Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Przyklejony napletek u dziecka
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:10

Przyklejony napletek u dziecka

Przyklejony napletek u dziecka
pixabay.com

Czym jest napletek?

Napletek u ludzi to fałd skórny, który osłania częściowo lub w całości żołądź prącia. Jego funkcja to zabezpieczenie wędzidełka i żołędzi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zapewnienie im odpowiedniej wilgotności. Napletek może być ściągany za żołądź, choć po urodzeniu jest on sklejony z żołędziem.

Kiedy mówimy o przyklejonym napletku u dziecka?

U niemowlaka napletek i żołądź mają wspólną blaszkę nabłonka, co powoduje, że są zrośnięte a napletka nie można całkowicie odprowadzić. Czasem możliwe jest niepełne odprowadzenie pozwalające uwidocznić ujście cewki moczowej. Stan ten zmienia się z wiekiem i do 17 roku życia powinno być możliwe pełne uwolnienie napletka.

Wbrew opinii i obawom wielu rodziców, brak możliwości pełnego zsunięcia napletka nie jest niczym niepokojącym u małego chłopca i nie należy forsować zsuwania go, ponieważ może to prowadzić do zakażenia odsłoniętych tkanek, a to do powstawania blizn i zrostów, które w przyszłości mogą być przyczyną stulejki.

Postępowanie z przyklejonym napletkiem u dziecka

Przyklejony napletek to jeden z najbardziej powszechnych powodów przez które rodzice kierują się z dziećmi do poradni chirurgicznych. Przypominamy, że napletek w pierwszych latach życia nie będzie możliwy do odprowadzenia ze względu na swoją budowę. Fakt jego przyklejenia w żaden sposób nie wpływa negatywnie na możliwości prawidłowego oddawania moczu. Uznaje się, że stan, w którym napletka nie będzie dało się odprowadzić dotyczyć może około połowy chłopców, którzy nie ukończyli 1 roku życia i nawet 20% chłopców w okolicy 3 roku życia. Jeśli u chłopca młodszego niż 3 letniego nie obserwujemy żadnych niepożądanych reakcji czy objawów nie powinniśmy na siłę odciągać napletka, ponieważ łatwo wówczas doprowadzić do wspomnianego wcześniej zjawiska jakim jest stulejka wtórna.

Jeśli dziecko po ukończeniu 3 roku życia dalej ma całkowicie nieodprowadzalny napletek wówczas warto skonsultować sprawę z lekarzem. Najlepiej z chirurgiem dziecięcym. Wówczas mogą zostać podjęte jakiekolwiek racjonalnie uzasadnione decyzje na temat ewentualnego leczenia przypadłości.

Higiena w przypadku przyklejonego napletka

Zjawiskiem nierozerwalnie związanym z napletkiem jest mastka. Czym jest? To wydzielina o białym lub żółtym zabarwieniu zbierająca się pod napletkiem. Wbrew pozorom nie jest ona groźna, nie świadczy o zakażeniu a nadmiar jej jest wypłukiwany podczas czynności fizjologicznych lub podczas kąpieli. Sam napletek nie wymaga bardzo wyszukanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli dziecko wciąż nosi pieluszkę wówczas należy stosować się do kilku prostych zasad:

  • Pieluszkę najlepiej zmieniać zgodnie z cyklem snu niemowlęcia oraz po wypróżnieniu (zwłaszcza, jeśli dziecko spędza sporo czasu na brzuchu)

  • Okolice intymne oraz pupę dziecka przemywamy przy użyciu hipoalergicznych chusteczek nawilżonych wodą, lub ciepłą wodą na waciku.

  • Kierunek przemywania chłopca – od przodu do tyłu. W pierwszej kolejności należy oczyścić pachwiny, prącie, mosznę i dopiero kierować mycie w okolice odbytu dziecka. W przypadku zanieczyszczenia napletka kałem (a to często zdarza się, gdy dziecko leży na brzuchu), należy bardzo starannie oczyścić okolice napletka bez odciągania go na siłę. Szczególnie ważne jest, aby kupa dziecka nie dostała się pod napletek do ujścia cewki moczowej.

  • Po przemyciu pupy oraz penisa a przed nałożeniem kremu powinno się dokładnie osuszyć pośladki chłopca

Jeśli dziecko jest już odpieluchowane, wówczas poza codzienną kąpielą, warto wycierać nadmiar moczu z penisa po sikaniu. Ewentualnie przetrzeć końcówkę członka wilgotną chusteczką.

Tagi: Dziecko