portalparentingowy.pl > Niemowlę > Przekłuwanie uszu niemowlakom. Wielu rodziców nadal praktykuje ten zwyczaj
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 26.03.2022 17:09

Przekłuwanie uszu niemowlakom. Wielu rodziców nadal praktykuje ten zwyczaj

Niemowlę z przekłutymi uszami
fot. JuFagundes, canva.com

Czy przekłuwać uszy niemowlakom? Większość specjalistów jest temu przeciwna. Mimo to wielu rodziców nadal się na to decyduje. O opinię postanowiliśmy zapytać naszych czytelników. Jedna z kobiet szczerze przyznała, że sprawiła kolczyki swojemu dziecku w wieku 5 miesięcy. Dość szybko otrzymała odpowiedź.

Temat "upiększania" małych dzieci rodzi duże kontrowersje. Wydaje się, że każdy rodzic ma na ten temat swoją własną, indywidualną opinię. Pediatrzy jednak pozostają jednogłośni.

Przekłuła uszy 5-miesięcznej córce

Gdy poprosiliśmy naszych czytelników o podzielenie się swoją opinią na temat przekłuwania uszu niemowlakom, jedna z kobiet wyznała, że sprawiła kolczyki już 5-miesięcznemu dziecku. Niewiarygodne, jaką dostała odpowiedź. Internauci nie mieli litości.

- Mojej córce uszy przebiłam gdy miała 5 miesięcy i wcale nie żałuję. Dziś dziecko ma 3 latka i jest wszystko ok — napisała.

- Trzeba było jeszcze dla własnej frajdy obrzezać. [...] Małego zwierzaczka to tulimy pieścimy, a własnemu dziecku serwujemy ból niżej ludzkiej godności. Trzeba dorosnąć do niektórych decyzji. Proszę jeszcze o tatuaż, może być na czole I bardzo proszę nie odpowiadać — czytamy w odpowiedzi.

Pediatrzy w większości są przeciwni przekłuwaniu uszu niemowlakom. Jolanta Wacławek dla portalu epozytywnaopinia.pl wytłumaczyła, dlaczego tego typu zabiegi mogą wiązać się z negatywnymi konsekwencjami w przyszłości.

- Nie mamy pewności, że niemowlę nie będzie pamiętało momentu przekłuwania uszu, a nawet gdyby tak było, to nie oznacza, że cierpi wówczas mniej. Jest dodatkowo bezbronne, ponieważ nie może o tym bólu powiedzieć wprost, posługuje się płaczem, bo to jego jedyna broń. [...] Nie zapominajmy o tym, że ucho po przekłuciu jest wrażliwe i boli, trzeba je odkażać. Niemowlęciu trudno to wytłumaczyć, często wyrywa się i płacze przy wykonywaniu czynności higienicznych, zaś proces gojenia nierzadko trwa wiele tygodni. Z kolei niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do infekcji, krwawienia, a nawet ropienia okolicy przekłucia — tłumaczy pediatra.

Czy niemowlakom powinno się przekłuwać uszy?

Kwestia przekłuwania uszu małym dzieciom budzi duże kontrowersje. Większość naszych obserwatorów jest jednak przeciwna tego typu praktykom. Mimo to pojawiają się również głosy zwolenników.

- Powinno się zabronić. Dziwię się, że w XXI w. nie ma na to paragrafu. Za klapsa pójdziesz siedzieć. Ale za przekłucie uszu nieświadomemu niemowlęciu będą bić brawo. To też jest przemoc.

- Nie, niemowlę z pomalowanymi paznokciami? Przebijać uszy, po co tyle bólu sprawiać takiemu malutkiemu dziecku. Jak dorośnie, samo zdecyduje.

- Uszy córkom przebijałam jak miały 7 miesięcy, ale paznokcie malowane to żenada, może jeszcze botoks

-Wiadomo, że paznokcie może sobie dziecko pomalować dla fanu, na przykład podczas zabawy. Ale przekłucie uszu to fanaberia matek, po co niemowlakowi kolczyki? Moja córka w tym roku ma 5 lat i sama zaczęła mówić, że by chciała kolczyki, to ma być jej decyzja.

- Mojej córeczce przebiłam uszka, jak miała 10 miesięcy i nawet nie zauważyła, a teraz jest taka dumna, że nosi kolczyki jak mama. Dziewczyny muszą mieć kolczyki! A znam też takie nastoletnie dziewczynki, co się zwyczajnie boją przebicia a chciałyby mieć....mi przebili na tzw. ziemniaka, jak miałam 3 lata i to było niefajne, więc ze zrozumiałych względów córci przebiłam na tzw. nieświadomce.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy: