Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:11

Próchnica u dzieci

Próchnica u dzieci
pixabay.com

Czym jest próchnica?

Próchnica zębów jest chorobą. W przypadku próchnicy mówimy o sytuacji gdy w tkankach twardych zęba procesy demineralizacji przeważają nad procesami remineralizacji. Proces demineralizacji jest powiązany z występowaniem bakterii próchnicotwórczych i faktem, że bezpośrednio na tkankę twardą zęba oddziałowują różne kwasy.

Próchnicę możemy podzielić na

  • Próchnicę wczesną

  • Próchnicę okrężną

Dość specyficznym rodzajem próchnicy jaka występuje u dzieci jest tak zwana próchnica butelkowa. Grozi ona w szczególności dzieciom, które często przyjmują pokarm z butelki. Pokarmy (zwłaszcza papki) mają tendencję do zalegania w na zębach dzieci tworząc w miejscu kontaktu smoczka z ząbkami świetne miejsce do rozwoju bakterii. Szczególnie niebezpieczne jest to, jeśli dzieci zasypiają pijąc z butelki oraz jeśli często karmione są w nocy. Wówczas rodzice muszą być szczególnie wyczuleni na pojawianie się jakichkolwiek zmian na zębach oraz ze szczególną pieczołowitością dbać o uzębienie swoich pociech w ciągu dnia.

Skąd bierze się próchnica u dzieci?

Aby proces tworzenia się próchnicy mógł zaistnieć muszą wystąpić 4 elementy takie jak:

  • Jama ustna musi być zasiedlona przez bakterie próchnicotwórcze

  • Tkanki zęba muszą być podatne na próchnicę

  • Musi występować pożywienie dla bakterii – tak zwany substrat (zazwyczaj węglowodany)

  • Czynnik czasowy – próchnica nie pojawia się z dnia na dzień. To proces wymagający czasu

Te czynniki wspomagane niewłaściwym poziomem lub zupełnym odpuszczeniem higieny jamy ustnej prowadzą do powstawania próchnicy u dzieci. Czy da się temu zapobiec? Nie w 100% ale szansę dziecka na zdrowy uśmiech można znacząco zwiększyć.

Zapobieganie próchnicy

Zapobieganie próchnicy to przede wszystkim działania w obrębie dbania o higienę jamy ustnej dziecka. Mycie zębów to codzienny rytuał, który powinien być powtarzany przynajmniej 2 razy w ciągu doby rano i wieczorem. Szczotkowanie zębów odbywa się tak naprawdę od pojawienia się pierwszego mlecznego zęba dziecka – służą do tego specjalne szczoteczki i pasty. Warto, aby przyzwyczajać dziecko do tych czynności, ponieważ próchnica w wieku dziecięcym może negatywnie wpływać na kształt i kondycję uzębienia w dorosłym życiu.

Kolejnym etapem profilaktyki są kontrole dentystyczne, warto skontaktować się z lekarzem pediatrą, aby zapytać w którym momencie warto zapisać dziecko na kontrolę, aby następnie utrzymywać ich właściwą regularność. Wizyty kontrolne u stomatologa mogą odbywać się w ramach NFZ, tylko należy planować wizyty z odpowiednim wyprzedzeniem.

Właściwa dieta. Na rozwój próchnicy kolosalny wpływ ma to, co ląduje na talerzach najmłodszych, niewłaściwie dobrana dieta może powodować szybsze postępowanie próchnicy. Szczególnie niebezpieczne dla zębów najmłodszych są produkty przetworzone o wysokiej zawartości węglowodanów.

undefined

Leczenie próchnicy zębów u dzieci

Leczenie próchnicy zębów mlecznych u dzieci odbywa się za pomocą zabiegu lapisowania. Zabieg ten to technicznie rzecz ujmując impregnacja zębów mlecznych. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje się w momencie, w którym inne formy leczenia zęba - takie jak założenie plomby - nie jest już możliwe. Wśród wielu rodziców krąży mit o tym, że mlecznych zębów się nie leczy, oraz że nie trzeba kontrolować stanu uzębienia dziecka, dopóki nie pojawią się zęby stałe. Jest to myślenie błędne, ponieważ zęby mleczne na swój sposób ‘przygotowują’ żuchwę dziecka na pojawienie się zębów stałych. Przedwczesne wypadanie mleczaków może spowodować, że zastępujące je zęby stałe będą krzywe lub wyrosną w niewłaściwy sposób a to może skutkować problemami ze zgryzem a nawet koniecznością podjęcia leczenia ortodontycznego.

Wykonanie zabiegu lapisowania wymaga przejścia przez kilka etapów. Pierwszym etapem zabiegu jest dokładne oczyszczenie zęba a w szczególności uszkodzonej tkanki. Czyszczenie wstępne wykonuje się przy użyciu wody utlenionej. Zanim przystąpi się do właściwej części zabiegu lapisowania chory ząb (lub zęby) trzeba wypłukać a następnie dokładnie wysuszyć oraz zabezpieczyć przed dostaniem się do niego śliny.

Kolejnym krokiem lapisowania (a pierwszym krokiem lapisowania właściwego) jest dezynfekcja chorego zęba przy użyciu specjalnego płynu, po którym chory ząb nasącza się wybranym roztworem, na około 2-3 minuty. Lapisowanie, aby było skuteczne musi zostać zakończone posmarowaniem leczonego zęba np. kwasem porogalusowym – dzięki temu na powierzchni zęba po lapisowaniu wytworzy się odporny na próchnicę białczan srebra.

Lapisowanie, aby było możliwie jak najbardziej efektywne powinno zostać powtórzone przez 3 kolejne tygodnie, wielu dentystów jednak wykonuje 3 zabiegi podczas jednej wizyty. Ma to na celu zmniejszenie stresu dziecka związanego z leczeniem.

undefined

Bibliografia

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/stomatologia/67483,prochnica-zebow-mlecznych

https://www.hellozdrowie.pl/prochnica-zebow-u-dzieci-jakie-sa-jej-przyczyny-leczenie-i-profilaktyka-prochnicy/#prochnica-u-malych-dzieci-prochnica-butelkowa

https://www.medonet.pl/zdrowie,leczenie-prochnicy-i-wypelnianie-ubytkow-w-zebach-mlecznych,artykul,1735609.html#prochnica-zebow-mlecznych-etapy-rozwoju

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/prochnica-u-dzieci-jak-leczyc-prochnice-zebow-mlecznych,3791,n,3713#dlaczego-dzieci-maja-pr%C3%B3chnice?

https://enel.pl/enelzdrowie/stomatologia/jak-leczyc-prochnice-zebow-u-dzieci

undefined

Tagi: Dziecko