Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Niemowlę

Niemowlę

Niemowlę – podstawowe informacje

Dzieci od narodzin do ukończenia pierwszego roku życia nazywane są niemowlętami. Okres ten jest szczególnie istotny z uwagi na szereg zmian zachodzących w organizmie dziecka. Przez pierwsze 12 miesięcy życia dziecko rozwija się zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Pierwszy miesiąc niemowlęcia nazywany jest okresem noworodkowym. Koniec okresu niemowlęcego następuje wraz z chwilą, w której dziecko samodzielnie potrafi utrzymać pionową postawę.

W tym czasie ma miejsce wiele kluczowych wydarzeń, które na zawsze pozostaną w pamięci świeżo upieczonych rodziców. Ich pociecha w okresie niemowlęcym zacznie gaworzyć, rozpoznawać przedmioty, a także reagować na swoje imię. Jest to także okres, w którym u dziecka pojawiają się mleczne zęby.

Niemowlę – etapy rozwoju

Przez pierwszy miesiąc życia dziecka ma miejsce okres noworodkowy. W tym czasie noworodek przesypia większość doby, z częstymi przerwami na karmienie oraz przewijanie. Jedynym pokarmem jakim żywione powinno być niemowlę przez pierwsze 6 miesięcy życia jest pokarm matki lub mleko modyfikowane. Między drugim, a trzecim miesiącem życia, niemowlę zacznie wydawać pierwsze dźwięki, tzw. głużenie, jednak na świadome gaworzenie przyjdzie rodzicom poczekać do 6. miesiąca życia.

Zwykle najtrudniejszym momentem życia niemowlęcia jest okres wyrzynania zębów mlecznych, które powinny pojawić się około 7. miesiąca życia. Ale są także przyjemne aspekty. Maleństwo w tym czasie stanie się coraz silniejsze i będzie chwytać wszystko, co wpadnie mu w ręce – będzie także umiało (z niewielką pomocą) podciągnąć się do siedzenia. Oprócz rozwoju fizycznego nastąpi także ogromna przemiana umysłowa. Dzidziuś zacznie kojarzyć przedmioty, wydawać sylabowe dźwięki, a także reagować na własne imię. Stopniowo także poprawi mu się wzrok.

Jak zajmować się niemowlęciem?

Zajmowanie się niemowlęciem dla większości rodziców jest zajęciem zarówno trudnym, jak i wyjątkowym – bo choć nierzadko są wycieńczeni natłokiem obowiązków, to każdy uśmiech ich małej pociechy jest dostateczną rekompensatą. Najtrudniejszym etapem opieki nad niemowlęciem jest niewątpliwie okres noworodkowy, kiedy to zarówno rodzice jak i dziecko muszą się zaadaptować do nowej sytuacji. Jednak z czasem pierwotnie trudne czynności zaczynają przychodzić rodzicom z coraz większą łatwością i lada moment te najtrudniejsze chwile mijają.

Opieka nad niemowlęciem przez większość czasu skupia się na karmieniu i przewijaniu go podczas przerw od snu, którego niemowlę szczególnie potrzebuje (choć z czasem jego wymagana ilość snu nieco się zmniejszy). Również dieta niemowlęcia z czasem się nieco rozwinie, ponieważ po upływie 6 miesięcy dziecko może spożywać także różnego rodzaju papki, a później również produkty stałe. Oprócz snu, karmienia, przewijania i bliskości, należy także pamiętać o higienie i pielęgnacji niemowlęcia. Pierwszy rok życia dziecka jest bardzo przełomowy, dlatego warto dbać zarówno o jego rozwój fizyczny, jak i umysłowy, pamiętając także o cyklicznych konsultacjach lekarskich.

Pokaż więcej

dziecko w łóżeczku
19.05.2024 21:00 Dawne metody na usypianie dziecka. Aż włos się jeży na głowie

Dawno, dawno temu, żeby matka mogła popracować w polu, dziecko musiało spać. Dlatego dostawało do ssania makówkę – zawinięte i związane w szmatkę ziarna maku. Mak otumaniał i faktycznie sprawiał, że dziecko zasypiało, i to szybko i mocno.Kilkadziesiąt lat temu najpopularniejszą metodą na usypianie dziecka, było zostawianie go samego w łóżeczku i cierpliwe czekanie, aż się wypłacze i z wyczerpania zaśnie. Zwolenników wariacji na temat tego sposobu znajdziemy niestety nawet dziś. 

dziecko samolot
13.05.2024 11:24 "Cały samolot czuł, że to nie było siku". Stewardesa zdradza, jak wygląda lot z dziećmi

Zdarzało mi się lecieć w akompaniamencie dziecięcych krzyków, zdarzało się, że choć samolot był pełen dzieci, było cichutko. Ale płacz to nie jedyny problem w samolocie. Bo niemowlę nie wypróżni się na zawołanie przed lotem. Czy można je przewinąć w samolocie?Coraz cieplejsze dni i wszyscy już myślimy o letnim wypoczynku. Jeszcze tylko kilka tygodni i będą upragnione wakacje. Urlop w kraju powoli staje się luksusem, na który niewiele rodzin stać. Taniej jest lecieć do ciepłych krajów. No i tu pojawia się problem, bo niemowlę w samolocie to kwestia kontrowersyjna.

dziecko chłopiec
12.05.2024 14:11 To imię dla chłopca wraca w wielkim stylu. Wygryzie Nikodema i Antosia

Imiona dla dzieci podlegają modom. W 2023 roku do gry wróciły na dobre stare polskie imiona. Ale i to powoli się zmienia, a rodzice wracają do imion dla chłopców, które królowały za ich młodości lub zaledwie kilka lat temu. W 2023 roku w Polsce urodziło się 257,3 tysiąca dzieci. W wykazie imion nadawanych dzieciom wyraźnie widać, że dużo większa kreatywność w nadawaniu imion występuje u rodziców dziewczynek. Jednak i rodzice chłopców coraz częściej kombinują z imionami dla swoich pociech. A w szczególności, wracają do imion, które już kiedyś były popularne.  

niemowlę
12.05.2024 11:43 Zaślinione niemowlę. Czy tak to powinno wyglądać?

Lśniąca broda u niemowlęcia to standard. Maluszki ślinią się obficie i to normalne, fizjologiczne zjawisko. Czasem wywołują je rosnące zęby, ale przyczyny są też inne. A kiedy ślinienie powinno wreszcie ustać? Rodzice dzieci, które mają już ponad roczek i wciąż się ślinią, zastanawiają się, czy przypadkiem ich dziecko nie ma obniżonego napięcia mięśniowego.

Rossmann
09.05.2024 12:16 Uwaga! Mleko Bebilon z Rossmanna skażone bakterią. Nie podawaj go dziecku

Ważny komunikat dla klientów Rossmanna. Sieć apeluje o zwrot mleka Bebilon Profutura 2. Partia produktu jest zanieczyszczona groźnymi dla zdrowia dzieci bakteriami. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać go dziecku.Jeżeli masz w domu to mleko, koniecznie odnieś je do sklepu. Otrzymasz zwrot pieniędzy, nawet bez okazania paragonu. Zanieczyszczona partia trafiła nie tylko do Rossmanna.

karetka, rączka dziecka
08.05.2024 08:57 Głogów. Sąsiedzi uratowali dziecko z rąk kata. To, co mu robił, nie mieści się w głowie

Do głogowskiego szpitala (woj. dolnośląskie) trafił 5-miesięczny chłopczyk. Niemowlę ma uraz głowy. Pod opiekę medyków trafiła także jego mama. Z relacji sąsiadów jawi się obraz strasznej, trwającej miesiącami tragedii. Najgorsza w tym wszystkim jest jednak bezsilność służb, które okoliczni mieszkańcy alarmowali od dawna, że w tej rodzinie dzieje się coś złego. Teraz ze łzami w oczach mówią: Cud, że nie doszło do większej tragedii. Czy to koniec piekła tego maleństwa?

niemowlę, mama
08.05.2024 07:59 Dlaczego noworodek ulewa? Sprawdź kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza

Ulewanie zdarza się każdemu noworodkowi i wielu niemowlętom. Młodzi rodzice uczą się o tym z poradników i na szkole rodzenia, a mimo to często martwią się, że z ich dzieckiem coś jest nie tak. Dlaczego noworodek ulewa i kiedy ulewanie wymaga konsultacji z lekarzem?Układ pokarmowy noworodka dopiero uczy się funkcjonować, a to wiąże się z różnymi problemami. Ulewanie jest jednym z nich. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, żeby złagodzić dziecięce ulewanie. Oto najlepsze z nich.

pieluszka na wózku dziecka
05.05.2024 11:27 Zaczęło się narodowe przegrzewanie dzieci. Za chwilę dojdzie do tragedii

Rodzice masowo ruszyli na spacery z dziećmi. Piękna pogoda zachęca do wychodzenia na zewnątrz i dania niemowlakom okazji do zażycia świeżego powietrza. A przynajmniej w teorii, bo w praktyce dzieci okryte kocami i pieluchami, duszą się we własnych wózkach. 

Lidl i Biedronka
03.05.2024 08:01 Lidl i Biedronka tym razem jednym głosem. Pilny apel do klientów

Lidl i Biedronka bliźniaczym głosem zaapelowały do klientów o pilny zwrot produktu, który można było nabyć w sklepach obydwu sieci. Wcześniej komunikat wydał Główny Inspektor Sanitarny. Chodzi o niebezpieczne bakterie w popularnym produkcie dla dzieci.

ukąszenie komara
02.05.2024 09:25 Jak zabezpieczyć dziecko od ukąszeń? Lepiej nie popełniać tych błędów

Ukąszenia owadów skutecznie potrafią odebrać przyjemność z korzystania uroków pięknej wiosny. Siebie możemy popsikać sprayem, który odstrasza insekty, a co z niemowlakiem?Środki, które kupujemy w drogeriach czy aptekach i którymi sami chronimy się przed ukąszeniami komarów, meszek i kleszczy najczęściej nie nadają się dla małych dzieci. 

niemowlę
02.05.2024 07:31 W maju urodzisz... szczęśliwego człowieka. Te dzieci są pełne pasji

Dzieci urodzone w maju dość często są owocem wakacyjnych porywów serc rodziców. Poczęto je bowiem na przełomie sierpnia i września. W maju słońce jest wysoko na nieboskłonie, dni są długie i ciepłe. To sprzyja spacerom, spotkaniom towarzyskim. Dzieci od początku są dobrze socjalizowane, a ich rodzice dzięki okolicznościom przyrody optymistycznie nastawieni.Dzieci urodzone w ciepłych miesiącach zwykle cieszą się dobrym zdrowiem, na co niemały wpływ ma naturalna ekspozycja na witaminę D, ale też ogromna ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Co ciekawe, wg. socjologów, urodzeni w maju częściej, niż dzieci z innych miesięcy deklarują w dorosłym życiu, że są szczęśliwi.

pokój matki z dzieckiem Manufaktura Łódź
29.04.2024 18:33 To nie Skandynawia. Taki pokój matki i dziecka znajduje się w polskim mieście. Zgadniecie, w którym?

To centrum handlowe jest jednym z największych w Polsce i w Europie. W weekendy szturmują je tysiące kupujących, a wśród nich nie brakuje także rodziców z dziećmi. Ta galeria udowadnia, że pokój dla matki z dzieckiem, może być funkcjonalny, przyjazny, czysty i po prostu ładny. Tutaj nie tylko da się wygodnie przewinąć dziecko i nakarmić je piersią bez skrępowania. Maluchy mogą odpocząć od gwaru galerii, skorzystać z dostosowanej do wzrostu toalety, a nawet trochę się pobawić.Wizyta w centrum handlowym z dzieckiem, lub z dwoma, to prawdziwa wyprawa. Mama musi być przygotowana na wszystko, łącznie z karmieniem piersią, zmianą pieluchy, lub niespodziewanym wołaniem: "Siku!". Większość galerii handlowych na swoim terenie ma pokoje dedykowane właśnie mamom z dziećmi. Ale większość z nich, delikatnie mówiąc, pozostawia wiele do życzenia. W tym mieście jest jednak inaczej.

niemowlę
28.04.2024 09:50 Dlaczego dziecko budzi się z płaczem? O tym większość rodziców zapomina

Ten, kto wymyślił powiedzenie "spać, jak dziecko" chyba nigdy nie miał dzieci. Bo maluchy w ogromnej większości wcale dobrze nie śpią. I nie tylko przez pierwsze miesiące życia. Zmartwieni (i niewyspani) rodzice często zastanawiają się, dlaczego dziecko budzi się z płaczem. O to kilka odpowiedzi na to pytanie.Powodów będzie tyle, ile dzieci, ale niektóre przyczyny nocnych pobudek są dużo częstsze niż inne. A ta najpopularniejsza, którą próbujemy wypchnąć z naszej dorosłej świadomości, to potrzeba bliskości. Dziecko budzi się z płaczem, bo potrzebuje rodzica. Może mieć wtedy równie dobrze 2 miesiące, co 2 lata. Z jakich jeszcze powodów dzieci budzą się z płaczem?

żłobek
26.04.2024 10:13 Czy 3-miesięczne dziecko może chodzić do żłobka? Niektórym nie mieści się to w głowie

Gdy rodzi się dziecko, najchętniej bylibyśmy przy nim non-stop. To jednak utopia. Przychodzi taki moment, w którym maluszek musi iść do przedszkola, a często jeszcze wcześniej – do żłobka. Żłobki jednak to takie instytucje, które mają swoich przeciwników.Relacja z mamą lub innym opiekunem, jest najważniejszą potrzebą niemowlęcia i malutkiego dziecka. Wiele osób sprzeciwia się więc wysyłaniu takich szkrabów do żłobków twierdząc, że to może zaburzyć ich rozwój, a nawet rzutować na całą przyszłość dziecka. 

noworodek
22.04.2024 13:05 Gdzie dziecko ma ciemiączko? Czy wolno go dotykać? Wyjaśniamy

Noworodki przychodzą na świat z nie do końca zrośniętymi kośćmi czaszki. Ta luka nosi nazwę ciemiączko i jest niezbędna w porodzie i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Ale gdzie dziecko ma ciemiączko? I czy może mieć więcej niż jedno?Tak, ciemiączka są dwa. O drugim, nieco mniejszym, niektóre mamy w ogóle nie wiedzą, chociaż jest tak samo ważne, jak to pierwsze. Ciemiączka wymagają od nas dużej delikatności, ale to nie prawda, że nie można ich dotykać, albo że wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji.

dziecko z tortem
19.04.2024 11:49 Co dziecko wybiera na roczek? Urodzinowa wróżba powie, co przyniesie mu los

W wielu regionach Polski jest tradycja dotycząca pierwszych urodzin dziecka. Polega ona na tym, że przed maluchem kładzie się kilka przedmiotów. To, co wybierze, ma być symbolem tego, co czeka go w przyszłości.Pierwsze urodziny są bardzo ważnym wydarzeniem. Są swojego rodzaju rytuałem przejścia. Dziecko przestaje już być niemowlęciem. Do tej pory czcimy je najczęściej z wielką pompą.

promocja na ubranka dla dzieci lidl
18.04.2024 11:49 Mega promocja w Lidlu. Mamy pokochały ten komplet dla dzieci

Ubranka dla dzieci z Lidla od dawna cieszą się dobrą sławą wśród młodych mam. Bawełniane body i legginsy w dobrej cenie są złotym Graalem rodziców. Stosunek jakości do ceny zdecydowanie wygrywa, gdy mówimy o dzieciach, które rosną ok. 40 cm w rok. 

karmienie dziecka
18.04.2024 10:10 Czy można przygotować mleko modyfikowane na wodzie z kranu? Wiele mam wciąż tego nie wie

Mleko modyfikowane jest sposobem żywienia wybieranym przez wiele mam. Gotową mieszankę wystarczy wymieszać z wodą i już. Jednak woda do przygotowania mleka zastępczego nie może być byle jaka.Wiele mam wciąż nie wie, jaka powinna być ta idealna woda do mleka modyfikowanego. Czy najlepsze są wody butelkowane polecane przez Instytut Matki i Dziecka, czy wystarczy woda z kranu?

przebijanie uszu dziecku
16.04.2024 13:23 Przebiła 3-miesięcznej dziewczynce uszy. "To znęcanie się nad dzieckiem"

W każdej przedszkolnej grupie znajdzie się co najmniej jedna dziewczynka, która ma przekłute uszy. Rodzice uważają, że wygląda to ładnie, a poza tym małe księżniczki czasami bardzo marzą o takiej ozdobie.Przekłuwanie uszu dzieciom jest bardzo kontrowersyjne, nawet jeśli chodzi o kilkulatki. A co dopiero, kiedy mówimy o niemowlakach! Jednak ta mama nie podziela tego zdania. Postanowiła przebić uszy trzymiesięcznemu maluszkowi!

dziewczynka
16.04.2024 09:38 Kim są dzieci elfy? Rzadka choroba genetyczna zmienia ich wygląd

Te dzieci są nazywane elfami, ale ich życie nie ma nic wspólnego z bajką. Wręcz przeciwnie. Od urodzenia zmagają się z wieloma trudnościami, bo choroba, na którą cierpią, dewastuje prawie cały ich organizm. To zespół Williamsa.Tę chorobę genetyczną diagnozuje się raz na około 15 000 urodzeń. Polega na poważnych ubytkach w budowie ponad 20 genów, co skutkuje problemami w rozwoju fizycznym i psychicznym. Zespół Williamsa rozpoznaje się po charakterystycznych rysach twarzy. Chore niemowlęta wyglądają jak małe elfy.

niemowlę po kąpieli
15.04.2024 13:40 Niemowlę płacze i krzyczy w kąpieli? Wykorzystaj ten sposób, a pokocha wodę

Kąpiel niemowlaka powinna być spokojna i relaksująca. Powolne oblewanie małego ciałka, szczęśliwe gaworzenie, delikatne chlapanie wodą. Kąpiel ma być pierwszym z rytuałów wyciszających, które przygotowują dziecko do spania.Najczęściej jednak wcale tak nie wygląda. Większość dzieci wije się i krzycząc wniebogłosy, próbuje wydostać się z rąk mam. Na samą myśl o wieczornej kąpieli rodzice już są spoceni i bladzi ze strachu. Na szczęście można sobie z tym poradzić.

Niemowlę
13.04.2024 15:34 Dlaczego niemowlę przed zaśnięciem potrząsa głową? Powód może zaskoczyć

Nosisz, przytulasz, układasz w łóżeczku, a maluszek, zamiast dalej spokojnie spać, zaczyna kręcić intensywnie główką na boki. Czy ma koszmar, czy coś go boli, a może jest mu niewygodnie?Najprawdopodobiej właśnie obserwujesz jaktacje, bo tak nazywa się te rytmiczne, powtarzające się stereotypie ruchowe. Doświadcza ich blisko 70 proc. wszystkich niemowląt.

dziecko pijące wodę
11.04.2024 12:12 Czy można niemowlę dopajać wodą? Czasami wręcz trzeba

Kiedy tylko robi się cieplej, mamy i babcie zaczynają zrzędzenie. “Daj mu trochę herbatki albo soczku”, “Co ty robisz, przecież dziecku chce się pić!”. A jednak obecne zalecenia są jasne: nie powinno się dopajać niemowląt karmionych piersią!I to bardzo długo, bo aż do momentu rozszerzania diety. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, że trzeba podać brzdącowi wodę. Jest ich jednak mniej, niż myślisz.

bursztynowa bransoletka
03.04.2024 12:48 Bursztynowa bransoletka na rączce niemowlęcia. Czy wiesz, co oznacza?

Coraz częściej można zobaczyć maluszki, które na rączce mają założoną bransoletkę z bursztynowych koralików. Wbrew pozorom to nie jest ozdoba, a… sposób na bolesne ząbkowanie.To bardzo trudny czas dla dzieci. Przebijające się ząbki powodują ból, często także gorączkę, katar, łzawienie, brak apetytu. Bursztyn ma pomóc niemowlętom (i ich rodzicom) przejść przez ten okropny moment.

rzodkiewka
02.04.2024 19:46 Rusza sezon na młode rzodkiewki. Czy można podawać je dziecku?

Nareszcie wiosna. To idealny czas na wprowadzenie do diety dziecka nowych produktów, a jednym z najbardziej wiosennych warzyw jest rzodkiewka. Kiedy można ją podać dziecku? Czy rzodkiewka jest bezpieczna dla niemowląt?Zdania są podzielone. Jedni uważają, że rzodkiewki nie powinno się podawać dzieciom nawet do 2 roku życia, bo są bardzo twarde i ostre w smaku. Ale to nie do końca prawda. Rzodkiewka jest bardzo zdrowa i warto zaproponować nawet malutkiemu dziecku, pod warunkiem że nie będzie nafaszerowana pestycydami.

dziecko
02.04.2024 14:17 W kwietniu urodzisz...perfekcjonistę. Te dzieci kochają luksus

Dziecko urodzone w kwietniu zostało poczęte na przełomie lipca i sierpnia. Jesteś już pewnie zmęczona końcówką ciąży, która przypadła na zimę. Konieczny okazał się nowy płaszcz, bo w żadnej kurce nie mogłaś się dopiąć. Kwiecień, jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, będzie piękny, ale jak wiadomo, z tym bywa różnie. "Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata" i tak jest też z charakterem osób urodzonych w kwietniu - są zmienne. Jednak mają wspólną cechę - kochają luksus. Jednak to nie wszystko, co łączy kwietniowe dzieci.

trojaczki z tarnowa
31.03.2024 12:34 Trojaczki z Tarnowa porzucone w szpitalu. Wszystkie są tej samej płci

Zaledwie trzy miesiące temu w Tarnowie urodziły się trojaczki, które nadal poszukują rodziców. Ci biologiczni zostawili dzieci jeszcze w szpitalu. Gmina oraz szpital apelują do ludzi o dobrych sercach, aby przygarnęły rodzeństwo bez rozdzielania ich.  

niemowlę
29.03.2024 09:51 W ten weekend będzie 20 stopni. Jak ubrać niemowlę, aby go nie przegrzać?

Pogoda w Wielkanoc ma nas rozpieszczać. Takich świąt nie było już dawno, żeby nie powiedzieć nigdy, bo zapowiada się, że będziemy blisko marcowego rekordu ciepła (25,6 stopnia Celsjusza w 1974 roku w Nowym Sączu). Weź to pod uwagę, szykując ubrania na Święta dla dziecka.Dzieci ubieramy odpowiednio do pogody, a nie w zgodzie z kalendarzem. Przegrzewanie niemowląt i małych dzieci, to prosta droga do infekcji, na które wiosną nikt nie ma ochoty.