Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Poród kleszczowy
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

Poród kleszczowy

Poród kleszczowy
pixabay.com

Czym jest poród kleszczowy. I czym są kleszcze porodowe

Porodem kleszczowym nazywamy taki poród, w trakcie którego, aby dziecko mogło przyjść na świat, lekarz zastosował wspomaganie akcji porodowej kleszczami porodowymi. Narzędzie to zostało pierwszy raz zastosowane w XVI wieku. Wygląd kleszczy położniczych przypomina dwie wygięte łyżki. Wygięcia te są anatomicznie dopasowane do kształtu głowy dziecka oraz krzywizn kanału rodnego.

Poród kleszczowy – kiedy i dlaczego?

Decyzję o wykonaniu porodu kleszczowego podejmuje lekarz odbierający poród. Muszą ku temu zaistnieć odpowiednie warunki. Ale po kolei. W momencie, w którym II faza porodu – czyli ta, w której dziecko przechodzi przez kanał rodny – przedłuża się, pojawiają się komplikacje, a jest już za późno na wykonanie cesarskiego cięcia, wówczas lekarz odbierający poród może podjąć decyzję o użyciu kleszczy.

Bezpośrednimi wskazaniami do przystąpienia do porodu kleszczowego jest pojawienie się realnego zagrożenia życia dziecka lub matki. To oczywiście jest bardzo ogólne stwierdzenie, bezpośrednimi komplikacjami warunkującymi użycie kleszczy są:

  • przedłużający się niebezpiecznie poród, powodujący sytuację, w której wskutek zmęczenia kobieta nie jest już w stanie efektywnie przeć,

  • pojawiające się ryzyko zamartwicy – to jest niedotlenienia płodu, może być spowodowane np. przedwczesnym odklejeniem się łożyska,

  • problemy zdrowotne ciężarnej, które mogłyby zostać pogłębione przez dalszy wysiłek; zaliczamy do nich nadciśnienie tętnicze, choroby neurologiczne, problemy z sercem lub z oczami, stany po urazach rdzenia kręgowego,

  • stan ciężarnej lub dziecka wskazuje na konieczność szybkiego zakończenia akcji porodowej

Poza tym, aby móc przeprowadzić zabieg przy użyciu kleszczy muszą być spełnione takie przesłanki jak:

  • odpłynięcie wód płodowych,

  • pełne rozwarcie szyjki macicy,

  • odpowiednie ułożenie dziecka w kanale rodnym.

Przeciwskazaniami do użycia kleszczy są natomiast

  • niska masa dziecka lub zbyt duży jego rozmiar w stosunku do miednicy matki,

  • nieprawidłowe ułożenie dziecka.

Jak wygląda poród z użyciem kleszczy?

Użycie kleszczy podczas porodu i to, jak wygląda ten zabieg, jest dla wielu rodziców jednym z głównych argumentów przeciwko tej procedurze. Przede wszystkim pamiętajmy – na oddziałach położniczych pracują ludzie, którzy w ciągu tygodnia widzą więcej porodów, niż jakakolwiek kobieta jest w stanie przeżyć. Wiedzą co robią. Co do samej procedury – aby móc wykonać poród kleszczowy w pierwszej kolejności nacinane jest krocze kobiety. Nacięcie musi być odpowiednio głębokie, aby można było bezpiecznie użyć narzędzia.

Te lekarz wprowadza stopniowo najpierw jedną łyżkę kleszczy, potem drugą. Lekarz musi kleszczami objąć główkę dziecka po czym zacisnąć kleszcze tak, aby podczas skurczów macicy móc przesunąć dziecko w dół kanału rodnego. Zazwyczaj wystarczą 2 – 3 skurcze macicy. Dalsza część porodu odbywa się siłami natury.

Powikłania porodu kleszczowego

Rodzice często obawiają się powikłań po porodzie kleszczowym. Co do zasady poród kleszczowy nie niesie żadnych negatywnych skutków względem dziecka, które za jego pomocą przyszło na świat. W związku z mechaniką tej techniki na głowie noworodka mogą pojawić się otarcia lub siniaki. Bardzo rzadko konsekwencją porodu kleszczowego będzie krwiak, który samoistnie wchłonie się po kilku dniach. Jednak w tym wypadku należy wykonać USG głowy. Jeśli natomiast narzędzie zostało nieprawidłowo użyte (co jest sytuacją niezwykle rzadką) może dojść do powikłań takich jak pęknięcie czaszki, uszkodzenie nerwu twarzowego albo porażenie splotu ramiennego. Wówczas dziecko będzie wymagało natychmiastowej opieki lekarskiej i być może rehabilitacji.

Jeśli chodzi o matkę, to w wyniku nacięcia krocza będzie ona z całą pewnością dłużej dochodziła do siebie po porodzie. Prawdopodobnie może ona odczuwać dyskomfort w okolicach intymnych, będą one też wymagały specjalnej pielęgnacji oraz regularnych i częstych wizyt u lekarza ginekologa.

Tagi: Dziecko