Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Połóg - co to jest, ile trwa, niebezpieczne objawy
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 15.11.2020 01:00

Połóg - co to jest, ile trwa, niebezpieczne objawy

Połóg – co to jest, ile trwa, niebezpieczne objawy
pixabay.com

Co to jest połóg?

Od momentu zajścia w ciąże w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, które mają związek z utrzymaniem ciąży, a także przygotowaniem ciała do porodu. Dlatego też z chwilą przyjścia na świat dziecka organizm kobiety ponownie przechodzi prawdziwą rewolucję. Stan ten bywa o tyle trudno do zniesienia, że wpływa nie tylko na emocje świeżo upieczonej mamy, ale także na jej ciało.

Sprawy nie ułatwia fakt, że połóg nieodzownie łączy się z nową rolę w życiu - byciem mamą. W praktyce oznacza to szereg nowych wyzwań i obowiązków, które każdej świeżo upieczonej mamie potrafią dać w kość. Dlatego nie dziwi fakt, że połóg bywa nazywany czwartym etapem porodu, który rozpoczyna się w momencie przyjścia na świat dziecka. Dokładnie w tym momencie organizm kobiety rozpoczyna trudną drogę, która ma na celu powrót do stanu sprzed ciąży. Na wskutek nagłego spadku progesteronu i estrogenu, czyli hormonów, które odgrywały istotną rolę w czasie ciąży, następuje szereg odczuwalnych zmian, zarówno tych widocznych gołym okiem, jak i wpływających na stan emocjonalny.

W praktyce oznacza to oczyszczanie się macicy poprzez wydalanie odchodów połogowych oraz obkurczanie się macicy, aż do momentu powrotu do jej dawnych rozmiarów. Co ciekawe, nie oznacza to wcale, że po porodzie szyjka macicy wróci do dawnego stanu. Właśnie dlatego kolejne porody są zwykle mniej bolesne, od pierwszego.

W czasie połogu organizm kobiety zaczyna również wydzielać mleko, dzięki czemu kobiety mogą karmić piersią. W większości przypadków laktacja rozpoczyna się z chwilą przyjścia na świat dziecka, choć zdarza się, że młode mamy nie mają pokarmu. Wśród innych dolegliwości typowych dla połogu można wskazać trudności z wypróżnianiem się, nietrzymanie moczu czy nadmierne pocenie się. W czasie połogu następuje również gojenie się ran poporodowych, którym czasem towarzyszy ból. Zwłaszcza kobiety, u których konieczne było nacięcie lub doszło do pęknięcia krocza, odczuwają duży dyskomfort i potrzeba czasu, aż ciało zregeneruje się i dojdzie do siebie.

Ile trwa połóg?

Przyjmuje się, że połóg trwa 6 tygodni, jednak to nie oznacza, że po ich upływie organizm kobiety w zupełności wrócił do normy. Powrót do dawnego stanu zależy od czynników indywidualnych, dlatego ważne jest, aby dać sobie czas na regenerację. Bez wątpienia najtrudniejszym etapem połogu są pierwsze dni po porodzie, kiedy następuje bardzo gwałtowny spadek poziomu hormonów, co powoduje znaczne pogorszenie nastroju. Dodatkowo po przyjściu na świat dziecka, ból związany z porodem jest najbardziej odczuwalny, ciało jest obolałe, co wpływa na złe samopoczucie i dyskomfort.

Bóle brzucha podczas połogu

Wiele kobiet w połogu zaobserwowało u siebie bóle brzucha. Najczęściej ma to związek z kurczeniem się macicy po porodzie, co zwłaszcza w pierwszym tygodniu połogu często objawia się bólem w dolnej części brzucha. Dolegliwości te są jak najbardziej normalne i nie powinny wzbudzać niepokoju, o ile oczywiście nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy.

Połóg a baby blues

Wiele kobiet w czasie porodu doświadcza trudnych i bardzo silnych emocji, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Zjawisko to określa się jako baby blues, czyli smutek poporodowy, na który wpływają zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety od razu po porodzie oraz stres związany z nową rolą, jaką jest opieka nad dzieckiem. Baby blues pojawia się zazwyczaj kilka dni po przyjściu na świat maleństwa i trwa około dwa tygodnie. W przeciwieństwie do depresji poporodowej ten stan mija samoczynnie bez przyjmowania leków czy pomocy psychologa.  Baby blues charakteryzuje się huśtawką nastrojów, osłabieniem, sennością i brakiem siły. Tego typu reakcja organizmu jest całkowicie uzasadniona. W czasie połogu drastycznie spada poziom progesteronu, co także może mieć wpływ na obniżenie nastroju. Dodatkowym czynnikiem pojawienia się smutku poporodowego jest stres związany z nowymi obowiązkami, zmęczenie i brak snu, który jest nieodzownym elementem życia wszystkich młodych rodziców. W większości przypadków objawy te ustępuje po około 14 dniach, jeśli jednak tak się nie stanie, a obawy wciąż się nasilają, koniecznie należy poprosić o pomoc specjalistę. W taki wypadku mamy do czynienia z depresją poporodowa, która często wymaga leczenia farmakologicznego.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?