portalparentingowy.pl Dziecko Rodzice wysłali 7-letnią Monikę na kolonie. Nazajutrz zapłakaną dziewczynkę odebrali dziadkowie
unsplash.com/Eric Ward

Rodzice wysłali 7-letnią Monikę na kolonie. Nazajutrz zapłakaną dziewczynkę odebrali dziadkowie

6 lipca 2021
Autor tekstu: Weronika Wasiak

Wakacyjne kolonie to wielkie wydarzenie w życiu dzieci, które mają okazję bez rodziców udać się w gronie przyjaciół na wspólną wycieczkę. Dni do wyjazdu potrafią odliczać miesiącami i niechętnie wracają do domów. Nieco inaczej było w przypadku 7-letniej Moniki, która na kolonii wytrzymała niecałą dobę.

Rodzice 7-letniej Moniki nie przypuszczali, że ta spędzi na kolonii zaledwie noc. Już następnego dnia po zapłakaną dziewczynkę przyjechać musieli dziadkowie.

7-letnia Monika nie wytrzymała na kolonii

Jak opisuje Wirtualna Polska, tegoroczne kolonie ruszyły pełną parą, jednak nie dla wszystkich dzieci okazały się one pełnymi wrażeń. Rodzice 7-letniej Moniki mocno zdziwili się, gdy ich córka już w drodze na obóz zalewała się łzami i mówiła, że "chce do mamy".

Opiekunki i koleżanki długo starały się ją przekonać do wycieczki, tłumacząc, że lada moment zapomni o tęsknocie, ale Monika nie przestawała płakać. Po dotarciu na miejsce opiekunki skontaktowały się z rodzicami dziewczynki, którzy podjęli trudną decyzję.

Ponieważ sami nie mieli możliwości jechać po córkę, wysłali na miejsce dziadków , którzy już następnego dnia byli gotowi odebrać wnuczkę. Gdy dotarli na miejsce, zastali Monikę całą we łzach.

- C órka spędziła na koloniach jedną noc, po czym wróciła do domu. Ani ja, ani mąż nie mogliśmy po nią przyjechać, w podróż udali się moi rodzice. Monika jest już z nami. Powiedziała mi przed wyjazdem, że da radę być sama 7 dni, jednak emocje wzięły górę - tłumaczyła mama dziewczynki.

Jak przygotować dziecko na kolonię?

Wirtualna Polska skontaktowała się z psychologiem, który wyjaśnił, jak przygotować dziecko na kolonię, by uniknąć sytuacji, jak ta opisana powyżej. Zdaniem ekspertki, najważniejsze jest wcześniejsze i odpowiednie przygotowanie pociechy na wyjazd - omówienie planu wycieczki, danie mu do zrozumienia, że tęsknota jest w zupełności normalna.

Ważne jest również to, jak rodzice zachowują się, gdy dziecko przebywa już na kolonii.

- Rozmawiając z dzieckiem przez telefon, nie mówmy, że tęsknimy, że nam smutno. Pytajmy się zaś o to, co ciekawego robiło, w jakich aktywnościach brało udział. Starajmy się opowiadać o codzienności i nie pogłębiać tęsknoty, ona paradoksalnie pojawia się w momencie telefonu do rodziców - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską psycholog, Dorota Minta. Jednocześnie podkreśliła, że odwiedzenie dziecka może nie być dobrym rozwiązaniem.

- Odwiedziny w połowie kolonii to wprowadzanie chaosu. Uważam, że na pierwszy raz dobrze, aby dziecko pojechało na tydzień niż na dwa tygodnie z odwiedzinami w środku - dodała dla WP.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

źródło: Wirtualna Polska

Obserwuj nas w
autor
Weronika Wasiak

Redaktor portalu Portalparentingowy.pl. Wcześniej byłam związana z pracą w portalu Pikio.pl, gdzie pełniłam funkcję redaktora. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy