Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Program 300 plus. Jak złożyć wniosek?
Basia Bujar
Basia Bujar 20.07.2021 02:00

Program 300 plus. Jak złożyć wniosek?

300-plus
pixabay.com/_Alicja_

W programie 300 plus nastąpiła istotna zmiana. W roku szkolnym 2021/2022 wnioski należy składać przez specjalną platformę internetową. Każdy zainteresowany rodzic musi dysponować także rachunkiem bankowym. „To rozwiązanie ułatwiające życie rodzinom” – ocenia minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Rok szkolny 2021/2022 zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to, że rodzice zainteresowani programem 300 plus powinni już zacząć składać wnioski. W tym roku system będzie przebiegał jednak nieco inaczej. Podpowiadamy, jak to zrobić, by nie uniknąć błędu.

Jak złożyć wniosek o świadczenie 300 plus?

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia 300 plus, czyli rządowej wyprawki dla dzieci uczących się, jest bardzo ważne. Im wcześniej rodzice dopełnią formalności, tym szybciej pieniądze spłyną na ich konto. Od tego roku przelew na rachunek bankowy jest jedyną formą przekazywania środków. Co zrobić, by otrzymać przelew? To proste – wystarczy założyć profil na platformie internetowej PUE ZUS, podać numer rachunku bankowego i dane kontaktowe (adres mailowy i numer telefonu). Następnie należy złożyć wniosek. Wnioski można składać także przez platformę Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Podania będą rozpatrywane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. - W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia – informuje ZUS na stronie internetowej. Co istotne, proces składania wniosków został rozpoczęty 1 lipca 2021 roku. Od tego czasu do ZUS miało wpłynąć już blisko miliona takich podań. Ostateczny termin starania się o przyznanie programu 300 plus wyznaczono natomiast na 30 listopada 2021 roku. – To wygodne, bezpieczne rozwiązanie ułatwiające życie rodzinom – oceniła elektroniczny sposób składania wniosków minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Kto może ubiegać się o świadczenie 300 plus?

Świadczenie 300 plus, czyli Dobry Start przysługuje każdemu uczącemu się dziecku, które nie ukończyło 20. roku życia. Oznacza to, że z rządowej pomocy na wyprawkę szkolną skorzystać mogą uczniowie, jednak z pominięciem studentów i uczniów zerówek. Dla osób niepełnosprawnych próg świadczenia został przesunięty – w tym przypadku ze świadczenia mogą korzystać uczniowie do 24. roku życia. Warto pamiętać o tym, by przy składaniu wniosków bardzo dokładnie sprawdzić wpisany numer rachunku bankowego. W przypadku pomyłki pieniądze mogą nie trafić do rodziców nawet po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Więcej informacji dostępnych jest na infolinii ZUS (22 290 22 02).

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: Super Express, edziecko.pl

Tagi: Szkoła
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?