Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Raczkowanie niemowląt
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:11

Raczkowanie niemowląt

Raczkowanie niemowląt
pixabay.com

Co daje niemowlakowi raczkowanie?

Dlaczego pominięcie raczkowania nie zwiastuje niczego dobrego? Po pierwsze – raczkowanie to ćwiczenie, które doskonale wspiera rozwój koordynacji ruchów maluszka. Raczkowanie też odgrywa ogromną rolę w budowie i wzmacnianiu tkanki mięśniowej mięśni brzucha i mięśni głębokich. U dzieci, które ominęły etap raczkowania (w tym u autora artykułu) w późniejszych etapach życia częściej dochodzi do problemów z kręgosłupem, ponieważ to podczas raczkowania kształtuje się prawidłowa krzywizna kręgosłupa oraz dochodzi do właściwej jego stabilizacji. Ponadto raczkowanie może mieć również pozytywny wpływ na rozwój mózgu dziecka – dzieje się tak, ponieważ obie półkule mózgu zaangażowane są w proces przemieszczania się dziecka, co ma wspomagać procesy słyszenia i widzenia. A ściślej rzecz ujmując dwuusznego słyszenia i dwuocznego widzenia. Miałoby to mieć pozytywny wpływ na późniejsze zdolności poznawcze czy naukę takich rzeczy jak pisanie czy czytanie. Raczkowanie pomaga też dziecku na nabycie takich umiejętności jak ogólna orientacja w przestrzeni lub ocena odległości. Pominięcie etapu raczkowania, nie oznacza, że nasze dziecko nie nauczy się czytać, nie musi też warunkować tego, że zrobi to później niż rówieśnicy. Niemniej jednak, zachowanie pewnej chronologii w drabince rozwoju dziecka jest wskazane, aby rozwój dziecka był jak najbardziej harmonijny i zdrowy. Problemy z kręgosłupem i wady postawy, to obok otyłości jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Rozpoczęcie raczkowania to kwestia dość indywidualna dla każdego dziecka, niemniej jednak przyjmuje się, że powinno się ono rozpocząć około 8-9 miesiąca życia. Bardzo często przed raczkowaniem występuje etap pełzania, który powinien trwać 2-3 miesiące, ale z racji tego, że część dzieci przywyka do tej formy przemieszczania się, potrafi znacznie przeciągnąć się w czasie. Rozbieżności natomiast istnieją, jeśli chodzi o kwestie siadania a raczkowania. Naturalnym byłoby, gdyby dziecko najpierw samodzielnie usiadło – oznacza to, że mięśnie pleców, brzucha i głębokie są gotowe to utrzymania korpusu malucha podczas raczkowania. Zdarza się (i to dość często), że dzieci, które posiadły umiejętność pełzania zanim usiadły wcześniej raczkują niż siadają. Czy to niebezpieczne? Niekoniecznie, ale wrócimy do tego. Nie jest też prawdą, stare powiedzenie, że ‘wszystko w swoim czasie’ albo ‘każde dziecko ma swój rytm’. Ale do tego również jeszcze przejdziemy.

Jak wspomóc rozwój raczkowania u niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy i jak można wspierać rozwój swojej pociechy. Otóż jak najbardziej warto zachęcać dziecko do podjęcia prób raczkowania lub raczkowania na większym dystansie, niemniej jednak trzeba pamiętać, że zachęcanie a zmuszanie to dwie zupełne odrębne sprawy. Jak zatem zachęcać dziecko? Przede wszystkim, na rozwój raczkowania ma wpływ bardzo wiele czynników, warto, aby dziecko było wcześniej możliwie jak najczęściej kładzione na brzuszku, co wspomaga wzmacnianie mięśni szyi dziecka. Jeśli chcemy, aby maluch ruszył z miejsca, może próbować zachęcać go za pomocą zabawek, które zwracają jego uwagę – pozostawianie ich niedaleko poza jego zasięgiem może spowodować, że będzie próbować się do nich dostać.

Należy jednak pamiętać, że dziecka nie da się tak po prostu zaprogramować, zachęcić lub zmusić do wykonywania tych czynności, na których nam zależy.

Co, jeśli dziecko nie raczkuje?

Kiedy młodzi rodzice słyszą uspokajające ‘n wszystko przyjdzie czas’ lub ‘każde dziecko ma swój rytm’ w kontekście pociechy, która jeszcze nie rozpoczęła raczkowania mogą ulec złudnemu wrażeniu, że z czasem wszystko się ułoży i będzie ok. Teoretycznie tak, ponieważ ludzie (nawet Ci najmniejsi) o ile są zdrowi koniec końców i tak kończą w pionie. Niemniej jednak, odpowiedzialni rodzice powinni odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy dziecko nie wymaga rehabilitacji, ze względu na chociażby problemy z napięciem mięśniowym. Rehabilitacja, nawet tych najmłodszych dzieci, może odbywać się w ramach NFZ i na pewno jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż czekanie na ‘w końcu ruszy’. Warto dodać, że rehabilitanci i fizjoterapeuci pomogą rodzicom tak prowadzić i wspomagać rozwój ich pociechy, aby nie nabawiło się wad postawy, co jest wysoce prawdopodobne w przypadku podejścia ‘przyjdzie na to czas’. Aby uzyskać skierowanie do ośrodka prowadzącego rehabilitację konieczne jest badanie u lekarza pediatry lub neurologa dziecięcego.

undefined

Bibliografia

https://www.bebiklub.pl/rozwoj-dziecka/wazne-momenty/dziecko-zaczyna-raczkowac

https://www.medonet.pl/zdrowie,raczkowanie-dziecka---kiedy-dziecko-zaczyna-raczkowac--bezpieczenstwo,artykul,1729944.html

https://www.mjakmama24.pl/niemowle/rozwoj-niemowlaka/kiedy-dziecko-powinno-zaczac-raczkowac-aa-BLc4-fDHS-dnSr.html

https://parenting.pl/raczkowanie-niemowlat

https://parenting.pl/raczkowanie-niemowlaka-kiedy-niemowle-zaczyna-raczkowac

undefined

Tagi: Dziecko