portalparentingowy.pl
Dziecko i skarbonka

Serenityfp.com (CC0 Domena publiczna)

Rekordowa podwyżka świadczenia dla rodzin w Niemczech. Jaka jest różnica między 500 plus a Kindergeld?

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Świadczenie Kindergeld w Niemczech poszło w górę, 500 plus nadal stoi w miejscu. Niemcy zdecydowali się na dużą podwyżkę, dzięki czemu polskie rodziny mieszkające w Niemczech mogą dostać świadczenie.

Ok. 200 tys. polskich rodzin mieszkających w Niemczech może starać się o świadczenie Kindergeld, które w tym roku zyskało rekordową podwyżkę i wynosi niemalże 990 zł na pierwsze i drugie dziecko.

Czym jest Kindergeld?

Kindergeld to nazwa zasiłku rodzinnego, który przyznawany jest osobom pracującym na terenie Niemiec. Kindergeld wypłacane jest na dzieci, które są pod opieką osoby wnioskującej o zasiłek.

Jego wysokość uzależniona jest od liczby dzieci w danej rodzinie. Kindergeld można otrzymać w przypadku legalnej pracy na terenie Niemiec bez względu na wysokość rocznych dochodów.

O zasiłek rodzinny Kindergeld mogą starać się również polskie rodziny mieszkające w Niemczech. Podobnie jak w przypadku 500 plus, zasiłek można otrzymać na każde dziecko, dopóki nie osiągnie ono pełnoletności.

Zasiłek jest wypłacany bez względu na wysokość dochodów rodziców. Jeśli rodzice mieszkają razem, to świadczenie wypłacane jest matce. Aby uzyskać zasiłek po ukończeniu 18 roku życia, należy spełnić jeden kluczowy warunek. Dziecko musi kontynuować naukę. W tym przypadku można pobierać zasiłek do 25. roku życia.

Ile wynosi świadczenie "Kindergeld?

Świadczenie wypłacane jest również na dzieci, które nie ukończyły jeszcze 21 lat pod jednym z dwóch niżej wymienionych warunków:

  • są bezrobotne;

  • wysokość ich dochodów nie przekroczyła 8 tysięcy euro rocznie.

Aby móc złożyć wniosek o "Kindergeld" wystarczy, że jeden z rodziców pracuje w Niemczech i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Kindergeld na dzieci mieszkające w Polsce należy się wtedy, jeżeli mieszkają one razem z rodzicami, którzy mają zawarty związek małżeński, a jeden z rodziców przebywa w Niemczech w celach zarobkowych.

Jak informuje Money na każde pierwsze i drugie dziecko niemiecka Familienkasse - czyli Niemiecki Urząd Rodzinny będzie wpłacał po 219 euro w ramach świadczenia Kindergeld - jest to w przybliżeniu ok. 990 zł.

Źródło: All-tax.pl; Dojczladinfo.pl; Money.pl

Tagi:

rodzina

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >