Szkoła jest oświatowo-wychowawczą instytucją. Ma za zadanie kształcić i przygotować młodego człowieka do dorosłego życia. W szkole dzieci nabywają wiedzę, uczą się samodzielności, oraz rozwijają umiejętności społeczne. Co ciekawe, słowo "szkoła" pochodzi od łacińskiego (wcześniej greckiego) słowa "schola", oznaczającego czas wolny. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, iż w przeszłości w tamtejszych regionach wolny czas od pracy poświęcano głównie nauce.
Pierwsze takie instytucje istniały już w starożytnej Grecji. W Polsce pojawiły się w X wieku. Kształcono wówczas głównie chłopców, którzy w przyszłości mieli zostać duchownymi. Pierwszym uniwersytetem w Polsce była Akademia Krakowska, założona w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszą państwową szkołą w Polsce była Szkoła Rycerska. Powstała ona w 1765 roku. Jej głównym zadaniem było przygotowanie uczniów do służby wojskowej. Aktualnie w Polsce każde dziecko od 7 do 18 roku życia musi się edukować. Dodatkowo każdy 6-latek musi odbyć roczną naukę przedszkolną w przedszkolu lub szkole podstawowej (tzw. zerówka).
Szkoła podstawowa liczy sobie osiem klas. Po jej ukończeniu, uczeń musi wybrać, w której szkole chce kontynuować edukację. W liceum ogólnokształcącym nauka trwa 4 lata. Jest to dobry wybór w momencie, w którym uczeń nie wie jeszcze co chciałby robić w przyszłości. Nauka w technikum trwa 5 lat. Oprócz przedmiotów ogólnych (takich jak w liceum), istnieje w nim także nauka przedmiotów związanych z wybranym zawodem (są to zajęcia teoretyczne oraz praktyczne). Dzięki temu uczeń może zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
W szkole branżowej (wcześniej znanej jako szkoła zawodowa) główny nacisk stawia się na przygotowanie do wykonywania określonego zawodu. Branżowa szkoła I stopnia trwa 3 lata. Po jej ukończeniu nie można przystąpić do pisania matury. Umożliwia to dopiero ukończenie branżowej szkoły II stopnia trwającej 2 lata.
Nauka szkolna nie zawsze odbywa się w szkole. Domowa edukacja polega na nauce dziecka w domu. W takiej sytuacji, odpowiedzialność za proces nauczania spoczywa na rodzicach (lub prawnym opiekunie). Szkoła w Chmurze jest formą domowego nauczania. Uczniowie mają zajęcia online i realizują podstawę programową MEiN. W takim nauczaniu jedynym obowiązkiem ucznia jest zdanie egzaminów klasyfikujących z obowiązkowych przedmiotów. W przeciwnym wypadku nie zda on do następnej klasy.
Pokaż więcej
W każdej szkole obowiązują pewne zasady. Na przykład większość placówek wymaga od uczniów zmiany obuwia. Dużo mówi się o tym w kontekście zachowania czystości w placówkach, jednak w deszczowe czy zimowe dni dochodzą jeszcze kwestie bezpieczeństwa, bo mokra podłoga jest śliska.Uczniowie często butów zmieniać nie chcą, a szkoły prześcigają się w pomysłach, jak ich do tego przekonać. Jedna z placówek posunęła się jednak o krok za daleko. Jak donosi "Stowarzyszenie Umarłych Statutów", pewnego dnia woźna miała tam nie wpuścić na lekcje około 50 uczniów.
Nie zgadzam się na to i w poniedziałek otwarcie powiedziałam pani w szkole, że mój syn nie będzie odrabiał lekcji zadanych do domu. Jest w pierwszej klasie, a zlecanie pracy domowej tak małemu dziecku jest męczeniem go ponad siły.Nie spodziewałam się, że mój syn tak dobrze poradzi sobie z adaptacją w szkole. Już po pierwszym tygodniu był nią zachwycony. Byłam jednak z każdym dniem mniej zadowolona z tego, co znajdowałam w jego zeszytach.
Jeszcze nie tak dawno temu, mundurki szkolne uważano za relikt przeszłości – złej przeszłości. Wiele osób kojarzyło je z granatowymi fartuszkami, które dzieci nosiły za komuny. Dziś są raczej atrybutem elitarności, bo wymaga się ich zwykle w drogich szkołach prywatnych.Zapytaliśmy rodziców, co sądzą na temat szkolnych mundurków. Czy chcieliby, żeby znów stały się obowiązkowe? Odpowiedź była jednoznaczna: TAK! Swoje zdanie wyraziło ponad 1200 rodziców – ten wynik daje do myślenia.
- Dopóki rządzi PiS będą oceny również z wychowania fizycznego - mówił w czasie spotkania na AWF minister Przemysław Czarnek. Skalę zwolnień z lekcji określił mianem "patologii" i zapowiedział walkę z nimi. Jednak sygnały, które dochodzą od uczniów, zapowiadają walkę… z wiatrakami.- Rzuci piłkę i każe grać, a sam w kanciapie siedzi, albo się spóźni ze 20 minut i nawet "przepraszam" nie powie - mówi bez ogródek Tomek, uczeń V klasy szkoły podstawowej na warszawskiej Białołęce o swoim nauczycielu WF-u. Głosy uczniów znacząco różnią się od narracji, która płynie z MEiN.
Za nami pierwsze szkolne zebrania, w niektórych szkołach spotkania z rodzicami odbędą się w najbliższych dniach. Wychowawcy wiedzą, co ich czeka. Dorośli, choć zwykle mają do powiedzenia nie mniej niż ich dzieci, to na tym pierwszym szkolnym spotkaniu w roku milkną, jak zaczarowani, gdy pada jedno pytanie."Czy ktoś z państwa chciałby dołączyć do trójki klasowej?" - pyta nauczyciel i zapada niezręczna cisza. Część odwraca się tyłem, inni opuszczają głowę, kilka osób rozgląda się nerwowo. Nikt nie chce, bo trójka klasowa to żadna nobilitacja, to ciężka praca, na którą niewielu jest gotowych.
Plan lekcji dzieci zawsze wzbudza kontrowersje na początku roku szkolnego. Dyrektorzy szkół dwoją się i troją, żeby ułożyć je jak najlepiej. Ale natrafiają na mnóstwo problemów: przepełnione szkoły, braki kadrowe, przeładowany program nauczania.Rodzice, których dzieci nie uczęszczają na katechezę, chcieliby, aby ta była pierwsza, lub ostatnia, aby dziecko nie miało “okienek”. Ksiądz Sebastian Picur, który prowadzi swój kanał na TikToku, postanowił pokazać, jak wygląda lekcja religii w piątek na ósmej lekcji.
O laptopach dla 4-klasistów głośno było przez całe wakacje. Od początku września dzieci chodzące do 4 klas i ich rodzice czekają na obiecany sprzętu. Kiedy laptopy trafią wreszcie w ręce uczniów? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało stronę internetową, na której działa specjalna wyszukiwarka. Sprawdzamy, czego można się z niej dowiedzieć.
Co kraj to obyczaj. Klasyka szkolnej stołówki w Polsce to kluski leniwe i kotlety schabowe, a w Wielkiej Brytanii – smażona ryba z frytkami. Cóż, można by się przyczepić do każdego z tych dań, ale prawda jest taka, że dzieciom trzeba podać coś, co zjedzą. Na temat brytyjskich szkolnych stołówek w sieci krąży sporo informacji, często niepochlebnych, ale czy to jest prawda i tylko sama prawda? O tym, jak wygląda szkolne jedzenie w Anglii, opowiada nam mieszkająca tam Polka, dziennikarka i podróżniczka. Przyznam, że sama chciałabym jeść tak różnorodnie.
Pierwsze emocje po rozpoczęciu roku szkolnego już opadły. Spóźnialscy niechętnie zerkają na listy z niezbędnymi artykułami do szkoły, które przynoszą dzieci. Łapią się za głowę i odwlekają zakupy w czasie. Radzimy się jednak pospieszyć.W Biedronce w dniach 11.09 - 13.09 można skorzystać z genialnej produkcji na artykuły tekstylne i przemysłowe. A co za tym idzie - również na artykuły szkolne.
Kartkówka to nic śmiesznego. Zwłaszcza gdy trzeba ją napisać z zaskoczenia! Jeśli uczeń niewiele umie, jedyne, co mu pozostaje, to strzelić, ściągnąć od kolegi lub... zabłysnąć poczuciem humoru w nadziei, że rozbroi nauczyciela, a ten da mu drugą szansę. W sieci można znaleźć sporo różnych sprawdzianów, prac domowych i kartek z zeszytów, które internautów często bawią do łez. Jedną z takich perełek jest kartkówka pewnego Maćka, który w sprytny sposób rozwinął skrót KEN.
Wakacje dobiegły końca, a wraz z początkiem roku szkolnego wielu z nas musi radykalnie zmienić swój rytm dnia. Młodzież, wcale nierzadko całe wakacyjne dni spędzała przy komputerze. Teraz kiedy powoli zaczynają się szkolne obowiązki - mogą czuć się nieswojo.Latem dzieci spędzały czas nie tylko na wycieczkach rowerowych czy kąpielach w jeziorze, ale także bardzo często przed komputerem. Czy to już uzależnienie? Podpowiadamy jak pomóc dziecku wyjść z wirtualnej rzeczywistości i na nowo ułożyć priorytety.
Z roku na rok na religię w polskich szkołach chodzi mniej dzieci. Jak bumerang powraca też temat, czy te zajęcia są obowiązkowe. Czy szkoła może wymagać oświadczenia, że na religię dziecko nie chodzi i co będzie robić w czasie, kiedy jego klasa będzie na katechezie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.Rodzice uczniowie coraz częściej zastanawiają się, czy dziecko może nie chodzić na religię, czy w tym czasie powinno mieć zajęcia z etyki, a jeśli nie, to jak rozwiązać tę sytuację. Sprawdziliśmy dokładnie, co mówi prawo, ale też jakich formalności trzeba dopełnić w szkole, aby dziecko miało zapewnioną opiekę w czasie katechezy.
Trzecioklasista to wciąż małe dziecko. 9-latek traktuje świat bardzo dosłownie. Wierzy we wszystko, czego dowie się od dorosłych, czy z książek. Dziecko z trzeciej klasy szkoły podstawowej wierzy, że w podręcznikach przedstawiona jest najświętsza prawda. Dlatego tak ważne, aby te powstawały ze starannością i rozsądkiem.Kiedyś mawiało się, że: "Na religii niczego złego nie uczą". Dziś za sprawą podręcznika dla trzeciej klasy szkoły podstawowej Wydawnictwa WAM, nie jesteśmy przekonani, że tamto zdanie jest prawdziwe. Skandaliczna treść książki wzburzyła wiele osób, eksperci mówią wprost: "To bardzo szkodliwe" i żądają usunięcia fragmentu podręcznika.
Księża i katecheci prześcigają się w pomysłach na to, jak spowodować, by więcej dzieci zapisywało się na katechezę. Jeśli nie uda się prośbami, próbują groźbami – na przykład takimi, że ten, kto nie będzie chodził na religię, nie weźmie w przyszłości ślubu kościelnego.A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy faktycznie nieuczestniczenie w lekcjach religii przekreśla szanse młodego człowieka na ślub przed ołtarzem? Sprawdzamy.
Choć rok szkolny rozpoczął się na dobre, wciąż uczniowie i nauczyciele przyzwyczajają się do rzeczywistości po wakacjach. Pierwsze dni września to także okazja dla ministra edukacji, aby odwiedzać placówki w całym kraju. Prof. Przemysław Czarnek gościł na inauguracji roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie. Polityk witał się z uczniami, podając im rękę. Jedna z dziewczynek zaskoczyła go swoją reakcją.
Dzieci nie mogą samodzielnie opuszczać szkoły, jeśli wcześniej opiekunowie nie dostarczą do placówki odpowiedniego upoważnienia. Dzieje się tak dlatego, że szkoła jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich uczniów.Właśnie teraz, w najbliższych dniach, wychowawcy będą nas prosić o dostarczenie pozwoleń na wyjście dziecka ze szkoły. Choć może to się wydawać irytującym przejawem biurokracji, w istocie jest bardzo ważne.
Współczesny uczeń spędza w szkole mnóstwo czasu. Nawet jeśli zje obiad w szkolnej stołówce, na cały dzień może to się okazać stanowczo za mało. Warto, żeby zamiast monety na coś słodkiego z automatu zabrał ze sobą wartościowy posiłek.W pudełku powinno znaleźć się coś, co nie tylko napełni brzuszek, ale też zadba o sprawny umysł i silne ciało. Do tego powinno być smacznie, zdrowo, kolorowo - żeby dziecko chętnie zjadło to, co w śniadaniówce się znajdzie. I co dość istotne - nic się z niej nie może wylać, żeby nie zniszczyć książek i zeszytów.
Rodzice zerówkowiczów i pierwszaków wciąż bacznie obserwują swoje dzieci pod kątem gotowości szkolnej. Obserwując, jak dziecko trzyma ołówek, wielu rodziców widzi, że nie jest to prawidłowy chwyt pisarski, jednak nie wiedzą, jak pomóc dziecku.Z pomocą przychodzi nauczycielka, która od dawna dzieli się swoimi metodami i prostymi trikami na TikToku. Kobieta zdradziła swój prosty i skuteczny sposób na to, by dzieci prawidłowo trzymały ołówek, czy długopis. Internauci są zachwyceni.
Rodzice, uczniowie i nauczyciele często mówią, że "szkoła Czarnka to powrót do PRL-u". Jednak, jeśli przyjrzymy się edukacji z poprzedniego ustroju, to czasem można odnieść wrażenie, że część ówczesnych przedmiotów miałoby dziś większy sens, niż te, których uczniowie uczą się dzisiaj.Dawniej, co prawda nie było, tak potrzebnej dziś, informatyki i mało kto miał przywilej uczenia się języka angielskiego. Jednak nikt nie skończył podstawówki, jeśli nie umiał przyszyć guzika, czy zrobić kanapek. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy, czego w szkole uczyli się nasi rodzice i dziadkowie.
Szkoła ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo uczniów. To dlatego przy drzwiach wejściowych zawsze jest obecny woźny lub inna osoba, która pilnuje kto i dlaczego wychodzi ze szkoły. Czy takie obostrzenia powinny jednak obowiązywać wszystkich?A co z uczniami pełnoletnimi? Czy powyższe zakazy względem nich są zgodne z prawem? W jednej z łódzkich szkół na drzwiach wywieszono informację o tym, że jeśli ktoś wyjdzie poza teren placówki, może otrzymać naganę od dyrektora.
Idealny plan lekcji z punktu widzenia nauczyciela to taki, w którym jest jak najmniej „okienek”, czyli godzin bez lekcji, które trzeba jakoś przetrwać. Każdy chciałby wejść do szkoły, a następnie, jak najszybciej z niej wyjść.Przeciętnie jednak każdy nauczyciel ma w tygodniu kilka tych okienek. A katecheci? Oni mają ich naprawdę dużo – nawet po 20! Jak pisze Dariusz Chętkowski w bloku „Polityki”, jest to wyraźny dowód niechęci do nich.
Na Podkarpaciu rośnie liczba zakażeń Legionellą. Tuż przed nowym rokiem szkolnym Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie wydała zalecenie dotyczące bezpieczeństwa dla szkół i przedszkoli.
Nie czas jeszcze wyciągać kurtki przeciwwiatrowe i kalosze. Wrzesień zapowiada się bardzo ładnie, a pierwsze tygodnie roku szkolnego będą przeciągnięciem upalnego lata. Przyjemna pogoda popsuje się dopiero pod koniec miesiąca, ale o tym przeczytacie poniżej.Buty do szkoły kupione? Kurtki przejrzane? Zastanawiasz się nad kaloszami? Jeszcze ich nie wyciągaj. Prognoza pogody na wrzesień pokazuje, że jeszcze na chwilę wróci do nas lato.
Początek roku szkolnego to duże wydarzenie w życiu dziecka. Dlatego warto dodać mu otuchy w tym dniu. Wyślij dziecku lub wnuczkowi wierszyk, na widok którego się uśmiechnie, a wszystkie zmartwienia ulotnią.
W poniedziałek po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie zabrzmią szkolne dzwonki. Końcówka wakacji i wrzesień to dla rodziców niekończące się wydatki. Tego, ile trzeba wydać na bezpłatną przecież edukację w szkołach publicznych, nikomu nie trzeba tłumaczyć. Jednak odwiedzając sklepy z naszymi dziećmi i czytając wasze komentarze, niezmiennie łapiemy się za głowę. Najwięcej wydają rodzice pierwszaków, ale też dzieci, które uczą się w szkołach średnich, bo tam nie ma już darmowych podręczników. Przygotowaliśmy małe podsumowanie wydatków, które muszą ponieść rodzice, nim dzwonek zadzwoni.
Od tego roku uczniowie szkół średnich zaczną się uczyć nowego przedmiotu. Biznes i zarządzanie ma zaznajomić młodych ludzi z przedsiębiorczością. To „nowość na skalę dotąd niespotykaną”, jak stwierdził Przemysław Czarnek. A jak będzie? Podręcznik już zaczyna być krytykowany przez nauczycieli. Serwis money.pl zajrzał natomiast do środka książki i okazuje się, że pozostawia on wiele do życzenia. Czy to nam coś przypomina?
Część rodziców jeszcze nie oswoiła się z myślą, że w tym roku rozpoczęcie roku szkolnego zamiast pierwszego września będzie czwartego. Jednak jeszcze bardziej niż zmiana daty rodziców oburzają godziny, na które muszą dostarczyć dzieci do placówek. - Dopiero co wróciłam z urlopu, a znów musiałam poprosić szefa o wolny dzień - mówi Magda. Jej dzieci, a ma ich trójkę, chodzą do tej samej szkoły podstawowej, każde ma rozpoczęcie o innej godzinie.
Na ten przepis czekali od dawna rodzice, nauczycieli i psychologowie dziecięcy. O konieczności zaostrzenia prawa mówili też pediatrzy. Od 1 stycznia 2024 roku niepełnoletni nie kupią już napojów energetycznych zawierających kofeinę i taurynę. To dobry krok w stronę zdrowia młodzieży.Szacuje się, że co najmniej 30 proc. nastolatków sięga po energetyki częściej niż raz w tygodniu. Kofeina w tych napojach silnie uzależnia, jej wpływ na organizm jest inny od tego, który wywiera kawa. Do tego wciąż słabo zbadany. Po energetyki sięgają nawet dzieci w klasach 1-3. Dotąd nie było zakazu sprzedaży ich dzieciom. Teraz to się zmieni.