Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Samokontrola płodności
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:12

Samokontrola płodności

Samokontrola płodności
pixabay.com

Co wpływa na płodność – przyczyny ogólne

Płodność to bardzo złożony temat i niezależnie od tego, jak wiele wątków postaramy się poruszyć, ciężko byłoby czegoś nie pominąć. Nie można jednak zapominać o dość uniwersalnych czynnikach mogących mieć wpływ na możliwość zajścia w ciążę czy zapłodnienia. Dużą rolę odgrywają takie czynniki jak:

  • wiek starających się o dziecko rodziców – u kobiet po 35 roku życia a u mężczyzn po 45 roku życia drastycznie spadają szanse na zostanie rodzicami

  • używki – palenie papierosów może znacznie osłabiać plemniki

  • masa ciała – zarówno niedowaga jak i nadwaga mogą mieć negatywny wpływ na zdolności reprodukcyjne

  • styl życia – uprawianie sportu, to co jemy, to czy się wysypiamy – wszystko to wpływa na nasz organizm.

Samokontrola płodności u mężczyzn

Dlaczego zaczynamy temat samokontroli płodności od mężczyzn, nie od kobiet? Dlatego, że w przypadku problemów z zajściem w ciążę, bądź jej doniesieniem to nasienie mężczyzny powinno zostać zbadane, zanim zacznie badać się jego partnerkę. Dlaczego? Badanie mężczyzny jest krótsze, mniej kosztowne i może szybciej dać odpowiedź jaki opcje para może realizować, aby w końcu wziąć w ręce swoje wymarzone maleństwo.

Problem jest dość poważny, a w połączeniu z niechęcią mężczyzn do przeprowadzenia takiego badania, czasem wręcz zaporowy. Dlaczego panowie nie chcą się badać? W dużej mierze ma to związek z poczuciem skrepowania wizją wizyty w placówce medycznej, oddania na miejscu próbki nasienia czy strach przed wynikiem badania wskazującym jego jako źródło problemów. Pokutuje w tym momencie wizerunek mężczyzny jako macho będącego płodzić synów na zawołanie, a jeśli nie, to na pewno niepowodzenia nie są jego winą, no bo jak mogłyby być? Ano mogą.

Jak wygląda badanie?

Aby mężczyzna mógł przeprowadzić samokontrolę swojej płodności (nie mylić ze sprawnością seksualną), konieczne jest od niego pobranie próbki nasienia. To pobiera się do jałowego pojemnika poprzez masturbację. Zalecenia laboratoriów mówią o zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej w okresie pomiędzy 2 a 7 dni przez pobraniem próbki oraz zachowaniu wszelkich zasad higieny w okolicach intymnych. Próbkę należy dostarczyć do laboratorium w czasie nie dłuższym niż 30 minut od pobrania, ponieważ plemniki są czułe na zmiany temperatur. Zdarzają się sytuacje, gdy bezpieczny transport nasienia (powinno być przenoszone w temperaturze fizjologicznej ciała) nie jest możliwy w określonym czasie lub w ogóle, wówczas próbka może zostać pobrana w laboratorium.

Wyniki badania

Badanie nasienia można wykonać na 2 sposoby

Badanie mikroskopowe – jest to subiektywna metoda, ponieważ to diagnosta pod mikroskopem ocenia jakość nasienia

Badanie CASA – poza badaniem mikroskopowym dochodzi do analizy systemem komputerowym CASA. W wyniku tego badania powinny zostać ocenione takie parametry jak

  • czas upłynnienia, objętość, pH, barwa, lepkość

  • liczba plemników w mililitrze nasienia (mln/ml)

  • całkowita liczba plemników w ejakulacie, czyli całej objętości nasienia (mln/ejakulat)

  • ruch prawidłowy (progresywny, postępowy) *

  • ruch całkowity

  • brak ruchu

  • żywotność

  • plemniki o prawidłowej budowie

  • koncentracja komórek okrągłych oraz leukocytów peroksydazo-dodatnich

Kluczowym parametrem badania jest liczba plemników o prawidłowym ruchu.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?