portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Rodzina 500 plus. Do kiedy złożyć wniosek o świadczenie?
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.03.2022 04:25

Rodzina 500 plus. Do kiedy złożyć wniosek o świadczenie?

ważne-wazne-lelum
fot. winniebrucephotos, canva.com

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomniało rodzicom o terminach składania wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Osoby, które chcą dostać pieniądze jeszcze przed końcem czerwca, muszą się pośpieszyć. Mają czas do 30 kwietnia.

Po zeszłorocznej zmianie przepisów, 500 plus należy odnawiać co roku. Osoby, które zadbają o poprawne wypełnienie i złożenie wniosku, mogą liczyć na zachowanie ciągłości wypłaty. Warto zrobić to jak najszybciej.

500 plus — terminy składania wniosków

Od 1 lutego rodzice zgłosili już 1,53 mln dzieci do programu 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomniało, że pożądany termin składania wniosków mija 30 kwietnia. Rodzice, którzy go dotrzymają, mogą liczyć na pieniądze najpóźniej do 30 czerwca. Spóźnialscy nie zachowają ciągłości wypłaty.

Jeśli wniosek zostanie złożony w maju, decyzja i wypłata nastąpi najpóźniej 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec. W przypadku dostarczenia wniosku w czerwcu, na pieniądze będzie można liczyć do 31 sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Jak składać wniosek o 500 plus?

W 2022 roku nastąpiło kilka zmian w obsłudze programu 500 plus. Obecnie przyznawaniem pieniędzy zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ze względu na to świadczenia przekazywane są wyłącznie bezgotówkowo, a wnioski można wypełniać tylko online.

- Od tego roku wnioski mogą być składane tylko drogą elektroniczną poprzez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną — poinformowała minister Marlena Maląg.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapewnia, że do tej pory rodzice nie mieli żadnych trudności z samodzielnym wypełnieniem wniosków online. Jednak w razie potrzeby mogą liczyć na dodatkową pomoc.

- Osoby, które mają problem z internetem, mogą liczyć na pomoc ZUS i niektórych placówek Poczty Polskiej. Pracownicy pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wypełnieniu wniosków o świadczenie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Twitter