na co należy się przygotować w okresie dojrzewania i jak dokładnie przebiega pierwsza miesiączka?

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Pierwsza miesiączka występuje najczęściej w przedziale wiekowym od 12 do 14 lat. Zanim wystąpi, u dziewczynki pojawia się skok pokwitaniowy, czyli okres dojrzewania płciowego. Zwiększa się wzrost i rośnie masa ciała, rozwijają się narządy zewnętrzne i wewnętrzne. Piersi zwiększają swoją objętość, pojawia się też owłosienie w miejscach intymnych oraz pod pachami.

Waga i styl życia również ma wpływ na moment pojawienia się pierwszej miesiączki. Jeśli dziewczynka jest aktywna fizycznie i o szczupłej sylwetce, to może spodziewać się, że pierwsze krwawienie wystąpi później niż w przypadku jej rówieśniczki, która ma nadwagę i nie uprawia sportu.

Niedługo przed pojawieniem się pierwszego krwawienia można też odczuć objawy typowe przed menstruacją takie jak osłabienie, ból podbrzusza i obrzmiałe piersi. Te symptomy są jednak bardzo indywidualne i czasami krwawienie pojawia się nieoczekiwanie, a dziewczynce nic przedtem nie dokucza. Na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką pojawia się też wydzielina z pochwy, która może być przyczyną dyskomfortu. Ma biały lub żółtawy kolor.

Kiedy już powyższe objawy się zaczną, lepiej się do tego odpowiednio przygotować. Warto zawsze mieć w torebce czy plecaku podpaskę, a także powiedzieć o tym mamie albo innej zaufanej osobie. Najlepiej gdyby młoda kobieta mogła odpowiednio wcześniej obejrzeć i wypróbować środki higieniczne stosowane podczas miesiączki, aby potem wiedziała jak zareagować, gdy pojawi się plamienie.

Czy pierwsza miesiączka jest obfita?

Trudno definitywnie odpowiedzieć na to pytanie, wiele zależy od indywidualnych cech organizmu dziewczynki. Pierwsza miesiączka nie zawsze jest obfita, czasami przybiera formę plamienia i wtedy krwi jest bardzo niewiele. Może się jednak zdarzyć, że będzie jeszcze bardziej intensywna niż po uregulowaniu cyklu miesiączkowego. Nie każda dziewczynka będzie też miała taki sam kolor miesiączki, w niektórych przypadkach może być on bardzo jasny, a w innych przybierze intensywną lub bardzo ciemną barwę.

Ile trwa pierwsza miesiączka?

Zazwyczaj pierwsza miesiączka będzie trwała przez kilka dni, mogą to być nawet tylko trzy dni, a może też być cały tydzień. Warto też pamiętać o tym, że pierwsze cykle miesięczne są bezowulacyjne. Oznacza to, że najprawdopodobniej będą nieregularne, a po pierwszym krwawieniu następne nie pojawi się za dwadzieścia osiem dni, przerwa może trwać nawet kilka miesięcy. Dzięki temu te pierwsze miesiączki będą też zazwyczaj bezbolesne.

Wraz z dojrzewaniem układu hormonalnego, w ciele kobiety zachodzić będzie jajeczkowanie. Dzięki temu cykl się wyreguluje, po czym będzie wtedy występował w odstępach wynoszących zazwyczaj od dwudziestu czterech do trzydziestu ośmiu dni. Czasami jednak taka regularność może pojawiać się już od pierwszej miesiączki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News