Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Puchnięcie dłoni w ciąży – przyczyny, objawy, zagrożenia i sposoby na obrzęki
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Puchnięcie dłoni w ciąży – przyczyny, objawy, zagrożenia i sposoby na obrzęki

Puchnięcie dłoni w ciąży – przyczyny, objawy, zagrożenia i sposoby na obrzęki
pixabay.com

Puchnięcie dłoni w ciąży – przyczyny

Opuchnięte dłonie w ciąży nie powinny nikogo dziwić. To całkowicie normalne zjawisko, podobnie jak obrzęk stóp, nóg czy kostek. Zwłaszcza w trzecim trymestrze istnieje duża szansa, że puchnięcie dłoni będzie mocno odczuwalne. Dlatego kobiety u których wystąpiła ta dolegliwość powinny chwilowo zrezygnować z noszenia pierścionków, aby nie uciskały one palców. Opuchlizna na dłoniach w czasie ciąży jest zjawiskiem naturalnym i ma bezpośredni związek z zatrzymywaniem się w tym czasie wody w organizmie. W ten sposób organizm kobiety przygotowuje się do porodu, podczas którego może ona stracić wiele krwi. Oczywiście to nie jedyne przyczyny powstawania obrzęków na dłoniach. Duży wpływ na to ma także aktywny tryb życia i dieta. Kobiety, które wykonują ćwiczenia fizyczne oraz zdrowo się odżywają i odpowiednio nawadniają organizm są znacznie mniej narażone na puchnięcie dłoni w ciąży. Między innymi dlatego należy zrezygnować z słonych, pikantnych przekąsek i potraw, a także pamiętać o piciu co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Wśród przyczyn opuchlizny rąk można także wskazać wykonywanie prac manualnych, częste korzystanie z telefonu dotykowego i pisanie na klawiaturze.

Puchnięcie rąk w ciąży – objawy

Choć opuchlizna na dłoniach często jest widoczna gołym okiem, to jednak nie jedyny objaw świadczący o obrzęku. W niektórych przypadkach pojawia się także mrowienie, drętwienie rąk. Wśród objawów, które mogą świadczyć o puchnięciu rąk, są także problemy z chwytaniem przedmiotów oraz zauważalne osłabienie dłoni. W niektórych przypadkach puchnięcie rąk w ciąży objawia się również bólem w nadgarstkach.

Sposoby na obrzęki dłoni w ciąży

Choć puchnięcie rąk w ciąży spotyka niemal każdą kobietę to można próbować walczyć z obrzękami. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu, a więc picie około dwóch litrów wody. Warto przyjrzeć się także swojej diecie i w miarę możliwości wyeliminować z niej sól, która wspiera gromadzenie się wody w organizmie. Ważne jest także, aby zrezygnować z wykonywania prac manualnych i fizycznych, które mają wpływ na pojawianie się obrzęków. Dobrym sposobem na walkę z opuchlizną dłoni jest częste trzymanie rąk na kolanach albo delikatne potrząsanie nimi. Warto także zwrócić uwagę na pozycję w jakiej śpimy. Na puchnięcie rąk w ciąży mogą mieć wpływ zgięte nadgarstki w czasie snu, a także spanie na dłoniach. Aby zmniejszyć opuchliznę na dłoniach pomocny będzie delikatny masaż dłoni, który poprawi ukrwienie.

Puchnięcie rąk w ciąży – zagrożenia

Puchnięcie dłoni w ciąży nie zawsze jest spowodowane zatrzymaniem się wody w organizmie. Czasem jest to objaw poważnych chorób, dlatego warto bacznie się sobie przyglądać. Pierwszym niepokojącym objawem na który należy zwrócić uwagę jest pojawienie się opuchlizny w nietypowych miejscach, takich jak twarz czy podbrzusze. O ile obrzęki stóp i rąk są powszechnie spotykane u kobiet w ciąży to wystąpienie opuchlizny w innych miejscach powinno być zgłoszone lekarzowi prowadzącemu. Istnieje ryzyko, że przyczyną obrzęków jest zatrucie ciążowe, nazywane gestozą. Najbardziej narażone na to schorzenie są kobiety, które są w ciąży mnogiej, spodziewają się pierwszego dziecka albo cierpią na niektóre choroby przewlekłe. Dotyczy to zwłaszcza cukrzycy, nadciśnienia oraz problemów z układem odpornościowym. Prócz opuchlizny objawem gestozy jest zaburzenie widzenia czy nadciśnienie. Warto wiedzieć, że zatrucie ciążowe nie ma nic wspólnego z zatruciem pokarmowym. Konsekwencje tej choroby mogą być jednak bardzo poważne, dlatego czasem niezbędny jest nawet pobyt w szpitalu. W przypadku wystąpienia powikłań po zatruciu ciążowym istnieje ryzyko odklejenia się łożyska, przedwczesnego porodu, stanu przedrzucawkowego oraz niedotlenienia dziecka. Niestety nie ma sposób, który całkowicie wyeliminowałby ryzyko tej choroby, ale dzięki szybkiej reakcji i niebagatelizowaniu żadnych objawów można zapobiec poważnym komplikacjom.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?