portalparentingowy.pl
Różowy śluz w ciąży – co może oznaczać?

pixabay.com

Różowy śluz w ciąży – co może oznaczać?

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Choć różowy śluz w ciąży może być niebezpieczny dla matki i dziecka to nie zawsze musi oznaczać zagrożenie. Dlatego zamiast wpadać w panikę, warto dowiedzieć się co oznaczają różowe plamienia w ciąży i kiedy są niebezpieczne. W końcu ciąża t

Różowy śluz w ciąży – co to jest?

Różowy śluz w ciąży ma związek z procesami fizjologicznymi, które zachodzą w macicy i odpowiadają za utrzymanie ciąży. Plamienia, czyli wydzielanie się bezwonnego śluzu w trakcie ciąży, są naturalną reakcją organizmu. Nie należy jednak mylić pojawienia się śluzu o kolorze różowym z krwawieniem, którego nigdy nie należy bagatelizować. W zależności od etapu ciąży różowy śluz może mieć inną przyczynę. Dla pewności zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który wykluczy możliwość pojawienia się powikłań, albo pomoże w porę pokonać zagrożenie.

Co oznacza różowy śluz na początku ciąży?

Istnieje co najmniej kilka powodów pojawienia się różowego śluzu w pierwszym trymestrze ciąży. Zazwyczaj jednak jest to spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy w związku z zapłodnieniem. W takim przypadku już 6-12 dni po zapłodnieniu można zaobserwować pojawienie się różowego śluzu. Tego typu objaw pojawia się często, ale warto pamiętać, że nie dotyczy każdej kobiety, która spodziewa się dziecka. Może się zdarzyć, że różowe plamienia mają związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie po zajściu w ciąże. U niektórych kobiet spodziewających się dziecka różowy śluz może się pojawić zamiast miesiączki, która z powodu ciąży jest wstrzymana. W takich przypadkach nie ma powodów do niepokoju, bo objawy te są całkowicie normalne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla dziecka. Niestety istnieje ryzyko, że różowy śluz jest objawem choroby. Zwłaszcza jeśli pojawiają się dodatkowe dolegliwości, takie jak ból brzucha lub obfite krwawienie, nie wolno ich bagatelizować. Dlatego, aby mieć pewność, że nie ma powodów do obaw, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Co oznacza różowy śluz w drugim trymestrze ciąży?

O ile na początku ciąży różowy śluz najczęściej nie oznacza nic niepokojącego, o tyle podobne objawy w drugim trymestrze są niebezpieczne i wymagają natychmiastowej wizyty u specjalisty. Oczywiście, nie zawsze musi to być równoznaczne z powikłaniami, jednak nie wolno tego bagatelizować. Różowe plamienia na tym etapie ciąży są często objawem poronienia, dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja. Zwłaszcza jeśli prócz śluzu o różowym zabarwieniu pojawiają się inne dolegliwości, jak ból kręgosłupa czy podbrzusza.

Co oznacza różowy śluz pod koniec ciąży?

Także pod koniec ciąży różowy śluz jest sygnałem, że rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami. W ten sposób organizm wysyła informacje, że dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat i lada dzień nastąpi poród. Jeśli jednak różowe upławy pojawią się na początku trzeciego trymestru, najlepiej skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Oczywiście, nie należy mylić pojawienia się różowego śluzu z obfitym krwawieniem. W takiej sytuacji może dojść do odklejenia się łożyska, które stanowi realne zagrożenie i wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu.

Różowy śluz w ciąży – czym grozi?

Bardzo często jednak pojawienie się różowego śluzu wzbudza lęk o zdrowie dziecka. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę szereg możliwych przyczyn jego występowania. W pierwszym trymestrze ciąży różowy śluz jest naturalną reakcją organizmu na zapłodnienie, a także ma związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie. Jednak podobne objawy w drugim trymestrze powinny wzbudzić niepokój. Różowy śluz utrzymujący się przez kilka dni może świadczyć o powikłaniach albo nawet o poronieniu. W takim wypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego. Jeśli różowy śluz pojawił się pod koniec ciąży, ale przed 37 tygodniem, również powinien wzbudzić niepokój, ponieważ może to świadczyć o przedwczesnym porodzie.

Organizm kobiety nie zawsze daje jasne sygnały, że dzieje się coś niebezpiecznego. Dlatego warto bacznie przyglądać się wszystkim objawom i w razie jakichkolwiek niepokojących dolegliwości konsultować się ze specjalistą. Dzięki temu można w porę ustrzec się zagrożenia i nie dopuścić do groźnych dla matki i dziecka powikłań.

Podobne artykuły

spirala

Ciąża i poród

Dziecko przyszło na świat ze spiralą w rączce

Czytaj więcej >
kobieta urodziła dziecko na lotnisku

Ciąża i poród

Kobieta urodziła dziecko na lotnisku. Nadała mu oryginalne imię

Czytaj więcej >
Fast foody a ciąża

Ciąża i poród

Czy jedzenie fast foodów utrudnia zajście w ciążę?

Czytaj więcej >
Zielone wody płodowe

Ciąża i poród

Co oznaczają zielone wody płodowe? Jakie niosą za sobą ryzyko?

Czytaj więcej >
Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Ciąża i poród

Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Czytaj więcej >
Brittany Jacobs

Ciąża i poród

Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

Czytaj więcej >