portalparentingowy.pl
Prążki na paznokciach – czym są i skąd się biorą?

pixabay.com

Prążki na paznokciach – czym są i skąd się biorą?

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Paznokcie to w pewnym sensie nasza wizytówka. Wiele osób zwraca na nie uwagę przy pierwszym kontakcie. O czym świadczą pojawiające się na nich prążki? Jeśli na naszych paznokciach obserwujemy zmiany, a nie możemy zarzucić sobie niewłaściwego

Paznokcie to w pewnym sensie nasza wizytówka. Wiele osób zwraca na nieuwagę przy pierwszym kontakcie. O czym mogą świadczyć pojawiające się na nich prążki? Jeśli na naszych paznokciach obserwujemy zmiany, a nie możemy zarzucić sobie niewłaściwego ich traktowania – powodów tych zmian musimy poszukać głębiej.

Czym są i jak rozpoznać prążki na paznokciach?

Zdrowy paznokieć można porównać do gładkiej płytki. Prążki i bruzdy na paznokciach to widziane gołym okiem zmiany w wyglądzie tejże płytki, które są spowodowane różnymi czynnikami, czy to wiekiem czy przyczyny mają charakter choroby.

Przyczyny prążków na paznokciach

Paznokcie wbrew pozorom spełniają nie tylko funkcje estetyczne, ale przede wszystkim spełniają ważne funkcje w dziedzinie ochrony organizmu. Jakiekolwiek zmiany na paznokciach, to sygnały, że organizm nie działa w 100% sprawnie. Prążki mogą być spowodowane niektórymi chorobami, niedoborami pokarmowymi lub stosowaniem specyficznych środków chemicznych. Jakie są najczęstsze przyczyny ich pojawienia się?

Niedobory cynku, żelaza oraz witamin z grupy B

Bielactwo – choroba, w procesie której dochodzi do obumarcia melanocytów, jej objawem jest również depigmentacja skóry (powstawanie białych plam i wybarwień)

Choroba niedokrwienna mięśnia sercowego – występujące w tętnicach wieńcowych zwężenia, przez które dochodzi do wyraźnego upośledzenia prawidłowego ukrwienia serca.

Łysienie plackowate – autoimmunologiczna choroba polegająca na wypadaniu włosów, które spowodowane jest uszkodzeniem mieszków włosowych.

Rodzaje prążków na paznokciach

Zmiany na paznokciach mogą mieć różny charakter, jest on ściśle połączony z tym z czego one wynikają. Mówiąc o prążkach na paznokciach zazwyczaj mamy na myśli pionowe prążki lub poprzeczne bruzdy. Rzadziej natomiast zastanawiamy się nad kondycją paznokci stóp. Z czego wynikają poszczególne rodzaje zmian?

Podłużne prążki na paznokciach – te spowodowane są przede wszystkim starzeniem się organizmu. Można je porównać z pojawieniem się siwych włosów lub głębokich zmarszczek na twarzy człowieka. Niemniej jednak, to nie jedyna przyczyna ich powstawania. Do innych powodów powstawania pionowych prążków można zaliczyć niedobory minerałów w diecie (szczególnie niedobory magnezu, wapnia i cynku). Jeszcze innymi powodami powstawania pionowych prążków na paznokciach są problemy hormonalne, zaburzenia pracy tarczycy, choroby układów pokarmowego oraz krążenia lub chorobami skóry. Kolejną przyczyną, która odpowiada za ten konkretny rodzaj prążków jest choroba znana jako liszaj czerwony płaski. Poza bruzdami można ją rozpoznać po pękaniu paznokci oraz powstawaniu fałdu skóry, który wyrasta z wału około paznokciowego. Ta zmiana znana jest jako skrzydlik.

Poprzeczne prążki na paznokciach – ze względu na swój charakter częściej w literaturze opisywane są jako bruzdy. Ich powstawanie związane jest bardzo często z działaniem mechanicznym w obrębie paznokci. Bezpośrednia przyczyną ich powstania mogą być takie czynniki jak: zbyt długie moczenie rąk w wodzie, nawykowe uciskanie kciuka, nieumiejętne usuwanie skórek podczas zabiegów kosmetycznych. Często powiązane są również ze zbyt częstym i długotrwałym obcowaniem paznokci z środkami chemicznymi (do czyszczenia np.), bardzo intensywnym używaniem zmywaczy do paznokci lub też silnego stresu. Bardzo często, poziome bruzdy wywołane są wspomnianymi już wcześniej czynnikami takimi jak: bielactwo, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, łysienie plackowate.

Bruzdy na paznokciach u stóp – tutaj przyczynami zazwyczaj są zmiany grzybiczne. Na ich wystąpienie najbardziej narażone są osoby starsze i te, które cierpią z powodu obniżonej odporności organizmu, choroby nowotworowe a także stosujących w długim okresie glikokortykosteroidy. Powodami grzybicy mogą być również tak prozaiczne zaniedbania jak te w obszarze odpowiedniej higieny stóp. W przypadku stóp, poza bruzdami często do czynienia mamy również ze zwiększoną łamliwością, kruchością lub zniekształceniami i przebarwieniami paznokci.

undefined

Leczenie prążków na paznokciach

Nie ma jednej metody leczenie prążków i bruzd na paznokciach. Leczenie powinno być dostosowane ściśle do tego, co wywołało zmiany w ich obrębie. Jeśli to tylko proces starzenia się płytki – wówczas może okazać się, że umiejętne maskowanie przez kosmetyczkę będzie wystarczającym antidotum. W przypadkach, gdy wykluczymy ten element, osoba borykająca się z tymi nieestetycznymi zmianami powinna poddać się diagnostyce we wskazany przez lekarza rodzinnego sposób w celu ustalenia przyczyny i dopiero podjąć kurację właściwą dla choroby.

undefined

Bibliografia

https://zdrowie.radiozet.pl/Uroda/Skora-wlosy-paznokcie/Dziwne-zmiany-na-paznokciu-co-moze-byc-ich-przyczyna

https://www.hellozdrowie.pl/bruzdy-na-paznokciach-podluzne-poprzeczne-przyczyny-i-leczenie-bruzd-na-paznokciach/

https://parenting.pl/prazki-na-paznokciach-zobacz-o-czym-swiadcza

https://uroda.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-pionowe-prazki-na-paznokciach-wideo

https://www.medonet.pl/zdrowie,bruzdy-na-paznokciach---przyczyny--rodzaje--leczenie,artykul,1732383.html#bruzdy-na-paznokciach-leczenie

https://www.medme.pl/artykuly/pionowe-i-podluzne-bruzdy-na-paznokciach-o-czym-swiadcza,67699.html

undefined

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >