Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Pusty pęcherzyk ciążowy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Pusty pęcherzyk ciążowy

Pusty pęcherzyk ciążowy
pixabay.com

Pusty pęcherzyk ciążowy - przyczyny

Sytuacja, w której doszło do zapłodnienia i rozpoczęło się rozmnażanie komórek, ale te z których w normalnej sytuacji rozwinąłby się zarodek nie dzielą się w prawidłowy sposób, kończy się obecnością pustego jaja płodowego. Pusty pęcherzyk ciążowy nadal rośnie, a także rozwija się torofoblast (w normalnych warunkach to z niego powstaje łożysko), ale nie następuje rozwój zarodka, lub obumiera on bardzo wcześnie.

Pusty pęcherzyk ciążowy ma różne przyczyny. Może to być słaba jakość komórki jajowej albo nasienia, z czego wynikają nieprawidłowości w budowie chromosomów. Organizm sam odrzuca nieprawidłowo rozwijającą się komórkę jajową. Gdyby cały proces trwał dalej, to dziecko cierpiałoby z powodu wielu wad genetycznych. Inną podejrzewaną przyczyną powstawania pustych pęcherzyków ciążowych są infekcje albo przyjmowane leki.

Mimo to, przez jakiś czas pusty pęcherzyk ciążowy rośnie dalej, mimo braku zarodka. Potem zagnieżdża się w jamie macicy, a to wszystko przez obecność hormonu hCG. O takim stanie najczęściej kobieta dowiaduje się podczas badania USG, gdy przy pęcherzyku ciążowym nie stwierdza się echa zarodka. Czasami cała sytuacja w ogóle nie zostaje zauważona, ponieważ wiążące się z wczesną ciążą nieprawidłowości wyglądają podobnie jak spóźniająca się miesiączka. Taki pusty pęcherzyk ciążowy we wczesnym etapie ciąży to bardzo częsta przyczyna wszystkich poronień.

Pusty pęcherzyk ciążowy - objawy

Nie ma specyficznych objawów, które wskazywałyby właśnie na pusty pęcherzyk ciążowy. Na początku zmiany zachodzące w organizmie są takie same, jak przy normalnie rozwijającej się ciąży. Ustępuje miesiączka, pojawia się zmęczenie i poranne nudności. Można zauważyć obrzmiałe piersi i ból brzucha. Badanie hormonu hCG, wykonywane za pomocą domowego testu ciążowego, da wynik pozytywny.

Po pewnym czasie jednak pusty pęcherzyk ciążowy obumiera. Jest szansa, że pojawi się wtedy ból brzucha i skurcze, plamienie z dróg rodnych, a potem bardzo obfita miesiączka. To właśnie jest sygnał oznaczający właściwe poronienie.

Jak długo rośnie pusty pęcherzyk ciążowy?

Pusty pęcherzyk ciążowy można wykryć po sześciu tygodniach ciąży. Wtedy na badaniu USG widać jajo płodowe i echo zarodka, gdzie powinno się zauważyć czynności serca. Przy ich braku zazwyczaj zaleca się wizytę kontrolną za jakiś czas, w wypadku gdy do zapłodnienia doszło podczas nieregularnej miesiączki i nie przypadło ono na połowę cyklu, ale później.

Jeśli jednak nie doszło do naturalnego poronienia i mamy do czynienia z pustym pęcherzykiem ciążowym, to będzie należało go usunąć. Można to zrobić na dwa sposoby, pierwszym jest podanie kobiecie środku wywołującego poronienie, albo przeprowadzeniu zabiegu w szpitalu, podczas którego usuwa się puste jajo płodowe.

Jeśli pacjentka nadal chciałaby zajść w ciążę, to po usunięciu pustego pęcherzyka płodowego przez łyżeczkowanie jamy macicy powinna stosować antykoncepcję przez trzy następne miesiące, a dopiero po tym okresie starać się o zapłodnienie. Zaleca się to dlatego, by organizm mógł się zregenerować i przygotować na stworzenie zdrowego pęcherzyka. Sam fakt pojawienia się go nie wpływa negatywnie na szansę by zajść w ciążę, chociaż jeśli sytuacja ta występuje często, należy wykonać specjalistyczne badania by określić przyczynę tej sytuacji.

Tagi: Dziecko