Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Rwa kulszowa w ciąży – co zrobić? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Rwa kulszowa w ciąży – co zrobić? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Rwa kulszowa w ciąży – co zrobić? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia
pixabay.com

Rwa kulszowa w ciąży – co to jest?

Rwa kulszowa to dolegliwość, która pojawia się w skutek nieprawidłowej pracy nerwu kulszowego, który znajduje się w dolnej części pleców i sięga wzdłuż tylnej części pleców aż do samych stóp. Większość kobiet w ciąży, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze, skarży się na ból pleców. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, że wraz z etapem ciąży dziecko rośnie, wskutek czego kobieta także przybiera na wadze. Wzrost masy ciała matki przekłada się na ból pleców, który najczęściej jest uznawany za objaw rwy kulszowej. Jednak zdaniem lekarzy ciąża nie zwiększa prawdopodobieństwa pojawienia się tej dolegliwości. W większości przypadków rwa kulszowa w ciąży pojawia się na skutek wysunięcia albo wypadnięcia dysku. W związku z tym pojawienie się jej u przyszłej matki nie ma powiązania z ciążą. Najczęściej dolegliwości uważane za objaw rwy kulszowej są spowodowane bólem miednicy. Wynika to z faktu, że ból, który towarzyszy kobietom spodziewającym się dziecka, nie jest zlokalizowany wokół nerwu kulszowego, a właśnie w okolicach miednicy.

Rwa kulszowa w ciąży – jak się objawia?

Choć w wielu przypadkach rwa kulszowa jest mylona z bólem miednicy to nie oznacza, że nie ma możliwości aby pojawiła się w ciąży. Sygnałem świadczącym o tej dolegliwości jest przede wszystkim mięknący i bardzo silny ból. Pojawia się on zazwyczaj tylko po jednej stronie tułowia, ale może sięgać wzdłuż tylnej części pleców, nawet do samych stóp. Istnieje także możliwość, że ból będzie rozprzestrzeniał się także na inne partie ciała. Charakterystycznym sygnałem jest również pojawianie i znikanie dolegliwości bólowych po kilku chwilach. Rwa kulszowa może także objawiać się mrowieniem lub pieczeniem w nogach, choć objawy te nie pojawiają się u każdej osoby.

Rwa kulszowa w ciąży – jakie są przyczyny?

Przyczyną rwy kulszowej w ciąży nie może być ucisk dziecka na nerw, dlatego nie należy łączyć tej dolegliwości z samą ciążą. Jeśli u przyszłej mamy stwierdzono rwę kulszową – nie ma ona żadnego związku z jej stanem i prawdopodobnie dolegliwość ta pojawiłaby się także, gdyby kobieta nie spodziewała się dziecka. Dlatego też przyczyn należy szukać gdzie indziej. Niezależnie od tego czy przypadłość ta dotyczy przyszłej mamy czy też nie, przyczyną rwy kulszowej jest najczęściej uszkodzenie dysku, wskutek czego wokół nerwu pojawia się obrzęk. Może się także zdarzyć, że powodem jest ściśnięcie więzadeł albo ucisk kości.

Rwa kulszowa w ciąży – jak leczyć?

Rwa kulszowa w ciąży znacznie utrudnia i zawęża możliwości leczenia. Wynika to z faktu, że kobiety spodziewające się dziecka ze względu na jego zdrowie i bezpieczeństwo nie mogą przyjmować środków farmakologicznych, które są stosowane przy tego typu dolegliwościach. Dlatego też najlepszą formą leczenia rwy kulszowej u przyszłych mam jest wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym. Dzięki specjalnym ćwiczeniom dostosowanym do możliwości kobiet w ciąży można wzmocnić plecy, miednicę oraz mięśnie brzucha i co za tym idzie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Wielu lekarzy poleca również zakup specjalnego pasa uciskowego, który pomaga podtrzymać mięśnie miednicy i tym samym zmniejszyć ucisk na kręgosłup, który powoduje silny ból pleców. Tego typu pas można znaleźć w aptekach oraz sklepach ze sprzętem medycznym. Jeśli jednak te rozwiązania nie przyniosą spodziewanych efektów można próbować uśmierzyć ból za pomocą domowych sposobów, takich jak stosowanie okładów na miejsce w którym pojawił się ból. Należy także zwrócić szczególną uwagę na nieobciążanie pleców. Dlatego też przy tego typu dolegliwościach koniecznie trzeba zrezygnować z butów na obcasie.

Tagi: Dziecko