Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Gwiazdy > Rodzinny kapitał opiekuńczy: Polacy w dobę złożyli 60 tys. wniosków
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 23.03.2022 04:23

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Polacy w dobę złożyli 60 tys. wniosków

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
fot. Pixabay.com/_Alicja_

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że rodzice złożyli już blisko 60 tys. wniosków o rządowe świadczenie 12000 plus w ramach programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Od 1 stycznia 2022 roku rodzice mogą składać wnioski o "nowe 500 plus", czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Można je składać wyłącznie online przez portal empatia, PUE oraz bankowość elektroniczną.

Rodzice licznie złożyli wnioski o 12000 plus

W niedzielę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w Polskim Radiu 24 o tym, że rodzice złożyli już wnioski na blisko 60 tys. dzieci o rządowe świadczenie 12000 plus w ramach programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. – Na dzisiaj, na godzinę 7 rano wniosków było złożonych na blisko 60 tys. dzieci – poinformowała w niedzielę rano Maląg.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jeden z filarów rządowego programu Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku. Świadczenie 12000 przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia.

Rodzice mogą wybrać czy świadczenie będzie im wypłacane w kwocie 1000 zł miesięcznie przez rok, czy 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Sami będą mogli także zdecydować, na co wydać pieniądze – np. żłobek, nianię czy samodzielną opiekę nad dzieckiem.

- Kobieta po urlopie macierzyńskim przeżywa jeden z najtrudniejszych momentów. Chcemy pomóc mamom w trudnym okresie pierwszych 3 lat życia dziecka. Stąd pomysł na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, do wykorzystania w sposób elastyczny - mówił o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym premier Mateusz Morawiecki.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: regiony.tvp.pl,