portalparentingowy.pl
Samokontrola płodności

pixabay.com

Samokontrola płodności

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Wiele par potrafi latami bezskutecznie starać się o dziecko. Długie bezowocne starania powinny być sygnałem, że któraś z osób w związku może mieć problemy z płodnością. Problemy związane z tą strefą wciąż stanowią dla wielu osób temat

Co wpływa na płodność – przyczyny ogólne

Płodność to bardzo złożony temat i niezależnie od tego, jak wiele wątków postaramy się poruszyć, ciężko byłoby czegoś nie pominąć. Nie można jednak zapominać o dość uniwersalnych czynnikach mogących mieć wpływ na możliwość zajścia w ciążę czy zapłodnienia. Dużą rolę odgrywają takie czynniki jak:

 • wiek starających się o dziecko rodziców – u kobiet po 35 roku życia a u mężczyzn po 45 roku życia drastycznie spadają szanse na zostanie rodzicami

 • używki – palenie papierosów może znacznie osłabiać plemniki

 • masa ciała – zarówno niedowaga jak i nadwaga mogą mieć negatywny wpływ na zdolności reprodukcyjne

 • styl życia – uprawianie sportu, to co jemy, to czy się wysypiamy – wszystko to wpływa na nasz organizm.

Samokontrola płodności u mężczyzn

Dlaczego zaczynamy temat samokontroli płodności od mężczyzn, nie od kobiet? Dlatego, że w przypadku problemów z zajściem w ciążę, bądź jej doniesieniem to nasienie mężczyzny powinno zostać zbadane, zanim zacznie badać się jego partnerkę. Dlaczego? Badanie mężczyzny jest krótsze, mniej kosztowne i może szybciej dać odpowiedź jaki opcje para może realizować, aby w końcu wziąć w ręce swoje wymarzone maleństwo.

Problem jest dość poważny, a w połączeniu z niechęcią mężczyzn do przeprowadzenia takiego badania, czasem wręcz zaporowy. Dlaczego panowie nie chcą się badać? W dużej mierze ma to związek z poczuciem skrepowania wizją wizyty w placówce medycznej, oddania na miejscu próbki nasienia czy strach przed wynikiem badania wskazującym jego jako źródło problemów. Pokutuje w tym momencie wizerunek mężczyzny jako macho będącego płodzić synów na zawołanie, a jeśli nie, to na pewno niepowodzenia nie są jego winą, no bo jak mogłyby być? Ano mogą.

Jak wygląda badanie?

Aby mężczyzna mógł przeprowadzić samokontrolę swojej płodności (nie mylić ze sprawnością seksualną), konieczne jest od niego pobranie próbki nasienia. To pobiera się do jałowego pojemnika poprzez masturbację. Zalecenia laboratoriów mówią o zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej w okresie pomiędzy 2 a 7 dni przez pobraniem próbki oraz zachowaniu wszelkich zasad higieny w okolicach intymnych. Próbkę należy dostarczyć do laboratorium w czasie nie dłuższym niż 30 minut od pobrania, ponieważ plemniki są czułe na zmiany temperatur. Zdarzają się sytuacje, gdy bezpieczny transport nasienia (powinno być przenoszone w temperaturze fizjologicznej ciała) nie jest możliwy w określonym czasie lub w ogóle, wówczas próbka może zostać pobrana w laboratorium.

Wyniki badania

Badanie nasienia można wykonać na 2 sposoby

Badanie mikroskopowe – jest to subiektywna metoda, ponieważ to diagnosta pod mikroskopem ocenia jakość nasienia

Badanie CASA – poza badaniem mikroskopowym dochodzi do analizy systemem komputerowym CASA. W wyniku tego badania powinny zostać ocenione takie parametry jak

 • czas upłynnienia, objętość, pH, barwa, lepkość

 • liczba plemników w mililitrze nasienia (mln/ml)

 • całkowita liczba plemników w ejakulacie, czyli całej objętości nasienia (mln/ejakulat)

 • ruch prawidłowy (progresywny, postępowy) *

 • ruch całkowity

 • brak ruchu

 • żywotność

 • plemniki o prawidłowej budowie

 • koncentracja komórek okrągłych oraz leukocytów peroksydazo-dodatnich

Kluczowym parametrem badania jest liczba plemników o prawidłowym ruchu.

Samokontrola płodności w warunkach domowych?

Czy da się skontrolować płodność mężczyzny w domu? Jak wspomnieliśmy wcześniej, wielu panów z dużą dozą nieufności bądź wstydu podchodzi do badań laboratoryjnych. Odpowiedzią na to są dostępne w aptekach badania przesiewowe dla panów. Wybierając jednak test, pamiętaj, aby sprawdzić, jakie parametry bada i nie kierować się tylko tym, czy wskazuje całkowitą liczbę plemników, ale przede wszystkim ilość i występowanie plemników prawidłowo ruchliwych (zwanych progresywnymi). Badanie nasienia może znacznie przyspieszyć proces starania się o dziecko. Nie warto zasłaniać się dumą czy wstydem.

Samokontrola płodności u kobiet

Badanie przyczyn niepłodności u kobiet jest dużo bardziej złożonym zagadnieniem i niezależnie od tego, jak byśmy się nie starali – potraktujemy je po macoszemu. Niemniej jednak, trzeba wiedzieć, że na problemy z zajściem czy doniesieniem ciąży u kobiety ma wpływ więcej czynników niż ma to miejsce u mężczyzn. Badanie płodności u kobiety powinno zacząć się od przeprowadzenia przez lekarza wywiadu, w którym określone zostaną takie rzeczy jak: historia chorób, stosowana antykoncepcja, ilość stosownych używek, czy kobieta była już w ciąży, jak wygląda jej życie seksualne oraz czy podejmowała już próby leczenie niepłodności.

Następnym etapem jest określenie jak przebiega u kobiety cykl menstruacyjny. Następnie lekarz może zalecić dalsze kroki takie jak

 1. wykonanie testu na przeciwciała przeciwplemnikowe – przeciwciała przeciwplemnikowe zlepiają ze sobą plemniki ograniczając ich ruchliwość i uniemożliwiają zapłodnienie

 2. badania hormonalne – weryfikacja, czy zajściu w ciąże na drodze nie stoją problemy z gospodarką hormonalną kobiety

 3. test PCT – wykonywany do kilku godzin po stosunku, pozwala zarówno na zbadanie śluzu szyjki macicy jak i zawartym w nim w tym momencie plemników.

Niezależnie od tego, czy para zacznie badanie od sprawdzenia jakości nasienia, czy badań przyszłej matki, świadomość istnienia problemu, jest pierwszym ważnym krokiem na drodze do rozwiązania go.

undefined

Bibliografia

https://apteline.pl/artykuly/co-wplywa-na-plodnosc-kobiet-i-mezczyzn

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-nieplodnosci-zenskiej

https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/badanie-nasienia-6-rzeczy-ktore-trzeba-wiedziec/

https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/co-musisz-wiedziec,samokontrola-plodnosci,artykul,1577810.html

undefined

Podobne artykuły

fot. unsplash.com/Hollie Santos (zdjęcie poglądowe)

Życie rodzinne

Emilia wychowuje z Arabem 1,5 rocznego Adasia. Opowiedziała, jak wygląda ich życie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mateusz Morawiecki o 500 plus. "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym"

Czytaj więcej >
Dziecko

Życie rodzinne

Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Czytaj więcej >
Test na ustalenie ojcostwa

Życie rodzinne

Test na ustalenie ojcostwa

Czytaj więcej >
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

Życie rodzinne

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Czytaj więcej >
Joanna Krupa zdradziła metody wychowawcze

Życie rodzinne

Joanna Krupa zdradziła swoje metody wychowawcze. Fanki nie wytrzymały

Czytaj więcej >