Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Szkoła

Szkoła - czym jest i jak powstała?

Szkoła jest oświatowo-wychowawczą instytucją. Ma za zadanie kształcić i przygotować młodego człowieka do dorosłego życia. W szkole dzieci nabywają wiedzę, uczą się samodzielności, oraz rozwijają umiejętności społeczne. Co ciekawe, słowo "szkoła" pochodzi od łacińskiego (wcześniej greckiego) słowa "schola", oznaczającego czas wolny. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, iż w przeszłości w tamtejszych regionach wolny czas od pracy poświęcano głównie nauce.

Pierwsze takie instytucje istniały już w starożytnej Grecji. W Polsce pojawiły się w X wieku. Kształcono wówczas głównie chłopców, którzy w przyszłości mieli zostać duchownymi. Pierwszym uniwersytetem w Polsce była Akademia Krakowska, założona w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszą państwową szkołą w Polsce była Szkoła Rycerska. Powstała ona w 1765 roku. Jej głównym zadaniem było przygotowanie uczniów do służby wojskowej. Aktualnie w Polsce każde dziecko od 7 do 18 roku życia musi się edukować. Dodatkowo każdy 6-latek musi odbyć roczną naukę przedszkolną w przedszkolu lub szkole podstawowej (tzw. zerówka).

Jaka szkoła po 8 klasie?

Szkoła podstawowa liczy sobie osiem klas. Po jej ukończeniu, uczeń musi wybrać, w której szkole chce kontynuować edukację. W liceum ogólnokształcącym nauka trwa 4 lata. Jest to dobry wybór w momencie, w którym uczeń nie wie jeszcze co chciałby robić w przyszłości. Nauka w technikum trwa 5 lat. Oprócz przedmiotów ogólnych (takich jak w liceum), istnieje w nim także nauka przedmiotów związanych z wybranym zawodem (są to zajęcia teoretyczne oraz praktyczne). Dzięki temu uczeń może zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. 

W szkole branżowej (wcześniej znanej jako szkoła zawodowa) główny nacisk stawia się na przygotowanie do wykonywania określonego zawodu. Branżowa szkoła I stopnia trwa 3 lata. Po jej ukończeniu nie można przystąpić do pisania matury. Umożliwia to dopiero ukończenie branżowej szkoły II stopnia trwającej 2 lata.

Czym jest Szkoła w Chmurze?

Nauka szkolna nie zawsze odbywa się w szkole. Domowa edukacja polega na nauce dziecka w domu. W takiej sytuacji, odpowiedzialność za proces nauczania spoczywa na rodzicach (lub prawnym opiekunie). Szkoła w Chmurze jest formą domowego nauczania. Uczniowie mają zajęcia online i realizują podstawę programową MEiN. W takim nauczaniu jedynym obowiązkiem ucznia jest zdanie egzaminów klasyfikujących z obowiązkowych przedmiotów. W przeciwnym wypadku nie zda on do następnej klasy. 

Pokaż więcej

Nastolatki z telefonami
24.05.2024 10:15 Ani pracy, ani edukacji. Nowe pokolenie wchodzi w dorosłość

Młodzi roszczeniowi, młodzi bezrobotni, generacja nic, bierne pokolenie, pokolenie ani-ani. Brzmi koszmarnie prawda? To nazwy, którymi socjologowie określają nową grupę społeczną: młodych ludzi, którzy nie chcą się ani uczyć, ani pracować.Ten trend obserwowano już od dawna, ale nie budził zaniepokojenia — był ciągle na drugim planie. Jednak od kilku lat młodych bezrobotnych przybywa i to w zastraszającym tempie! 

dziewczynka
23.05.2024 07:54 Wystawiają już oceny na koniec roku szkolnego. Kiedy ostateczny termin?

Dobre świadectwo to jest coś! Nie tylko powód do dumy, ale nierzadko także przepustka do kolejnej szkoły. Uczniowie muszą pracować teraz w pocie czoła, jeśli chcą poprawić swoje oceny. Zwłaszcza, że czas im się kończy.Już wkrótce zostaną wystawione oceny na drugi semestr. A zaraz po nich – te końcowe, które widnieć będą na świadectwie. Zostało zaledwie kilka dni. 

uczniowie z rodzicami
22.05.2024 11:18 Czy można zdać z jedynką na świadectwie? Uczniowie będą zaskoczeni

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie poprawiają oceny, by mieć jak najlepsze świadectwo. Niektórzy pracują w tym momencie bardzo intensywnie, by w ogóle uzyskać promocję do następnej klasy. Zagrożenia to nic przyjemnego. Jedynka jest niemal jednoznaczna z poprawką, a nawet powtarzaniem roku. Choć, nie z każdego przedmiotu. Przed końcem roku szkolnego uczniowie powinni o tym wiedzieć. 

uczniowie
21.05.2024 11:44 MEN ogłosiło harmonogram szkolny 2024/2025. Uczniowie dłużej poczekają na wakacje

Jeszcze nie skończył się bieżący rok szkolny, a już wiadomo, jaki "rozkład jazdy” czeka uczniów z przyszłym roku. Na stronie Ministerstwa edukacji Narodowej opublikowano harmonogram na rok szkolny 2024/2025.Wiadomo już, kiedy wypadną ferie świąteczne oraz zimowe, ile będzie długich weekendów, a także – kiedy zaczną się przyszłe wakacje. Kto lubi robić dalekosiężne plany, może już zaczynać!

Brama Uniwersytetu Warszawskiego
20.05.2024 13:14 Nawet 50 osób na jedno miejsce. Najbardziej oblegane kierunki studiów

W ubiegłym roku akademickim najbardziej obleganym kierunkiem była stomatologia. Chętnych do nauki na uczelniach medycznych ciągle jest bardzo wielu, ale to właśnie na kierunek lekarsko-dentystyczny najtrudniej się dostać.Jednak nie tylko uczelnie medyczne przeżywają oblężenie. A lista kierunków, na których jest najwięcej chętnych na jedno miejsce, jest zaskakująca.

nauczycielka w klasie
19.05.2024 10:20 MEN dopycha dzieci do klas integracyjnych. Szykuje się kolejna rewolucja

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad kolejnymi zmianami w szkołach. Pojawiła się propozycja zwiększenia liczby dzieci w klasach integracyjnych. Mogłoby to ułatwić dyrektorom szkół sytuację, w której dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie otrzymałoby promocji do następnej klasy.Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w klasie integracyjnej może być maksymalnie 20 dzieci, w tym 5 z orzeczeniem. Ideą takich klas jest stworzenie warunków, w których naturalnie może następować proces integracji dzieci z niepełnosprawnościami z pozostałymi uczniami.

pisanie liter
18.05.2024 12:57 Zmiany w języku polskim. Nadchodzi nowa ortografia

Zdarza ci się robić błędy ortograficzne? Wkrótce będziesz popełniać ich mniej, bo wchodzą nowe zasady ortograficzne. Rada Języka Polskiego ogłosiła najnowsze zmiany w zasadach polskiej pisowni.Lista zmian jest długa i przyswojenie tych nowości może zająć trochę czasu. Dlatego nowe wytyczne zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2026 r. Ale już dziś warto się z nimi zapoznać. Niektóre mogą szokować!

dzieci na wycieczce
17.05.2024 08:42 W jakim wieku dziecko może wyjechać na kolonie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Wakacje za pasem. To ostatnie chwile na zaplanowanie wyjazdów całą rodziną, albo tylko dla dzieci. Obozy są bardzo rozwijającym doświadczeniem i są tacy, którzy nie wyobrażają sobie inaczej spędzać wakacji. Rodzice pałają nieco mniejszym entuzjazmem, zwłaszcza przed pierwszym dziecięcym obozem. Bo skąd wiadomo, że nasz maluszek jest już gotowy na kolonie?"Gotowość kolonijna" to trudny orzech do zgryzienia. Nie da się ustalić uniwersalnego momentu, w którym wszystkie dzieci stają się gotowe na pierwsze kolonie. A na rynku można znaleźć oferty wyjazdów nawet dla pięcioletnich dzieci. Czy to nie za wcześnie na wakacje bez rodziców? Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, przed zapisaniem dziecka na pierwszy obóz.

egzamin ósmoklasisty 2024
16.05.2024 13:06 Egzamin ósmoklasisty 2024 – język angielski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Dziś był ostatni dzień egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie pisali testy z języka obcego nowożytnego. Ogromna większość – z języka angielskiego. Jak im poszło? O tym przekonają się dopiero w lipcu, ale już teraz, z dużą dozą prawdopodobieństwa, mogą oszacować swój wynik, jeśli pamiętają, jak odpowiadali. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języków obcych, wraz z odpowiedziami.

800+ dla ukraińców
16.05.2024 10:19 Biorą 800+ i uciekają na Zachód. Rząd zdecydował, kiedy i jakie zabierze świadczenia

Nie będzie 800+, ani żadnych innych świadczeń socjalnych dla obcokrajowców, którzy składają wnioski o pieniądze w Polsce, a potem wyjeżdżają do innych krajów. Wiceminister MSWiA Maciej Duszczyk zapowiada uszczelnienie systemu i odbieranie świadczeń tym, którzy nie chcą w Polsce zostać, pracować i posyłać dzieci do szkół. 

egzamin ósmoklasisty 2024
15.05.2024 13:06 Egzamin ósmoklasisty 2024 – matematyka. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Od wczoraj trwa maraton ósmoklasistów. Wczoraj zdawali egzamin z języka polskiego, dziś – z matematyki. Jutro czeka ich jeszcze test z języka nowożytnego. O tym, co będzie na egzaminie z matematyki, mówiono już od dawna. Przypuszczeń i przecieków w ostatnim czasie nie brakowało. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z dzisiejszego egzaminu. 

egzamin ósmoklasisty 2024
14.05.2024 13:05 Egzamin ósmoklasisty 2024 – język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Dziś zaczęły się egzaminy ósmoklasisty. Pierwszego dnia, tradycyjnie, uczniowie klas ósmych rozwiązywali test z języka polskiego. Jutro odbędzie się egzamin z matematyki, a w czwartek – z języka obcego nowożytnego. O tym, co będzie na egzaminie, mówiono już od dawna, a w internecie nie brakowało “przecieków”. Wszystko to jednak tylko przypuszczenia oparte na prawdopodobieństwie. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języka polskiego.

chłopiec w toalecie
13.05.2024 16:26 Masowe zatrucie w szkołach. Ponad 130 dzieci z groźnymi objawami

132 uczniów i 7 nauczycieli z objawami zatrucia pokarmowego po zjedzeniu pomidorków koktajlowych. Tak skończył się projekt edukacyjny "Owoce i warzywa w szkole" w czterech szkołach.Masowe zatrucie to efekt programu organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną zatrucia, a włoskie pomidorki koktajlowe trafiają także do polskich sklepów.

Pożar szkoły w Grodzisku Mazowieckim
13.05.2024 13:44 Płonie szkoła w Grodzisku Mazowieckim. Trwała matura z języka angielskiego

Około południa do dyżurnego straży pożarnej w Grodzisku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o pożarze szkoły. Chodzi o Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku przy ul. Żwirki i Wigury w Grodzisku Mazowieckim. W placówce trwały egzaminy maturalne.

dziewczynka z butelką
13.05.2024 10:00 Już jutro egzamin ósmoklasisty. Tych rzeczy nie możesz zapomnieć

Już jutro zaczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszy test, tradycyjnie, sprawdzi wiedzę z języka polskiego. Uczniowie klas ósmych zasiądą do niego punktualnie o godz. 9:00. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, a ponadto kluczowy, jeśli chodzi o wybór szkoły średniej. Kto się dobrze przygotował, nie musi się obawiać o wynik, te najbliższe dni będą dla niego tylko formalnością. Jest jednak coś innego, na czym warto się teraz skoncentrować.

załamana nauczycielka
13.05.2024 09:35 Od września 10 tys. nauczycieli przestanie być potrzebnych. Kolejne reformy MEN zatrzęsą polską szkołą

Dyrektorowie szkół od początku tego roku szkolnego skarżyli się na braki w kadrze pedagogicznej. Tymczasem w wyniku reform, które wejdą do szkół od września, pracę może stracić nawet 10 tysięcy nauczycieli. Wszystko przez jedną zmianę w podstawie programowej.Chodzi o likwidację przedmiotu Historia i Teraźniejszość, wprowadzonego w roku szkolnym 2022/2023 przez ministra Przemysława Czarnka. W przyszłym roku HiT znika, a w związku z tym tysiące nauczycieli zatrudnionych specjalnie do nauczania tego przedmiotu, nie będzie miało już co robić.

liczenie na patyczkach
12.05.2024 11:43 Czy dziecko w 2. klasie może posługiwać się patyczkami, kiedy liczy? Podstawa programowa

Poziom umiejętności, które dziecko nabywa w pierwszych latach swojej edukacji, czasem martwi rodziców. Kiedy powinno umieć płynnie czytać? A kiedy liczyć bez żadnych pomocy dydaktycznych?Na jednej z grup zrzeszających rodziców dzieci klas 1-3 mama chłopca chodzącego do 2. klasy zapytała, czy to jest w porządku, że jej dziecko liczy jeszcze na patyczkach. 

kolonie letnie
11.05.2024 15:06 Kolonie dla dzieci w cenie luksusowych wakacji we Włoszech. Tak drogo nie było od dawna

Kolonie letnie od dziesięcioleci "ratują" rodziców. Kiedy my musimy być w pracy, a pociecha ma wakacje, lepiej, żeby gdzieś pojechała, coś przeżyła, niż siedziała przed komputerem. Problem w tym, że do wakacji zostało półtora miesiąca, ofert na rynku ubywa, a ceny... przyprawiają o zawrót głowy.Coraz więcej rodziców decyduje się posłać dzieci na zagraniczny wyjazd, bo 10 dni we Włoszech czy Hiszpanii kosztuje tyle, co półtora tygodnia w Olsztynie. Sprawdzamy oferty na kolonie letnie 2024 i przecieramy oczy ze zdumienia.

biegnące dzieci
11.05.2024 09:23 Tyle dni zostało do końca roku szkolnego. W tym roku nauki już nie będzie

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Uczniowie już się cieszą i nic dziwnego, na pewno potrzebują wakacyjnego wytchnienia. Chociaż trzeba przyznać, że tak naprawdę w drugim semestrze za bardzo się nie przemęczali.Tuż po feriach były rekolekcje, potem Wielkanoc, zaraz potem majówka. Teraz trwają matury, w czasie których młodsi uczniowie szkół średnich mają wolne. Do wakacji jeszcze półtora miesiąca, ale tak naprawdę za dużo nauki już nie będzie.

uczniowie
10.05.2024 11:09 Całkiem inna szkoła po wakacjach. Oto, co szykuje uczniom MEN

Choć zbliżają się wakacje, szkoła nieustannie wzbudza emocje. W ostatnich miesiącach wprowadzono mnóstwo zmian, a kolejne przed nami. Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym?Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wiele planów, między innymi te, dotyczące religii. Zmiany odnośnie tych lekcji są kluczowe zdaniem ministry Barbary Nowackiej.

dziewczynka przy biurku
09.05.2024 18:43 Czy w pierwszej klasie można nie zdać? Przepisy mogą wielu zaskoczyć

Wkrótce koniec roku szkolnego. Dobre świadectwo chciałby dostać każdy uczeń, niestety nie wszyscy będą mieli powody do dumy i radości. Bywa, że ktoś musi powtórzyć rok. Czy to może przytrafić się także dzieciom z najmłodszych klas?Warto wiedzieć, że klasy 1-3 rządzą się nieco innymi prawami niż te starsze. Tylko w szczególnych przypadkach, uczeń może nie otrzymać promocji.

maturzysta
09.05.2024 12:06 Matura 2024 z języka angielskiego unieważniona? CKE stawia sprawę jasno

Dziś maturzyści usiedli do egzaminu z języka angielskiego. A jeszcze zanim się skończył, w sieci pojawiły się zdjęcia całych arkuszy. Na platformie "X” opublikowano zdjęcia wszystkich zadań, jakie mieli do rozwiązania absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. Czy w związku z tym, CKE unieważni maturę z angielskiego?

maturzystka
08.05.2024 10:51 Tylko ona dotrwała do końca matury. Opowiedziała, co się działo w sali, gdy wszyscy wyszli

Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników mają za sobą już pierwszy egzamin. Z tego, co można przeczytać na licznych forach, nie był zbyt trudny. Mało kto czuł potrzebę wytrwania w sali do końca przepisowego czasu. "Pusto zaczęło się robić po trzech godzinach od rozpoczęcia matury” – mówi maturzystka z XXVIII LO w Warszawie. Pisała do samego końca. 

Maturzyści 2024
07.05.2024 14:33 Matura 2024 - język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Matura 2024 właśnie się rozpoczęła. Maturzyści mają już za sobą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia pisali maturę w dwóch formułach - 2023 i 2015. Mamy oficjalne arkusze CKE.  

Matura 2024
07.05.2024 13:42 Jest już pierwsza unieważniona matura. Decyzja szefa CKE

Trwają pierwsze egzaminy maturalne. Absolwenci szkół średnich rano przystąpili do testu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeden z nich wie już na pewno, że oblał."Jego matura już się skończyła” – powiedział szef CKE Marcin Smolik. Maturzysta, który zrobił zdjęcie swojego arkusza oraz je opublikował, niestety wpadł.

Matura 2024
07.05.2024 08:54 Matury 2024 – czas start. Dziś absolwenci zmierzą się z językiem polskim

Punktualnie o 9:00 maturzyści usiądą w ławkach, by przystąpić do egzaminu dojrzałości. W pierwszym dniu matur, tradycyjnie, będzie się trzeba zmierzyć z językiem polskim na poziomie podstawowym.Język polski to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych. W formule 2023 potrwa 240 minut, a w formule 2015 uczniowie będą mieć na rozwiązanie zadań 170 minut.

świadectwo szkolne
07.05.2024 07:59 To ostatni taki rok. Ta ocena już nie będzie wpisywana na świadectwie

Nadchodzą jednak wielkie zmiany. Już w przyszłym roku szkolnym inne zasady będą obowiązywać podczas wyliczania średniej na świadectwie. Na lekcje religii uczęszcza z roku na rok coraz mniej dzieci. Spośród tych, które chodzą, tylko część faktycznie pragnie uczyć się katechezy. Inne chcą w ten sposób jedynie podnieść sobie średnią ocen na koniec roku. 

dzieci w klasie
04.05.2024 12:53 Zegarek za 1600, torebka za 4 tysiące. Rodzice prześcigają się w pomysłach na prezenty na zakończenie roku

W dniu zakończenia roku szkolnego szło się do kwiaciarni, brało jeden kwiatek i wręczało wychowawcy, gdy ten podawał świadectwo. Potem był uścisk dłoni i wakacje. Jednak w pewnym momencie coś poszło nie tak i rodzice postanowili zacząć kupować wychowawcom prezenty. Nie drobne upominki - najprawdziwsze prezenty. Oczywiście bardzo kosztowne.Nauczyciele nie chcą i nie potrzebują tych "darów". Ale niektórzy rodzice wymyślili, że biorą udział w jakiś zawodach, kto wymyśli droższy prezent, oczywiście najlepiej składkowy. W efekcie składki na zakończenie roku z niektórych klasach liczy się w setkach złotych!