Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:10

Rumianek w ciąży

Rumianek w ciąży
pixabay.com

Czym jest rumianek

Rumianek, a właściwie rumianek pospolity to powszechnie występująca w przyrodzie roślina, należąca do rodziny roślin astrowatych. Roślina składa się z łodygi, liści, korzenia, kwiatów oraz owocu. Rumianek jako zioło znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Wykorzystywany jest zarówno w przypadkach problemów pokarmowych jak i np. dermatologicznych. Powszechnie uznawany jest za bezpieczny również dla kobiet w ciąży. Na jakie właściwości tej rośliny szczególnie warto zwrócić uwagę?

Przeciwwskazania do picia rumianku w ciąży

Chociaż rumianek powszechnie uważany jest za bezpieczny również dla ciężarnych, to niektórzy lekarze przestrzegają przed nadmiernym stosowaniem go. Według dr n. med. Marzena Jurczak Czaplickiej jego właściwości przeciwzapalne mogą mieć negatywny wpływ na pracę serca płodu. Jakie jeszcze konsekwencje może nieść zbyt częste picie herbaty z rumianku:

  • Wymioty

  • Senność

  • Nasilenie mdłości

  • Problemy z układem krążenia dziecka

  • Poronienie lub przedwczesny poród

  • Rumianek może wchodzić w działanie z innymi lekami

Rumianek może być też alergenem. Co prawda nie należy on do szczególnie popularnych alergenów, ale nie oznacza to, że nie da się być na niego uczuloną. Alergia na rumianek bardzo często ma charakter kontaktowego wyprysku skórnego.

Tym niemniej, w większości przypadków, stosowanie rumianku należy do całkowicie bezpiecznych. W klasyfikacji ESCOP (ang. European Scientific Cooperative on Phytotherapy), jest on umieszczony w kategorii A- czyli preparatów bezpiecznych również dla ciężarnych. 

Kiedy pić rumianek w ciąży?

Stosowanie rumianku w ciąży ma wielu zwolenników. Picie herbat czy robienie nasiadówek z roztworu rumianku jest szczególnie popularne wśród ciężarnych, będących fankami ziołolecznictwa. Rumianek w ciąży stosowany jest zazwyczaj w przypadku

  • Mdłości – herbata z rumianku to chyba najbardziej popularny środek przeciwko jednemu z najbardziej dokuczliwych wczesnych symptomów ciąży. Rumianek łagodzi te dolegliwości

  • Infekcji dróg płciowych i moczowych – w tym przypadku stosowane są nasiadówki z rumianku, które chronią organizm kobiety w przypadku infekcji dróg rodnych. Jest to o tyle istotne, że takie infekcje wpływają nie tylko na kobietę, ale mogą również uszkodzić rozwijający się w niej płód.

  • Zapalenia pęcherza -rumianek ma silne właściwości antybakteryjne oraz antyseptyczne, dzięki czemu może być przydatny w trakcie leczenia zapalenia pęcherza.

  • Bólach głowy (również migrenowych) – z racji tego, że możliwości przyjmowania leków w ciąży są ograniczone, a jeśli chodzi o leki przeciwbólowe to w zasadzie poza paracetamolem nie ma alternatyw, w przypadku bólu głowy, lub migren warto spróbować zastosować naturalne metody

  • Bólach kończyn – ciąża to okres, w którym ból nóg to powszechny problem. Ukojenie może przynieść masaż z użyciem oleju rumiankowego

  • Bólach sutków – rumianek można przyjmować nie tylko w formie olejku, naparu lub nasiadówki. Może zostać użyty również w formie kremu. Wówczas idealnie sprawdza się jako środek do łagodzenia wywołanych zmianami hormonalnymi bolesności w okolicach sutków

  • Spazmach macicy – napar z rumianku łagodzi nieprzyjemne skurcze macicy (nie, nie skurcze porodowe).

Jeśli chcemy stosować jakiekolwiek formy rumianku w celach leczniczych, warto zapytać o to lekarza prowadzącego ciążę. W większości przypadków nie istnieją żadne przeciwwskazania, niemniej jednak, lepiej mieć na uwadze, że czasem nadmiar ziołolecznictwa może być szkodliwy.

Rumianek w ciąży - kosmetyka

Z racji tego, że ciężarna musi szczególnie uważać nie tylko na to co je, ale też na to z jakich kosmetyków korzysta, również w tej materii warto zwrócić się w stronę roślin i szeroko pojętego ziołolecznictwa. Rumianek ma bardzo dobry wpływ na cerę twarzy – działa przeciwtrądzikowo i wygładza skórę. Poza tym, płukanki z rumianku świetnie poprawiają kondycję włosów.

undefined

Bibliografia

https://parenting.pl/rumianek-w-ciazy

https://mamotoja.pl/rumianek-w-ciazy-czy-jest-bezpieczny,czego-nie-wolno-w-ciazy-artykul,27929,r1p1.html

https://zdrowie.tvn.pl/a/herbata-rumiankowa-dla-przyszlych-mam-czy-w-ciazy-mozna-pic-rumianek

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rumianek\_pospolity

undefinedundefined

Tagi: Dziecko