Dziecko i skarbonka
Serenityfp.com (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 11 Stycznia 2021

Rekordowa podwyżka świadczenia dla rodzin w Niemczech. Jaka jest różnica między 500 plus a Kindergeld?

Świadczenie Kindergeld w Niemczech poszło w górę, 500 plus nadal stoi w miejscu. Niemcy zdecydowali się na dużą podwyżkę, dzięki czemu polskie rodziny mieszkające w Niemczech mogą dostać świadczenie.

Ok. 200 tys. polskich rodzin mieszkających w Niemczech może starać się o świadczenie Kindergeld, które w tym roku zyskało rekordową podwyżkę i wynosi niemalże 990 zł na pierwsze i drugie dziecko.

Czym jest Kindergeld?

Kindergeld to nazwa zasiłku rodzinnego, który przyznawany jest osobom pracującym na terenie Niemiec. Kindergeld wypłacane jest na dzieci, które są pod opieką osoby wnioskującej o zasiłek.

Jego wysokość uzależniona jest od liczby dzieci w danej rodzinie. Kindergeld można otrzymać w przypadku legalnej pracy na terenie Niemiec bez względu na wysokość rocznych dochodów.

O zasiłek rodzinny Kindergeld mogą starać się również polskie rodziny mieszkające w Niemczech. Podobnie jak w przypadku 500 plus, zasiłek można otrzymać na każde dziecko, dopóki nie osiągnie ono pełnoletności.

Przemysław Czarnek o powrocie dzieci do szkół. Przemysław Czarnek o powrocie dzieci do szkół. "To jest bardzo odpowiedzialna decyzja pana ministra i rządu"Czytaj dalej

Zasiłek jest wypłacany bez względu na wysokość dochodów rodziców. Jeśli rodzice mieszkają razem, to świadczenie wypłacane jest matce. Aby uzyskać zasiłek po ukończeniu 18 roku życia, należy spełnić jeden kluczowy warunek. Dziecko musi kontynuować naukę. W tym przypadku można pobierać zasiłek do 25. roku życia.

Ile wynosi świadczenie "Kindergeld?

Świadczenie wypłacane jest również na dzieci, które nie ukończyły jeszcze 21 lat pod jednym z dwóch niżej wymienionych warunków:

  • są bezrobotne;
  • wysokość ich dochodów nie przekroczyła 8 tysięcy euro rocznie.

Aby móc złożyć wniosek o "Kindergeld" wystarczy, że jeden z rodziców pracuje w Niemczech i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Kindergeld na dzieci mieszkające w Polsce należy się wtedy, jeżeli mieszkają one razem z rodzicami, którzy mają zawarty związek małżeński, a jeden z rodziców przebywa w Niemczech w celach zarobkowych.

Jak informuje Money na każde pierwsze i drugie dziecko niemiecka Familienkasse - czyli Niemiecki Urząd Rodzinny będzie wpłacał po 219 euro w ramach świadczenia Kindergeld - jest to w przybliżeniu ok. 990 zł.

Natomiast na każde trzecie dziecko świadczenie wynosi 225 euro (ok. 1,1 tys. zł). Na czwarte dziecko jest to kwota 438 euro miesięcznie, a rodzina z piątką dzieci może dostać aż 1163 euro.

Czy w Polsce również można liczyć na podwyżkę świadczenia 500 plus? – Jeżeli w styczniu okaże się, że inflacja jest wyższa, niż waloryzacja, to świadczenia wzrosną. Co 3 lata przewidziane są okresy przeliczania świadczeń rodzinnych – powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed w programie Money. To się Liczy, jeszcze w listopadzie 2020 roku. Minister dodał jednak – Oczywiście jeśli byłyby możliwości finansowe państwa, to można byłoby te okresy przyspieszać. Ale na dzisiaj takich planów nie ma – słyszymy w wywiadzie Money.pl. Okazuje się więc, że póki co na waloryzację polskiego świadczenia nie ma co liczyć.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: All-tax.pl; Dojczladinfo.pl; Money.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News