portalparentingowy.pl
Połóg po cesarce

pixabay.com

Połóg po cesarce

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Cesarskie cięcie niesie ze sobą więcej powikłań i problemów, niż naturalny poród. Kobieta powinna spodziewać się długiej rekonwalescencji, połóg po cesarce oznacza zmaganie się z bólem i niewygodami. Na co dokładnie należy się

Jak wygląda połóg po cesarce?

Okres rekonwalescencji po przebytym porodzie nazywamy połogiem. Jest to czas na to, by organizm doszedł do siebie po zmianach, jakie wywołały w nim ciąża i poród. Kobieta jest zmęczona, potrzebuje odpoczynku i wsparcia. Okres ten zazwyczaj trwa około sześciu tygodni, jednak jest o wiele dłuższy, jeśli zamiast naturalnego porodu mama rodziła przez cesarskie cięcie. W takim przypadku może potrwać nawet dwa miesiące.

Sam przebieg jest podobny do połogu po naturalnym porodzie. Nie zaleca się wtedy zbyt dużej aktywności, swoją uwagę kobieta powinna skupiać na karmieniu dziecka i powrocie do normalności.

Towarzyszą mu bóle brzucha, przypominające bóle menstruacyjne. Mogą bardzo dawać się we znaki, ale istnieją też przypadki gdy kobieta nie odczuwa ich zbyt dotkliwie. Czasami wraz z nimi przychodzi też ból lędźwi, oznaczający zwijanie się macicy, która zaczyna się kurczyć. Te problemy mogą przybrać na sile podczas karmienia niemowlęcia, ponieważ wydzielana wtedy przez organizm matki oksytocyna wywołuje skurcze macicy.

Tak samo jak przy połogu po naturalnym porodzie, przychodzą też odchody połogowe, czyli krwawienie z pochwy, tym bardziej obfite i zawierające dużo skrzepów podczas połogu po cesarce. Oznaczają oczyszczanie się macicy z niepotrzebnych tkanek, na początku są czerwone, przechodząc w róż, brąz, a na końcu są bezbarwne.

Dużo dyskomfortu przysporzą też wizyty w toalecie. Oddawanie moczu często sprawia wtedy ból, pojawia się też szczypanie. Aby tego uniknąć, można to zrobić na stojąco, na przykład pod prysznicem. Wypróżnianie się też bywa kłopotliwe, ale zamiast nadwyrężać mięśnie, powinno się je jak najbardziej ułatwić za pomocą odpowiedniej diety. Mogą się na nią składać produkty bogate w błonnik, nie zapominajmy też o regularnym nawadnianiu organizmu.

Połóg po cesarce wiąże się też z zaaplikowaniem znieczulenia, a ono sprowadza kolejne objawy. Jeśli było to znieczulenie zewnątrzoponowe, może pojawić się mocny ból głowy, pleców, oraz mrowienie i drętwienie nóg. Z kolei znieczulenie ogólne wiąże się z wymiotami, nudnościami, bólami głowy i gardła.

Sama rana po operacji też daje się we znaki, szczególnie po zaniku znieczulenia. Jeśli ból będzie nie do zniesienia, warto pomyśleć o środkach przeciwbólowych. Same szwy, jeśli były zwykłe, a nie rozpuszczalne, zostają wyciągnięte po około tygodniu.

Ile trwa połóg po cesarce?

Połóg po cesarce trwa dłużej, niż ten po standardowym porodzie. Jest to czas, w którym kobieta powinna o siebie szczególnie zadbać. Okres rekonwalescencji może wydłużyć się ze standardowych sześciu tygodni nawet do ośmiu.

Połóg po cesarce – zalecenia

Połóg po cesarce to czas, w którym kobieta powinna się skupić na sobie i dziecku. Ważna będzie właściwa dieta oraz higiena miejsc intymnych, idealnie delikatnym płynem. Podpaski trzeba wymieniać co kilka godzin ze względu na odchody połogowe. Podobnie z bielizną, najlepiej przewiewną i z wysokim stanem. Ważne jest, by nie moczyć rany pooperacyjnej! Należy też unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Trzymając niemowlę kobieta powinna robić to tak, aby nie urazić blizny po operacji – dotyczy to zwłaszcza pory karmienia.

Organizm kobiety po cesarce nie zawsze od razu produkuje zwiększone ilości mleka, czasem trochę trwa, zanim to nastąpi, na szczęście w początkowym okresie dziecko nie potrzebuje aż tak dużej ilości pokarmu.

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >