Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Rozstępy na piersiach
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

Rozstępy na piersiach

Rozstępy na piersiach
pixabay.com

Wiele kobiet w ciąży docenia to jak zmienia się ich ciało, nie da się ukryć, że dla wielu osób niezależnie od płci ciężarna kobieta jest bardzo atrakcyjna. Ciążowe zaokrąglenia mają wielu zwolenników, chociaż często idą za nimi nieprzyjemne dla pań dolegliwości w postaci rozstępów.

Biust jest jednym z pierwszych miejsc na ciele kobiety, który odczuwa zmiany związane z nadchodzącym dzieckiem, puchnięcie piersi można odczuć już w pierwszym trymestrze, na długo przed pojawieniem się jakiegokolwiek zaokrąglenia na brzuchu.

Czym w ogóle są rozstępy i jak powstają?

Rozstępy w ciąży to coś, co czeka prawdopodobnie większość przyszłych mam. Podczas 9 miesięcy poprzedzających poród ciało kobiety zmienia się diametralnie, a największy wzrost masy obserwujemy w ostatnim trymestrze. To właśnie gwałtowne zmiany powodują powstawanie rozstępów – tak samo jak w przypadku szybko dojrzewających nastolatków lub osób, które gwałtownie zwiększyły masę mięśniową.

Rozstępy w ciąży mogą zacząć pojawiać się już w drugim trymestrze, towarzyszy im wówczas nieprzyjemny i trudny do opanowania świąd. Później przybierają formę pionowych pasm, które mogą być zarówno wypukłe jak i wklęsłe o barwie białej lub czerwonej.

Przyczyna powstawania rozstępów w ciąży (poza gwałtownym przyrostem masy) są oczywiście zmiany hormonalne (to główny winowajca wielu ciążowych dolegliwości, jeśli nie każdej z nich). Te odpowiadają za spadek produkcji kolagenu i elastyny – odpowiedzialnych za sprężystość skóry. Poza hormonami na powstawanie rozstępów mają też wpływ czynniki genetyczne.

Rozstęp powstaje, gdy skóra, na którą naciskają piersi pęka, a pęka, ponieważ tempo wzrostu jest za duże a proces zbyt gwałtowny.

Tego czy rozstępy piersi wystąpią podczas ciąży nie da się przewidzieć, są jednak pewne czynniki ryzyka, które są wskazaniem do wystąpienia rozstępów

  • niewłaściwa dieta, wybrakowana w wartości odżywcze, witaminy i składniki mineralne

  • gwałtowny i niekontrolowany przyrost wagi

  • rozstępy w rodzinie – jeśli Twoja babcia, mama lub siostra podczas ciąży nabawiła się rozstępów, masz dużo większe szanse, że dotknie to równie Ciebie

  • jeśli w poprzedniej ciąży u kobiety pojawiły się rozstępy, mogą one pojawić się po raz kolejny, chociaż zwykle oznacza to ściemnienie istniejących już rozstępów;

undefined

Profilaktyka rozstępów piersi

Leczenie rozstępów piersi nie należy ani do prostych ani tanich (ale do tego jeszcze przejdziemy), dlatego zdecydowanie lepiej starać się im zapobiec. Jeśli w Twojej rodzinie nie było przypadków rozstępów – możesz nie być do nich genetycznie uwarunkowana, a to już duży plus na samym starcie. O czym jednak nie możesz zapomnieć, żeby tego dobrego startu nie zaprzepaścić?

  • Kontroluj wagę – to nieprawda, że w ciąży musisz jeść za dwoje. Zapotrzebowanie kaloryczne płodu nawet w 3 trymestrze nie dochodzi do 1000kcal, apetyt spowodowany jest hormonami i wynika z tradycji mówienia o tym, że kobieta w ciąży je za dwoje. Prawidłowy przyrost masy w ciąży nie przekracza kilkunastu kilogramów i Twoja skóra Ci podziękuje, jeśli będziesz się tego trzymać, zadbaj też o odpowiednie zbilansowanie diety, aby dostarczyć w niej wszelkich niezbędnych witamin i minerałów.

  • Masaże – aby uniknąć rozstępów w ciąży stosuj masaż. Nie musisz odwiedzać salonu odnowy biologicznej (choć jeśli masz możliwość – pomyśl o zabiegach dedykowanych dla ciężarnych), stosuj masaż skóry połączony z polewaniem jej na przemian ciepła i zimną wodą. Pamiętaj – masując biust unikaj dotykania brodawek.

  • Stosuj kremy i balsamy na skórę. Przed zakupem i rozpoczęciem stosowania upewnij się, że skład nie zawiera produktów, które Cię uczulają lub mogą być potencjalnie szkodliwe dla dziecka w Twoim brzuchu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa stosowania jakiegokolwiek kosmetyku – nie stosuj go bez uzgodnienia tego z lekarzem

  • Noś odpowiednią bieliznę – wybór biustonosza w ciąży nie powinien ograniczyć się do zakupu stanika z większą miseczką. Jeśli masz możliwość udaj się do sklepu z wyspecjalizowaną obsługą, pamiętaj, że dobrze dobrany biustonosz może dosłownie uratować Twój biust.

undefined

Leczenie rozstępów na piersiach

Rozstępy można na szczęście leczyć. Jeśli profilaktyka nie pomogła a stosowanie kremów na rozstępy po porodzie nie przyniosło oczekiwanych efektów możesz udać się do dermatologa. W tej chwili dermatologia estetyczna dysponuje szeregiem narzędzi i zabiegów, które przynoszą bardzo dobre rezultaty w bardzo krótkim czasie. Najbardziej popularne metody to laserowe usuwanie rozstępów, mezoterapia oraz mikrodermabrazja.

W przypadku lasera, jeśli zdecydujemy się na terapię laserem frakcyjnym, to efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, niemniej jednak zabiegów zazwyczaj wykonuje się od kilku do kilkunastu.

Mezoterapia polega na nakłuwaniu skóry piersi bardzo cienką igłą i wprowadzaniu substancji leczniczej. W tej terapii używa się preparatów z kwasem hialuronowym i polimlekowym. Warto dodać, że terapie jest szczególnie skuteczna dla w miarę świeżych rozstępów. W reszcie przypadków lepiej sprawdza się laser.

Niestety leczenie rozstępów na piersiach nie należy do tanich zabiegów, są to kwoty od kilkuset złotych za jedna sesję (a zazwyczaj potrzebnych jest kilka do kilkunastu sesji).

Bibliografia

Tagi: Dziecko