portalparentingowy.pl
Puste jajo płodowe

pixabay.com

Puste jajo płodowe

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Puste jajo płodowe nazywane jest inaczej ciążą bezzarodkową. Oznacza to, że pomimo zapłodnienia komórki i zagnieżdżenia się jej w macicy, w pęcherzyku nie pojawia się i nie rozwija zarodek. Co powinniśmy wiedzieć o tej przypadłości?

Czym dokładnie jest puste jajo płodowe

Puste jajo płodowe, pusty pęcherzyk ciążowy lub ciąża bezzarodkowa to w zasadzie to samo określenie, które dotyczy wczesnego poronienia. O wystąpieniu pustego jaja płodowego mówimy, gdy plemnikowi uda się zapłodnić jajeczko i zagnieżdżą się w macicy, ale nie dochodzi do powstania zarodka. Dzieje się tak, ponieważ komórki namnażają się w nieprawidłowy sposób, doprowadzając do tak zwanego wczesnego poronienia.

Ciężko określić skalę zjawiska, ze względu na fakt, że wczesne poronienie bardzo łatwo jest w ogóle przeoczyć. Oznacza to, że kobiety często doświadczają go całkowicie bezobjawowo a objawy pustego jaja płodowego traktowane są jako np. spóźniona miesiączka.

Przyczyny pustego jaja płodowego

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Naukowcy badający przyczyny występowania pustego jaja płodowego, podają jako najbardziej prawdopodobną całkowicie losowe nieprawidłowości genetyczne na poziomie plemnika lub komórki jajowej. W przypadku losowości tych nieprawidłowości nie ma możliwości na chwilę obecną na wyodrębnienie konkretnej przyczyny. Wskutek wspomnianych wad genetycznych komórki dzielą się w sposób niewłaściwy, nie pozostawiając możliwości rozwinięcia się zarodka. Inne teorie zakładają zaburzenia układu odpornościowego, uniemożliwiające rozwinięcie się zarodka lub anomalie chromosomowe.

Objawy pustego jaja płodowego

Pomimo że w przypadku pustego jaja płodowego nie dochodzi do rozwoju zarodka, to kobiecie i tak dokuczają dolegliwości typowe dla wczesnego etapu ciąży. Zatem będzie ona skarżyła się na poranne nudności oraz wymioty, może odczuwać obrzmiałość i bolesność w piersiach, nie zaobserwuje u siebie krwawienia miesięcznego.

Diagnostyka pustego jaja płodowego to w zasadzie pierwsza wizyta u ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. Podczas badania ultrasonograficznego lekarz powinien zauważyć brak rozwiniętego zarodka w jaju płodowym. Jeśli faktycznie dojdzie do takiej sytuacji, wówczas badanie jest powtarzane po upływie kilku dni w celu potwierdzenia diagnozy. Zleca się również oznaczenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej (Beta hCG), która jest hormonem odpowiedzialnym za utrzymanie ciąży. Jeśli jest ona na zbyt niskim poziome to jest to kolejna przesłanka odnośnie pustego jaja płodowego. Poziom tego hormonu bowiem rośnie w tempie niemal wykładniczym od momentu zapłodnienia i zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy właśnie w celu utrzymania ciąży.

Leczenie pustego jaja płodowego

W większości przypadków, puste jajo płodowe samodzielnie ulega poronieniu, bardzo często ma to miejsce na tyle wcześnie, że kobieta nawet nie ma świadomości, że była w ciąży i ją poroniła. Może być jednak również tak, że ciężarna odczuje pewne typowe dla poronienia objawy takie jak skurcze mięśni brzucha, plamienie z pochwy, krwawienie z pochwy, bardzo obfite krwawienie miesiączkowe. Jeśli jednak diagnozę o pustym jaju płodowym postawił ginekolog, wówczas to jego decyzja na temat dalszych kroków powinna być wiążąca dla kobiety. Dość powszechną praktyką jest prośba o odczekanie pewnego czasu, aby organizm samodzielnie pozbył się pustego jaja. Jest to wówczas decyzja poparta badaniem i oceną ogólnego stanu zdrowia kobiety. Takich decyzji nie podejmuje się samodzielnie poza gabinetem, dlaczego? Ponieważ nie w każdym przypadku będzie ona zasadna, może się zdarzyć, że lekarz zaleci inne metody wywołania poronienia w tej sytuacji, mogą to być:

  • przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania jamy macicy – jest to zabieg, za pomocą którego usuwa się puste jajo płodowe,

  • podanie leków hormonalnych, które wywołują poronienie.

Jeśli został wykonany zabieg łyżeczkowania – lekarze zalecają, aby przez około kwartał wstrzymać próby zajścia w kolejną ciążę. Organizm kobiety potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Warto zadbać o higieniczny tryb życia, zdrową dietę oraz suplementację witamin i minerałów (jeśli kobieta chce zajść w przyszłości w ciążę szczególnie polecany jest kwas foliowy). Dobra informacja jest natomiast taka, że ciąża bezzarodkowa w większości przypadków pojawia się tylko raz w życiu kobiety, a przynajmniej tak możemy wnioskować z danych, które obecnie posiadamy (nieznana jest przybliżona liczba poronień, chociaż szacuje się, że licząc z poronieniami ciąż niepotwierdzonych może to być zakres pomiędzy 50 – 60 % wszelkich zapłodnień).

Warto wiedzieć, że puste jajo płodowe nie wpływa negatywnie na możliwość późniejszego zajścia w ciążę przez kobietę, jednak tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warto poczekać z kolejną próbą około 2-3 miesięcy.

Bibliografia

Podobne artykuły

Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >
Odwodnienie u niemowląt

Zdrowie

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie

Czytaj więcej >

Zdrowie

Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Czytaj więcej >
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

Zdrowie

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Czytaj więcej >
Mama szukała przyczyny wysypki u dzieck

Zdrowie

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci

Zdrowie

Minister zdrowia o szczepionkach dla dzieci: "Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne"

Czytaj więcej >