portalparentingowy.pl
Powiększone węzły chłonne – co oznaczają, jakie są objawy i jak leczyć?

pixabay.com

Powiększone węzły chłonne – co oznaczają, jakie są objawy i jak leczyć?

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Węzły chłonne pełnią ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dlatego też powiększone węzły chłonne powinny wzbudzić niepokój, ponieważ świadczą o stanie chorobowym. Najczęstszą przyczyną stanowią infekcje bakteryjne, ale mo

Węzły chłonne – czym są i jaką funkcję pełnią?

Węzły chłonne pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka, ponieważ wytwarzają limfocyty, czyli komórki, które chronią przed bakteriami, wirusami, a nawet nowotworami. Węzły chłonne, nazywane także węzłami limfatycznymi to inaczej struktury znajdujące się  na przebiegu naczyń limfatycznych. Umiejscowione są na całym ciele człowieka, ale największe skupiska są zlokalizowane w okolicach szyi, żuchwy, uszu, pachwinach, w jamie brzusznej oraz pod kolanami. Węzły chłonne dzielimy na obwodowe i głębokie. Węzły obwodowe są łatwo zauważalne w badaniu, ponieważ są widoczne pod skórą gołym okiem. W przypadku węzłów głębokich sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i aby je zdiagnozować niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań, jak między innymi limfogram, tomografia komputerowa czy USG. Węzły chłonne składają się z tkanki limfatycznej, która tworzy limfocyty, których głównym zadaniem jest wychwycenie zagrożenia w postaci komórek nowotworowych, bakterii czy wirusów. W momencie, gdy limfa wychwyci je, organizm próbuje się bronić, przez co węzły chłonne powiększają się.

Powiększone węzły chłonne – jakie są przyczyny?

Powiększone węzły chłonne mogą mieć wiele przyczyn. Większość z nich ma łagodny przebieg i mija stosunkowo szybko. Może się jednak zdarzyć, że przyczyną powiększonych węzłów chłonnych będzie choroba nowotworowa, dlatego tym bardziej nigdy nie należy bagatelizować żadnych objawów. Najczęściej przyczyną powiększonych węzłów chłonnych są infekcje bakteryjne, do których należy gruźlica, mykobakterioza, gronkowiec, paciorkowiec, błonica, kiła, szkarlatyna,  czy choroba kociego pazura.  Może się zdarzyć, że przyczyną będzie także próchnica zębów. Powiększone węzły chłonne mogą mieć także podłoże wirusowe. Najczęściej przyczyną jest różyczka, ospa wietrzna, półpasiec, odra, czy nawet wirusowe zapalenie wątroby oraz wirus HIV. Powiększone węzły chłonne mogą także świadczyć o infekcji grzybiczej, m.in. histoplazmozie, blastomykozie, kryptokozie czy sporotrychozie. W niektórych przypadkach przyczyną powiększonych węzłów chłonnych są choroby autoimmunologiczne, jak reumatoidalne zapalenie stawów, Hashimoto czy toczeń rumieniowy. Wśród innych przyczyn można wskazać także choroby endokrynologiczne, m.in. nadczynność tarczycy. Niestety, przyczyną powiększonych węzłów chłonnych mogą być również choroby nowotworowe. Dotyczy to nowotworów, które pochodzą z układu limfatycznego oraz niektórych nowotworów, jak rak szyjki macicy i rak jelita grubego, w sytuacji gdy doszło do przerzutów. Choć najczęściej przyczyną powiększonych węzłów chłonnych są choroby, to nie zawsze tak jest. Może się zdarzyć, że powodem będzie reakcja po szczepionce przeciwko różyczce, odrze czy ospie, a także reakcja na leki przeciwpadaczkowe oraz leki na dnę moczową. Powiększone węzły chłonne mogą również świadczyć o chorobie układu odpornościowego, czyli histiocytozie, która zaliczana jest do rzadkich chorób układu krwiotwórczego.

Powiększone węzły chłonne – jakie są objawy?

Powiększone węzły chłonne czyli limfadenopatia moje objawiać się temperaturą, bólem głowy, przeziębieniem, katarem, uczuciem zmęczenia, a nawet utratą apetytu i spadkiem wagi. Najłatwiej sprawdzić czy rzeczywiście węzły chłonne są powiększone za pomocą badania. W przypadku dorosłych limfadenopatii można mówić wtedy, gdy średnica węzła chłonnego będzie wynosiła więcej niż 1 cm.

Powiększone węzły chłonne u dzieci

W przypadku dzieci powiększone węzły chłonne są znacznie bardziej widoczne niż u dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że układ limfatyczny nie jest jeszcze w pełni ukształtowany i nawet niegroźne przeziębienie objawia się w ten sposób. Najczęściej jednak powiększone węzły chłonne u dzieci są oznaką rozwijającej się anginy. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze przy tego typu objawach należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ jedynie badanie będzie w stanie dać odpowiedź, co jest przyczyną powiększonych węzłów chłonnych u dziecka. Zwłaszcza, że choć w większości przypadków przyczyną są zwykłe infekcje to może się zdarzyć, że powodem będą nawet choroby nowotworowe.

Powiększone węzły chłonne – jak wygląda leczenie?

W przypadku objawów świadczących o powiększonych węzłach chłonnych koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista po postawieniu diagnozy wskaże odpowiednie kroki leczenia. Dlatego też jeśli przyczyną jest infekcja wirusowa lub bakteryjna, koniecznie należy przyjmować leki o działaniu przeciwwirusowym lub przeciwbakteryjnym. W przypadku niektórych schorzeń lekarz zleci przyjmowanie antybiotyku. Jeśli przyczyną powiększonych węzłów chłonnych jest choroba nowotworowa konieczne jest podjęcie natychmiastowych kroków w celu zwalczenia komórek rakowych. Istnieją również naturalne sposoby leczenia powiększonych węzłów chłonnych, takie jak kompresy z roślin lub ziół, jednak nie zawsze są one skuteczne. Dlatego w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem, aby postawił odpowiednią diagnozę i wdrożył leczenie.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >