portalparentingowy.pl
Podwyższone TSH – jaki ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?

pixabay.com

Podwyższone TSH – jaki ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Wysoki poziom TSH może wskazywać na wiele dolegliwości. Najczęściej jest to niedoczynność tarczycy, ale zdarza się, że oznacza również infekcje czy też problemy z jelitami. Jaki wpływ na nasze zdrowie na podwyższone TSH oraz co to dla nas oznacza?

TSH – co to jest?

Tyreotropina, czyli właśnie TSH, to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Wpływa na tarczycę, niewielki gruczoł biorący udział w procesach całego naszego organizmu, pobudzając ją do wydzielania tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Kiedy wartości tych związków są niskie, to poziom TSH jest wysoki, gdy zaś są wysokie, to mamy wtedy do czynienia z niskim TSH.

Jeśli lekarz podejrzewa u nas problemy z tarczycą, to zleca właśnie badanie tyreotropiny aby ustalić, czy cierpimy na nadczynność lub niedoczynność gruczołu tarczowego.

TSH – normy wiekowe

Są trzy ważne czynniki mające wpływ na poziom stężenia TSH w organizmie. Są to wiek, płeć oraz metoda badania, którą posługuje się laboratorium. Zazwyczaj norma dla osoby dorosłej waha się od 0,32 do 5,0 mU/l.

Inne wartości przyjmujemy jednak dla kobiety w ciąży lub planującej założenie rodziny. W takim przypadku już przy stężeniu powyżej 2,5 mj/l powinniśmy zachować ostrożność i wykonać dalsze badania. W tej sytuacji normy to od 0,1 do 2,5 mIU/l w pierwszym trymestrze, od 0,1 do 3,0 mIU/l w drugim trymestrze i od 0,1 do 3,0 mIU/l w trzecim. U kobiety w ciąży badanie dobrze jest powtarzać co cztery tygodnie.

Inaczej wygląda interpretacja wyników osób w podeszłym wieku. Po ukończeniu 65 lat ryzyko wystąpienia chorób serca lub zgonu na skutek podwyższonego TSH znacznie spada.

Bardzo wysokie TSH – objawy

Podwyższone TSH zazwyczaj spowodowane jest niedoczynnością tarczycy. Może nas to dotyczyć jeśli zauważymy u siebie:

 • zmęczenie,

 • senność,

 • bóle głowy oraz stawów,

 • zaparcia,

 • przybieranie na wadze,

 • depresję,

 • stany lękowe,

 • suchą skórę,

 • problemy ze skupieniem uwagi,

 • problemy z pamięcią,

 • uczucie zimna,

 • zaburzenia miesiączki,

 • płytki oddech.

Objawy te mogą być czasem trudne do określenia, ponieważ nie zawsze spotykamy się z dużym ich nasileniem. Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa zmęczenie czy bóle głowy i jeśli nie są zbyt dokuczliwe, to nie zawsze od razu kojarzymy je z podwyższonym TSH. W przypadku łagodnej niedoczynności objawy mogą w ogóle nie zostać zauważone, co prowadzi niestety do rozwinięcia niezdiagnozowanej i nieleczonej choroby. Ciężka niedoczynność tarczycy to już niestety poważny problem, mogący doprowadzić do chorób serca, niepłodności, a w najcięższych przypadkach nawet śpiączki. Z powyższych względów zaleca się by nie ignorować zauważonych objawów i wykonać odpowiednie badania.

TSH powinny badać również osoby, które mają u siebie w rodzinie stwierdzone przypadki choroby Hashimoto, a także kobiety planujące ciążę, ze względu na bezpieczeństwo tak swoje, jak i dziecka.

Podwyższone TSH może być również spowodowane innymi stanami niż niedoczynność tarczycy. W takim wypadku objawy będą odpowiednio inne, zależnie od choroby.

Konsekwencje podwyższonego TSH

Wiele badań wskazuje na korelację podwyższonego TSH z wystąpieniem raka tarczycy. W tym przypadku należy być szczególnie ostrożnym i w obliczu doświadczenia powyższych objawów nie poprzestawać na tylko jednym badaniu, ponieważ we wczesnym stadium nowotworu wyniki badania są prawidłowe.

Duża ilość osób mająca wysokie TSH ma również podwyższone ciśnienie krwi, a także większą niż normalna ilość cholesterolu. Oba te czynniki mogą przyczynić się do rozwoju chorób serca.

Wraz z wiekiem poziom TSH wzrasta, dlatego osoby starsze mogą cierpieć na pogorszenie się ich zdrowia psychicznego, jeśli poziom TSH nie ulega podwyższeniu. Z drugiej strony nieznaczne jego podwyższenie może być korzystne dla zdrowia kości, funkcji poznawczych i długości życia seniorów.

Podobne artykuły

Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >
Odwodnienie u niemowląt

Zdrowie

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie

Czytaj więcej >

Zdrowie

Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Czytaj więcej >
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

Zdrowie

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Czytaj więcej >
Mama szukała przyczyny wysypki u dzieck

Zdrowie

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci

Zdrowie

Minister zdrowia o szczepionkach dla dzieci: "Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne"

Czytaj więcej >