portalparentingowy.pl
Podwiązanie jajników

unsplash.com/John Looy

Podwiązanie jajników

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Podwiązanie jajników to wyjątkowo skuteczna metoda antykoncepcji. Wymaga jednak operacji, która choć nie niesie za sobą dużego ryzyka powikłań zdrowotnych, to jest w większości przypadków całkowicie nieodwracalna. Jakimi metodami wyko

Podwiązanie jajników - czym jest?

Jajniki, mimo tego, że niewielkich rozmiarów, to mają duże znaczenie w gospodarce hormonalnej kobiety. Są umocowanie w miednicy za pomocą dwóch więzadeł. Ich wymiary zmniejszają się wraz z nadejściem menopauzy, a funkcje powoli zanikają. Ich rola jest dwojaka: produkują hormony, takie jak estrogeny, progesteron, relaksynę oraz androgeny oraz wytwarzają komórki jajowe, w które co miesiąc przekształca się jeden pęcherzyk Graafa, dzięki czemu możliwe jest zapłodnienie.

Ze względu na to, podwiązanie jajników jest bardzo skuteczną metodą antykoncepcyjną, charakteryzującą się największą skutecznością według wskaźnika Pearla (przedstawia on liczbę niepożądanych zajść w ciążę na przestrzeni roku mimo stosowania danego sposobu antykoncepcji).

Podwiązanie jajników wykonywane jest na kilka sposobów, tym najmniej inwazyjnym jest metoda laparoskopowa. Do jajników dochodzi się poprzez wykonanie nacięć skóry w okolicy pępka i wprowadzenie tą drogą specjalnych narzędzi. Duża zaleta tej metody to brak konieczności rozcinania powłok brzucha. Zazwyczaj wtedy jajniki są obkurczane poprzez działanie wysokiej temperatury (od 60 do 180 stopni Celsjusza). Nazywa się to metodą elektrokoagulacji. Po potraktowaniu ich tak wysoką temperaturą, na koniec operacji są schładzane.

Podwiązanie jajników można też wykonać poprzez otwarcie jamy brzusznej. Narzędzia wprowadza się tak samo, ale jajniki podwiązuje się na przykład zakładając na nie specjalne klipsy. Inne metody zakładają zmiażdżenie całego jajowodu, po czym jeszcze ewentualne usunięcie jego części. Dużą skutecznością wyróżnia się metoda Labhardta, gdzie wycinane są części jajowodów, a ich pozostałości przyszywa do stabilizującej narządy jamy brzusznej krezki, a potem zszywa.

Podwiązanie jajników - powikłania

Zazwyczaj podwiązanie jajników nie powoduje żadnych znaczących skutków ubocznych. Najgroźniejsze co może się po tym pojawić to ciąża pozamaciczna, ale ryzyko występuje tutaj tylko wtedy, gdy użyto metody elektrokoagulacji, czyli działania wysokiej temperatury. Bardzo rzadko pojawiają się powikłania dotyczące bezpośrednio wykonywanego zabiegu, takie jak zakażenie po operacji.

Nie pojawi się za to rozregulowanie cyklu miesiączkowego ani zatrzymania krwawień. Nie należy również obawiać się wcześniejszej menopauzy, ponieważ podwiązanie jajników nie powoduje zaburzeń w gospodarce hormonalnej organizmu. Nie następuje również spadek libido, czasem dzieje się wręcz przeciwnie, ponieważ kobieta po zabiegu czuje się bardziej bezpiecznie i nie obawia się zajścia w ciążę.

Czy podwiązanie jajników jest odwracalne?

Zanim podejmie się decyzję o takim zabiegu, należy to dokładnie przemyśleć. Nie bez powodu jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji: podwiązanie jajników oznacza całkowitą utratę płodności. W dodatku w większości przypadków zabieg jest nieodwracalny, choć można odwrócić jego skutki jeśli wykonało się podwiązanie za pomocą klipsów. Istnieją też zabiegi mające odwrócić proces przeprowadzenia operacji innymi metodami, jednak charakteryzują się wyjątkowo niską skutecznością.

Podobne artykuły

fot. unsplash.com/Hollie Santos (zdjęcie poglądowe)

Życie rodzinne

Emilia wychowuje z Arabem 1,5 rocznego Adasia. Opowiedziała, jak wygląda ich życie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mateusz Morawiecki o 500 plus. "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym"

Czytaj więcej >
Dziecko

Życie rodzinne

Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Czytaj więcej >
Test na ustalenie ojcostwa

Życie rodzinne

Test na ustalenie ojcostwa

Czytaj więcej >
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

Życie rodzinne

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Czytaj więcej >
Joanna Krupa zdradziła metody wychowawcze

Życie rodzinne

Joanna Krupa zdradziła swoje metody wychowawcze. Fanki nie wytrzymały

Czytaj więcej >