portalparentingowy.pl
Przywrotnik pospolity w ciąży

pixabay.com

Przywrotnik pospolity w ciąży

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Przywrotnik pospolity to roślina lecznicza, bardzo często kojarzona z uśmierzaniem kobiecych dolegliwości. Stosuje się go już od średniowiecza, a uprawa nie jest trudna. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe i moczopędne. Jak można wykorzystać

Jak działa przywrotnik pospolity?

Jest to roślina lecznicza, szeroko wykorzystywana w medycynie. Łatwo go rozpoznać, kwitnie od maja do września, ma żółtozielone, drobne kwiaty, i liście o szaro-zielonej barwie. Łodyga ma od 10 do 15 centymetrów, występuje na łąkach na obszarze całej Polski.

Pomaga na wiele przypadłości, które szczególnie dokuczają kobietom, zwłaszcza tym cierpiącym na bolesne miesiączki, obfite upławy, albo zapalenie pochwy. Pomaga też na wzdęcia i biegunkę, łagodzi obecność wrzodów żołądka i objawy zapalenia odbytu. Bardzo korzystnie działa na naczynia krwionośne, co sprawia, że dobrze leczy hemoroidy i żylaki. Sama ta lista pokazuje, że przywrotnik pospolity w ciąży może okazać się niezwykle przydatny.

Można go stosować także podczas problemów ze skórą, od rzeczy tak trywialnych jak trądzik, do stanów zapalnych skóry i błony śluzowej. Pomaga także podczas walki ze zmarszczkami, wygładzając cerę.

Kobieta boleśnie przechodząca cykl miesiączkowy na pewno doceni niektóre zbawienne efekty tej rośliny, zwłaszcza zmniejszenie obfitości krwawienia, łagodzenie bólu związanego z menstruacją, ale także problemów dotyczących menopauzy.

Przywrotnik stosuje się zarówno zewnętrznie, w postaci okładów, nasiadówek, płukanek czy kąpieli, jak i wewnętrznie, przyrządzając z niego herbaty, napary i nalewki.

Przywrotnik pospolity w ciąży

Przywrotnik pospolity w ciąży może okazać się szczególnie przydatny zwłaszcza ze względu na jego właściwości wzmacniające mięśnie. Wzmocnienie wiązadeł macicznych zapobiega poronieniu, a także krwotokom porodowym.

Ma również zbawienne działanie przy nieco bardziej prozaicznych efektach ciąży: jego korzystny wpływ na układ trawienny pomaga radzić sobie z porannymi nudnościami i problemami z trawieniem.

Zazwyczaj picie wywaru z przywrotnika zaleca się kobietom przynajmniej na cztery tygodnie przed terminem porodu, ale niekiedy lekarz może zalecić spożywanie go nawet od trzeciego miesiąca. Dzięki temu przebieg porodu może mieć znacznie łagodniejsze skutki niż zazwyczaj.

Warto jednak pamiętać, żeby nigdy nie stosować tego ziela na własną rękę. Przywrotnik pospolity w ciąży powinien być używany jedynie po konsultacji z lekarzem.

Na co jeszcze pomaga ziele przywrotnika?

Bardzo często przywrotnik wykorzystuje się do produkcji kosmetyków. Kremy i toniki na zmarszczki korzystają z jego właściwości pielęgnujących skórę. Zmniejsza rozszerzanie się porów, tym samym redukując trądzik i pozostające po nim ślady. Blizny przemywane naparem z przywrotnika regenerują się szybciej.

Warto go stosować także w przypadku problemów związanych z jamą ustną. Pomoże dziąsłom goić się po usunięciu zęba, a także złagodzi objawy i przyśpieszy leczenie zapalenia krtani.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >