portalparentingowy.pl
Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

pixabay.com

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Zapłodnienie nie daje żadnych oczywistych objawów, ale przez obserwowanie swojego cyklu miesiączkowego kobieta może wywnioskować, czy istniała szansa, aby do niego doszło, czy też nie. Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia? Na co należy zwracać

Jak wygląda zapłodnienie?

Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem, daje to początek nowej komórce – zygocie, która stanie się kolejnym żywym organizmem. Plemniki powinny być odpowiednio silne, ich jakość wpływa na to, czy w ogóle dojdzie do zapłodnienia. Najsilniejszy z plemników przenika przez błonę komórki jajowej, rozpuszczając jej ochronną powłokę i wnikając do środka. W tym momencie łączą się gamety, męska i żeńska, a zapłodnienie jest aktem połączenia dwóch materiałów genetycznych. 72 godziny potem zarodek znajduje sobie miejsce w błonie śluzowej macicy, co wyznacza początek ciąży.

Zapłodnienie nie jest pewne nawet jeśli mężczyzna i kobieta starają się o nie w odpowiednim okresie cyklu menstruacyjnego. Sam plemnik też jest istotnym czynnikiem: musi on przeżyć w kwaśnym środowisku pochwy, przedostać się przez śluz blokujący ujście szyjki macicy, który jest wystarczająco rzadki by do tego doszło jedynie przez kilka dni płodnych. Bardzo niewiele plemników pokonuje tą niezwykle trudną dla nich podróż, która trwa kilka godzin.

Kiedy jest możliwe zapłodnienie?

Jeśli kobieta zastanawia się, po czym poznać, że doszło do zapłodnienia, powinna przeanalizować, w którym momencie cyklu miesiączkowego odbyła stosunek. Zapłodnienie możliwe jest jedynie w określonym czasie: jest to okres przed owulacją oraz podczas dni płodnych. Jeśli kobieta ma regularny cykl miesiączkowy, wynoszący 28 dni, to jest to moment między 13 i 15 dniem przed następną miesiączką. Skuteczne zapłodnienie zależy również od długości jajeczkowania, jako że nie zawsze następuje ono w połowie cyklu.

Jest teraz wiele kalkulatorów dni płodnych w Internecie, ale używając ich warto mieć na uwadze, że nie zawsze dni płodne pojawiają się z taką samą regularnością. Wiele czynników może doprowadzić do odchyleń tego procesu. Choroba, stres, zmęczenie, zaburzenia w gospodarce hormonalnej, przyjmowanie leków – wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na regularność cyklu miesiączkowego.

Aby upewnić się, czy doszło do zapłodnienia, można wykonać test ciążowy. Pamiętajmy jednak, że jeśli wykonamy go zbyt szybko, stężenie hormonu hCG w moczu będzie zbyt słabe, żeby domowy test go wykrył! Warto przeczytać instrukcję obsługi aby dowiedzieć się, w jakim momencie cyklu producent testu gwarantuje największą wiarygodność wyniku.

Objawy zapłodnienia

Sam fakt zapłodnienia nie jest zauważalny, nie ma jednoznacznego sygnału, po którym można poznać, że do niego doszło. Kobieta nie odczuwa wtedy żadnych dolegliwości, nie ma negatywnych objawów. Te mogą pojawić się dopiero na początku ciąży. Bardzo rzadko można doświadczyć krwawienia implantacyjnego, czyli wywołanego zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej, jednak dzieje się to dopiero około tygodnia po zapłodnieniu. Cały proces zapłodnienia trwa około siedmiu dni, licząc od chwili, w której komórka jajowa łączy się z plemnikiem.

Zagnieżdżonej komórce potrzebne są substancje odżywcze, zaczyna ona wtedy wysyłać odpowiednie sygnały do organizmu. Po dziesięciu dniach można się spodziewać porannych mdłości, zmiennych nastrojów, nadwrażliwości piersi, senności i zmęczenia. Jeszcze więcej pewności daje fakt braku miesiączki w spodziewanym momencie.

Podobne artykuły

Mama karmiła dziecko na plaży

Życie rodzinne

Młoda mama karmiła niemowlę na plaży. Nie mogła uwierzyć w zachowanie obcej kobiety

Czytaj więcej >
fot. unsplash.com/Hollie Santos (zdjęcie poglądowe)

Życie rodzinne

Emilia wychowuje z Arabem 1,5 rocznego Adasia. Opowiedziała, jak wygląda ich życie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mateusz Morawiecki o 500 plus. "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym"

Czytaj więcej >
Dziecko

Życie rodzinne

Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Czytaj więcej >
Test na ustalenie ojcostwa

Życie rodzinne

Test na ustalenie ojcostwa

Czytaj więcej >
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

Życie rodzinne

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Czytaj więcej >