Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Poziom glukozy w moczu – co oznacza, jaka jest norma, jak leczyć?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Poziom glukozy w moczu – co oznacza, jaka jest norma, jak leczyć?

Poziom glukozy w moczu – co oznacza, jaka jest norma, jak leczyć?
pixabay.com

Poziom glukozy w moczu – co oznacza?

Poziom glukozy w moczu powinien zaniepokoić, ponieważ zawsze świadczy o nieprawidłowościach. O ile obecność cukru we krwi jest normalna, to nigdy nie powinien się pojawić w moczu. Wyjątek od tej reguły stanowią jedynie kobiety w ciąży, choć i w tym przypadku za prawidłowy wynik badania uznaje się znikomą ilość glukozy w urynie. U pozostałych osób obecność glukozy może wskazywać na chorobę. Do najczęstszych przyczyn zalicza się cukrzycę typu I lub typu II, choroby wątroby, glukozurię nerkową, czyli uszkodzenie cewek nerkowych, choroby przysadki mózgowej oraz chorobę alkoholową. Może się zdarzyć, że przyczyną pojawienia się glukozy w moczu będzie hiperglikemia, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi, wywołana przez zbyt duży wysiłek fizyczny, stres albo nawet zawał serca i udar mózgu. Bywa także, że przyczyną glukozy w moczu jest nieodpowiednia dieta, składająca się w dużej mierze z węglowodanów prostych. Wśród innych powodów pojawienia się cukru w badaniach moczu jest przyjmowanie niektórych leków. W przypadku wykrycia glukozy w moczu należy powtórzyć badanie, ponieważ istnieje szansa, że wskutek np. zanieczyszczonego pojemnika wynik będzie zafałszowany.

Glukoza w moczu – objawy

Obecność glukozy w moczu jest wykrywana w ogólnym badaniu, które zazwyczaj ma na celu wykrycie chorób nerkowych albo układu moczowego. Warto jednak podkreślić, że cukier w moczu najczęściej świadczy o cukrzycy, którą diagnozuje się najczęściej poprzez badanie krwi. Jednak wykrycie jej w moczu jest ważnym sygnałem, którego nie wolno bagatelizować. Niezdiagnozowana i co za tym idzie nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak utrata wzroku, problemy z nerkami, sercem, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Dlatego warto zwracać uwagę także na inne sygnały, które oprócz obecności glukozy w moczu mogą świadczyć o tej chorobie. Zwłaszcza że cukrzyca bardzo często daje inne objawy – osłabienie, nadmierna senność, nadmierne pragnienie, przemęczenie, nerwowość, rozkojarzenie, słabsze widzenie, bóle mięśniowe. Zdarza się także, że cukrzyca może prowadzić do stanów depresyjnych.

Poziom glukozy w moczu w ciąży

Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna regularnie, tzn. około raz w miesiącu, wykonywać badanie sprawdzające poziom glukozy w moczu. Jej obecność w czasie ciąży ma związek ze zmianami hormonalnymi, które powodują niższy próg nerkowy, dlatego nie musi oznaczać cukrzycy. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy poziom glukozy w moczu u ciężarnej jest minimalny. Jeśli natomiast wyniki badań wskażą na podwyższony poziom glukozy w moczu konieczne jest powtórzenie badania, a także wykonanie badania krwi oraz dodatkowych tekstów, jak krzywa cukrowa, zwana inaczej krzywa glikemiczną. W przypadku podwyższonego poziomu glukozy w moczu u ciężarnych konieczne jest wykluczenie z diety cukrów prostych, a także wykonywanie aktywności fizycznych. Ważne jest także aby regularnie się badać i w razie konieczności zastosować się do leczenia za pomocą insulinoterapii. Należy pamiętać, że wysoki poziom glukozy w moczu u kobiety ciężarnej stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla matki jak i płodu, m.in. występuje ryzyko porodu przedwczesnego, poronienia, stanu przedrzucawkowego, nadciśnienia tętniczego krwi, powikłań okołoporodowych, a w skrajnych przypadkach nawet zgonu.

Poziom glukozy w moczu – jaka jest norma?

W prawidłowym badaniu moczu nie powinna występować żadna ilość glukozy. Wynika to z faktu, że aby obecność cukru w moczu uwidoczniła się w badaniu, jej stężenie we krwi musi przekroczyć 180mg/dl, podczas gdy dopuszczana norma wynosi 70-99mg/dl. Dlatego też glukoza w moczu zawsze świadczy o nieprawidłowościach i wymaga powtórzenia badania. Jeśli okaże się, że wynik nie jest zafałszowany, konieczna jest dalsza diagnostyka, która pomoże ustalić przyczynę pojawienia się cukru w moczu i w konsekwencji umożliwi podjęcie leczenia.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?