portalparentingowy.pl
300 plus

pixabay.com/_Alicja_

Program 300 plus. Jak złożyć wniosek?

20 Lipca 2021

Autor tekstu:

Basia Bujar

Udostępnij:

W programie 300 plus nastąpiła istotna zmiana. W roku szkolnym 2021/2022 wnioski należy składać przez specjalną platformę internetową. Każdy zainteresowany rodzic musi dysponować także rachunkiem bankowym. „To rozwiązanie ułatwiające życie rodzinom” – ocenia minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Rok szkolny 2021/2022 zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to, że rodzice zainteresowani programem 300 plus powinni już zacząć składać wnioski. W tym roku system będzie przebiegał jednak nieco inaczej. Podpowiadamy, jak to zrobić, by nie uniknąć błędu.

Ciąża a toksoplazmoza

Ciąża a toksoplazmoza

CZYTAJ DALEJ

Jak złożyć wniosek o świadczenie 300 plus?

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia 300 plus, czyli rządowej wyprawki dla dzieci uczących się, jest bardzo ważne. Im wcześniej rodzice dopełnią formalności, tym szybciej pieniądze spłyną na ich konto. Od tego roku przelew na rachunek bankowy jest jedyną formą przekazywania środków.

Co zrobić, by otrzymać przelew? To proste – wystarczy założyć profil na platformie internetowej PUE ZUS, podać numer rachunku bankowego i dane kontaktowe (adres mailowy i numer telefonu). Następnie należy złożyć wniosek.

Wnioski można składać także przez platformę [email protected] lub przez bankowość elektroniczną. Podania będą rozpatrywane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”.

- W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu [email protected] – informuje ZUS na stronie internetowej.

Co istotne, proces składania wniosków został rozpoczęty 1 lipca 2021 roku. Od tego czasu do ZUS miało wpłynąć już blisko miliona takich podań. Ostateczny termin starania się o przyznanie programu 300 plus wyznaczono natomiast na 30 listopada 2021 roku.

– To wygodne, bezpieczne rozwiązanie ułatwiające życie rodzinom – oceniła elektroniczny sposób składania wniosków minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Kto może ubiegać się o świadczenie 300 plus?

Świadczenie 300 plus, czyli Dobry Start przysługuje każdemu uczącemu się dziecku, które nie ukończyło 20. roku życia. Oznacza to, że z rządowej pomocy na wyprawkę szkolną skorzystać mogą uczniowie, jednak z pominięciem studentów i uczniów zerówek. Dla osób niepełnosprawnych próg świadczenia został przesunięty – w tym przypadku ze świadczenia mogą korzystać uczniowie do 24. roku życia.

Warto pamiętać o tym, by przy składaniu wniosków bardzo dokładnie sprawdzić wpisany numer rachunku bankowego. W przypadku pomyłki pieniądze mogą nie trafić do rodziców nawet po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Więcej informacji dostępnych jest na infolinii ZUS (22 290 22 02).

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

  • Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

  • Mama znalazła w łóżku dziecka nietypowe robaki. Okazało się, że nie były to pluskw

Źródło: Super Express, edziecko.pl

Tagi:

Basia BujarAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >