Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Przepuklina u noworodka
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:11

Przepuklina u noworodka

Przepuklina u noworodka
unsplash.com/ Omar Lopez

Przepuklina u noworodka - przyczyny

Mięśnie brzucha noworodka nie są tak rozwinięte, jak u dorosłego. Jeszcze podczas ciąży przechodziła przez nie pępowina, po czym pozostał otwór. Po porodzie to właśnie przez ten otwór na zewnątrz powłok brzusznych może wyjść kawałek jelita, jednak może się to stać również w miejscu, gdzie mięśnie są jeszcze po prostu słabe. Zdarza się to gdy dziecko bardzo mocno się napina, chcąc się na przykład załatwić, gdy dręczą je zaparcia i kolka, albo zwyczajnie podczas płaczu.

Najczęściej dzieje się to w okolicach pępka, ponieważ tam właśnie znajdowała się pępowina i stan taki nazywamy przepukliną pępkową. Jest ona najmniej niebezpiecznym rodzajem tego schorzenia. Czasami jednak kawałek jelita wychodzi przez dziurę w pachwinie, a w przypadku chłopców, dziurę można znaleźć też w mosznie. Przepuklina u noworodka najczęściej występuje, gdy mamy do czynienia z dziećmi urodzonymi przedwcześnie, albo gdy po porodzie maluch miał niską masę ciała. Na szczęście nie jest to groźny defekt i w większości przypadków życie dziecka nie jest zagrożone.  

Przepuklina u noworodka - objawy

Przepuklinę pępkową można rozpoznać, gdy zauważymy charakterystyczne wybrzuszenie w okolicy pępka dziecka. Jego wielkość porównywalna jest z orzechem włoskim lub mandarynką. Nie jest niebezpieczna, ale mimo to warto udać się do lekarza, który potwierdzi, że to rzeczywiście przepuklina u noworodka powstała z powodu pępowiny i nauczy nas, co robić w takiej sytuacji.

Zdarza się, że przepuklina u noworodka widoczna jest w pachwinie albo mosznie. Jest to bardziej skomplikowana sytuacja, ponieważ wymaga interwencji chirurgicznej. Dzieje się tak z uwagi na to, że przepuklina pachwinowa, udowa czy mosznowa, nie cofa się sama. Dobrze jest też zdecydować się na jej usunięcie zanim dziecko będzie miało rok. Na szczęście nie jest to groźny zabieg.

Przepuklina u noworodka - jak leczyć?

To jak postępować gdy pojawi się przepuklina u noworodka zależy od tego, jak bardzo jest duża. Jeśli jest stosunkowo niewielka, to dobrze będzie często kłaść dziecko na brzuchu. Dzięki temu wzmacniają się mięśnie i pojawia się nacisk na jelita, które nie mogą wtedy wyjść na zewnątrz.

Płacz, mimo, że zazwyczaj nie jest przyczyną pojawienia się przepukliny, to często może pogorszyć jej stan, gdy ta już się pojawi. Postarajmy się więc, by uspokoić dziecko, jeśli zauważymy u niego przepuklinę.

Jeśli mamy do czynienia z dużą przepukliną, lekarz może zalecić specjalny plaster, który będzie miał za zadanie przytrzymać mięśnie. Zostanie on naklejony na pępek gdy już odprowadzi się przepuklinę, zazwyczaj powinien być przyklejony przez dwa tygodnie. Nie należy obawiać się kąpieli, ponieważ można te plastry moczyć. Po dwóch tygodniach zaś wymieniany jest na nowy, i tak przez kilka miesięcy. Przeciwwskazania wobec użycia tej metody, to możliwość pojawienie się reakcji alergicznej malucha na klej.

Przepuklina pachwinowa lub mosznowa wymaga za to operacji. Do czasu, aż to nastąpi, rodzice muszą nauczyć się chować przepuklinę dziecka. Na szczęście zazwyczaj ta dolegliwość nie jest dla malucha bolesna, nie będzie go też bolało, jeśli to miejsce będzie przykryte ubrankiem lub pieluszką. Dobrze będzie robić to podczas kąpieli, lub gdy dziecko zaśnie, wtedy jego mięśnie będą rozluźnione. Zwyczajnie wystarczy wtedy uciskać ją palcem, aż schowa się do środka.

Tagi: Dziecko