Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Pranie ubranek dziecięcych
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Pranie ubranek dziecięcych

Pranie ubranek dziecięcych
pixabay.com

Pranie ubranek dziecięcych - na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie pranie ubranek dziecięcych jest bardziej istotne, niż mogłoby się wydawać. Dzieci do trzeciego roku życia ich skóra nie ma w pełni rozwiniętych mechanizmów obronnych. Oznacza to, że tak składniki chemiczne, jak i patogeny w postaci bakterii i grzybów, mogą łatwiej przejść wniknąć do ich organizmu. Częściej pojawiają się infekcje, podrażnienia i reakcje alergiczne.

Płaszcz hydrolipidowy, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, który jest warstwą ochroną skóry, również nie jest u dziecka tak gruby, jak u dorosłego. Przez to czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz albo promienie słoneczne, mogą spowodować niepożądane skutki. Wpływa na to również fakt, że nie wszystkie mechanizmy jeszcze wtedy działają. Niemowlęta w pierwszych tygodniach życia w ogóle się nie pocą, przez co może dojść do zaburzenia termoregulacji ich ciała.

Ze względu na wszystkie te czynniki, pranie ubranek dziecięcych w odpowiednich środkach i we właściwy sposób jest bardzo ważne. Jeśli zaniedbamy ostrożności, możemy przyprawić nasze dziecko o alergię lub infekcję, której w innym wypadku dałoby się z łatwością uniknąć. Bez względu na to, czy ubranka są nowe, czy też od kogoś je dostaliśmy, należy je wyprać zanim założymy je naszemu dziecku.

Pranie ubranek dziecięcych - środki do prania

Skóra malucha może źle znosić dużą ilość chemii zawartej w detergentach. Jest szansa, że wywołają one reakcję alergiczną albo podrażnieniem. Równie ważny, jak dobór kosmetyków i środków higieny dla dzieci, jest dobór odpowiednich środków do prania. Dotyczy to tak ubranek, jak i pościeli, na której leży maluch. Jako, że dziecko nie tylko ciągle dotyka tych materiałów, ale także wdycha cząsteczki detergentów, w których zostały uprane, może dojść nie tylko do infekcji skóry, ale także dróg oddechowych.

Środki do prania powinny być tym delikatniejsze, im młodsze jest dziecko. Postarajmy się wybrać nie tylko hipoalergiczny proszek do prania, ale także płyn do płukania. Dobrze jest wtedy sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt posiada atest, jak na przykład te wydawane przez Instytut Matki i Dziecka. Postarajmy się unikać wszystkiego, co zawiera w swoim składzie fosforany, których używa się do zmiękczania wody. Pamiętajmy też o tym, aby ubranka poddać wielokrotnemu płukaniu, ponieważ dzięki temu pozbędziemy się resztek płynu z tkaniny.

Ważne jest też by wyprasować dziecięce ubranka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach jego życia. Jest tak z uwagi na to, że wysoka temperatura skutecznie pomaga w pozbyciu się roztoczy, bakterii i alergenów. Jeśli zaś wiemy, że nasza pociecha ma skłonność do alergii, może okazać się konieczne prasowanie ubranek nawet dłużej, niż te pierwsze kilka miesięcy.

Pranie ubranek dziecięcych - plamy

Pranie ubranek dziecięcych to bardzo często pozbywanie się plam. Na początku najczęściej brudne będą spodenki dziecka i jeśli znajdziemy tam pozostałości kupki, należy w takim przypadku plamę zaprać, zanim trafi do pralki razem z innymi ubrankami. Drugim problemem jest ulewanie się dziecka, co powoduje powstawanie plam z mleka. Gdy dziecko nieco dorośnie i zacznie raczkować, a jego dieta przestanie składać się tylko z mleka, ilość i intensywność plam przybierze na sile.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?