Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Rekordowa podwyżka świadczenia dla rodzin w Niemczech. Jaka jest różnica między 500 plus a Kindergeld?
Jessika Piechocka
Jessika Piechocka 11.01.2021 01:00

Rekordowa podwyżka świadczenia dla rodzin w Niemczech. Jaka jest różnica między 500 plus a Kindergeld?

Dziecko i skarbonka
Serenityfp.com (CC0 Domena publiczna)

Ok. 200 tys. polskich rodzin mieszkających w Niemczech może starać się o świadczenie Kindergeld, które w tym roku zyskało rekordową podwyżkę i wynosi niemalże 990 zł na pierwsze i drugie dziecko.

Czym jest Kindergeld?

Kindergeld to nazwa zasiłku rodzinnego, który przyznawany jest osobom pracującym na terenie Niemiec. Kindergeld wypłacane jest na dzieci, które są pod opieką osoby wnioskującej o zasiłek.

Jego wysokość uzależniona jest od liczby dzieci w danej rodzinie. Kindergeld można otrzymać w przypadku legalnej pracy na terenie Niemiec bez względu na wysokość rocznych dochodów.

O zasiłek rodzinny Kindergeld mogą starać się również polskie rodziny mieszkające w Niemczech. Podobnie jak w przypadku 500 plus, zasiłek można otrzymać na każde dziecko, dopóki nie osiągnie ono pełnoletności.

Zasiłek jest wypłacany bez względu na wysokość dochodów rodziców. Jeśli rodzice mieszkają razem, to świadczenie wypłacane jest matce. Aby uzyskać zasiłek po ukończeniu 18 roku życia, należy spełnić jeden kluczowy warunek. Dziecko musi kontynuować naukę. W tym przypadku można pobierać zasiłek do 25. roku życia.

Ile wynosi świadczenie "Kindergeld?

Świadczenie wypłacane jest również na dzieci, które nie ukończyły jeszcze 21 lat pod jednym z dwóch niżej wymienionych warunków:

  • są bezrobotne;

  • wysokość ich dochodów nie przekroczyła 8 tysięcy euro rocznie.

Aby móc złożyć wniosek o "Kindergeld" wystarczy, że jeden z rodziców pracuje w Niemczech i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Kindergeld na dzieci mieszkające w Polsce należy się wtedy, jeżeli mieszkają one razem z rodzicami, którzy mają zawarty związek małżeński, a jeden z rodziców przebywa w Niemczech w celach zarobkowych.

Jak informuje Money na każde pierwsze i drugie dziecko niemiecka Familienkasse - czyli Niemiecki Urząd Rodzinny będzie wpłacał po 219 euro w ramach świadczenia Kindergeld - jest to w przybliżeniu ok. 990 zł.

Źródło: All-tax.pl; Dojczladinfo.pl; Money.pl

Tagi: Rodzina
Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?