portalparentingowy.pl
dziecko

EastNews/ Arkadiusz Ziolek

Zasiłek opiekuńczy dla rodzin. Nowy plan rządu

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Z powodu trudnej sytuacji epidemicznej przywrócony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodzin. Od kiedy można ubiegać się o świadczenie i na jakich zasadach?

Z powodu panującej pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń wielu rodziców musi pozostać z dziećmi w domu. Od niedawna do placówek edukacyjnych nie uczestniczyły dzieci powyżej czwartej klasy.

Na ostatniej konferencji (4 listopada) premier poinformował, że nauka zdalna obowiązywała będzie wszystkie dzieci. Dzieci z klas od I-III, które wcześniej uczyły się stacjonarnie, przechodzą na naukę zdalną.

Rodzina - zasiłek opiekuńczy

"Rozszerzamy zasady bezpieczeństwa. Od 1 do 3 klasy w szkołach nauka zdalna" - mówi premier. Wszystkie dzieci pozostaną w domach i będą uczyły się zdalnie. Jest to przed ostatni krok przed narodową kwarantanną, która oznacza całkowity lockdown.

Premier dodał, że całkowity lockdown powstrzyma pęknięcie służby zdrowia. Nowe restrykcje mają trwać do 29 listopada.

Morawiecki zapowiedział również, że jeżeli będzie powyżej 50 przypadków na 100 tys. osób - zostanie wprowadzony lockdown, a jak, 70-75 na 100 tys., zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna.

Dzieci w żłobkach i przedszkolach bez zmian mogą uczęszczać do placówek. Premier zapytany o pomoc dla rodzin, które muszą pozostać w domu, odpowiedział, że będzie ona udzielana. O dodatkowy zasiłek opiekuńczy będą mogli się ubiegać rodzice dziecka, które nie ukończyło ósmego roku życia.

Zasiłek opiekuńczy - od kiedy i dla kogo?

Zasiłek opiekuńczy wróci na od 9 listopada. Będzie przysługiwał przez 21 dni, w okresie od 9 do 29 listopada 2020 r. Aktualnie można korzystać ze świadczenia przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Świadczenie będzie wypłacane również opiekunom dzieci do 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz rodzicom dzieci do 24 roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

O zasiłek mogą ubiegać się również wszyscy rodzice i opiekunowie osób, które są pełnoletnie (niepełnosprawnych), zwolnieni z wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad taką osobą.

Zasiłek będzie wypłacany również w przypadkach zamknięcia placówek edukacyjnych takich jak żłobki i przedszkola. Kiedy dzieckiem opiekuje się niania, z którą rodzice mają umowę i zachoruje, zasiłek również zostanie wypłacony.

Świadczenie w wymiarze 60 dni w roku przysługuje także w razie choroby dziecka do 14 lat.

Źródło: RmfFM

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz a

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Życie rodzinne

Rodzice zauważyli, że ich córka jest podobna do ginekologa. W końcu poznali prawdę

Czytaj więcej >
materiały prasowe

Życie rodzinne

Tom & Jerry - uwielbiani bohaterowie powracają w pełnometrażowym filmie na DVD I BLU-RAY™!

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Kobiety o tym imieniu są najlepszymi matkami. Mają intuicję nie z tej ziemi, są niezastąpione

Czytaj więcej >
dziewczyna

Życie rodzinne

12-latka popełniła samobójstwo. Swoją śmierć transmitowała w internecie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Dla kogo 1000 plus i na co można przeznaczyć pieniądze?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Zamontowali kamerę w pokoju córki. Przeżyli wstrząs po tym co odkryli

Czytaj więcej >